Przejdź do treści

Kardiolog radzi: Najlepsza witamina dla zdrowia serca. 90 proc. Polaków ma jej niedobór

10/04/2024 14:21 - AKTUALIZACJA 14/04/2024 09:42
najlepsza witamina na zdrowe serce

Branża suplementów kwitnie. Według Grand View Research wielkość rynku w 2023 r. oszacowano na ponad 177 miliardów dolarów i oczekuje się, że nadal będzie rosła. „Zażywaj witaminy” to tradycyjna rada. Jednak eksperci, w tym kardiolodzy, twierdzą, że wystarczającą ilość witamin często można dostarczyć z pożywienia – w tym najlepszą witaminę na zdrowe serce, która chroni przed rakiem i zawałem.

Najlepsza witamina na zdrowe serce. „Jedyna, której nigdy, przenigdy nie pomijam”

„Dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla ogólnego dobrego stanu zdrowia i funkcjonowania serca” – wyjaśnia Bradley Serwer, doktor medycyny, kardiolog i dyrektor medyczny w VitalSolution. „Istnieje wiele witamin, których niedobory mogą osłabiać serce, powiększać przegrody lub prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu”, jednak zdaniem dr Serwera jest tylko jedna taka, której nigdy nie należy pomijać. Jest nią witamina D.

„Witamina D odgrywa ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi, łagodzeniu stanów zapalnych i prawidłowym funkcjonowaniu naczyń” – wyjaśnia kardiolog. Badanie przeprowadzone w 2022 r.  na ponad 71 000 osób wykazało, że u około 34–41% osób występuje „niedobór witaminy D ”. Medonet donosi, że szacunkowo nawet 90% Polaków ma niedobory tej witaminy i jest to efekt uboczny szerokości geograficznej kraju, która sprawia, że zaledwie od pięciu do sześciu miesięcy w roku mamy szansę na uzupełnienie witaminy D w sposób naturalny.
Przeczytaj: Doktorzy ostrzegają: Uważaj na te tabletki z witaminą D

Zalecana dzienna dawka witaminy D

Biuro ds. Suplementów Diety Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) zaleca, aby osoby w wieku od 1 do 70 lat spożywały od 600 do 800 IU (jm) witaminy D dziennie, a osoby powyżej 71. roku życia zwiększały spożycie witaminy D nawet to 1 000 jednostek. „Niedobór witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, w tym wysokiego ciśnienia krwi, niewydolności serca i choroby wieńcowej” – mówi dr Serwer.

Witamina D a zdrowie serca – badania

Istnieje sporo badań potwierdzających zalecenie Dr. Serwera, by stosować się do dziennych zaleceń dotyczących witaminy D. Na przykład badanie opublikowane w Clinical Nutrition  w 2020 r. wykazało, że witamina D – często chwalona za swój wpływ na zdrowie kości – pomaga również w regulacji ciśnienia krwi, ponieważ działa na komórki śródbłonka wyściełające naczynia krwionośne i komórki mięśni gładkich. Komórki mięśni gładkich pomagają utrzymać zdrową strukturę naczyń krwionośnych i przepływ krwi. Niedobór witaminy D był powiązany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i śmierci.
Czytaj także: Kardiolog ostrzega przed popularną dietą. Istnieje ryzyko śmierci 

Badanie z American Heart Association wskazało, że może istnieć związek między spożyciem witaminy D a niższym ryzykiem miażdżycy, czyli odkładania się tłuszczów i cholesterolu na ścianach tętnic.  Natomiast badanie opublikowane w 2017 roku w Journal of the American College of Cardiology  powiązało niedobór witaminy D z:

  • Dysfunkcją naczyń (problemy związane z nieprawidłowym działaniem komórek w naczyniach krwionośnych)
  • Usztywnieniem tętnic
  • Przerostem lewej komory serca (główna komora pompująca krew)
  • Hiperlipidemią (podwyższonym stężenie lipidów, takich jak cholesterol i trójglicerydy)

Źródła: Grand View Research, National Institutes of Health Office of Dietary Supplements, Journal of American Cardiology, Polish Observer

Tagi: