Przejdź do treści

Najbogatszy kraj w Europie szuka pracowników. Zarobki od 4500 euro wzwyż

25/10/2023 21:18 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
najbogatszy kraj szuka pracowników, praca w Szwajcarii

Najbogatszy kraj w Europie szuka pracowników – Tysiące ofert pracy czeka zarówno na doświadczonych pracowników jak i na początkujących. Zarobki początkowe wynoszą około 4300 franków, czyli około 4500 euro. Zarobki w Szwajcarii należą do najwyższych na świecie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wycofanie prawie miliona samochodów. Wśród nich Toyota, Honda i BMW

Najbogatszy kraj w Europie szuka pracowników

Firma zajmująca się zasobami ludzkimi Adecco w swojej analizie obejmującej 1515 firm podsumowało, że w porównaniu z 2022 rokiem liczba wolnych stanowisk wzrosła o 7%, a liczba nieobsadzonych stanowisk pracy stale rośnie – informuje dziennik NZZ.ch.
Adecco przewiduje, że popyt na pracowników utrzyma się na wysokim poziomie przez jakiś czas. Centrum Badań Ekonomicznych KOF w ETH Zurich informuje, że firmy krajowe nadal chcą zatrudniać pracowników.
Zobacz także: Koniec z płaceniem gotówką? Szwajcarzy wyrazili się jasno

Jakich pracowników brakuje w Szwajcarii?

Firma Adecco stwierdziła, że najbardziej poszukiwane zawody w Szwajcarii to te w przemyśle mechanicznym, elektrycznym i obróbki metali. Martin Meyer, szef Adecco w Szwajcarii, powiedział, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w wykwalifikowanych branżach jest najwyższe, jakie firma kiedykolwiek widziała.

Poszukiwani są także specjaliści z zakresu gastronomii, sprzedaży i budownictwa. Dodatkowo aplikacja Yooture odnotowała najwięcej wolnych stanowisk pracy w branży „rzemieślniczej”, w branży IT, sprzedaży, pracy biurowej, opieki zdrowotnej i budownictwa. Jobs.ch, Jobup.ch i Jobscout24.ch ogłasza, że najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej, nieruchomości, służby zdrowia, usług socjalnych i hotelarstwa.
Czytaj także: Pilne wycofanie kropli do oczu. Stosowanie ich może prowadzić nawet do utraty wzroku

Wysoki popyt na pracowników w Szwajcarii, pomimo masowych zwolnień

Wiele międzynarodowych firm chce ograniczyć swoją działalność w Szwajcarii. W ciągu ostatniego roku producent maszyn Rieter zwolnił 900 pracowników w kraju, a 500 osób w Idorisa i 800 w Dormakaba również straciło pracę.

Międzynarodowe firmy w Szwajcarii a rosnąca inflacja

Za zwolnienia w międzynarodowych firmach obwinia się wiele czynników, najważniejszymi z nich są rosnące koszty energii, transportu, wynagrodzeń i dostaw z zagranicy. Problemem okazują się również być rosnące stopy procentowe, spadający popyt, niezdecydowani inwestorzy, poprawa automatyzacji i wydajności.

Warunki panujące w Szwajcarii i w reszcie świata skłaniają niektóre firmy do przenoszenia się za granicę. Dormakaba przeniosła część stanowisk pracy z Zurychu do Sofii w Bułgarii, aby skorzystać z niższych wynagrodzeń w państwie czarnomorskim. Źródło: NZZ.ch, PolishObserver.com