Przejdź do treści

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie będą zadowoleni. Mniej pieniędzy pomimo podwyżki emerytur

10/08/2023 19:00 - AKTUALIZACJA 19/02/2024 15:58

Mniejsze emerytury dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Kwoty emerytur w UK zmienią się od kwietnia 2024. Nowe kwoty mogą sprawić, że miliony starszych osób będą płacić podatki. Oto kto zapłaci podatek.
Sprawdź: W Wielkiej Brytanii rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa. Liczba przypadków rośnie

Zła wiadomość dla mieszkańców Wielkiej Brytanii

Konserwatyści i Partia Pracy zobowiązali się ostatnio do honorowania gwarancji Triple Lock dla emerytur państwowych do końca dekady. Polityka ta została wprowadzona przez rząd koalicyjny w 2010 r. w celu zapewnienia, że emerytura państwowa wzrośnie zgodnie z wyższą z wrześniowych stóp inflacji cen konsumpcyjnych (CPI), wzrostu zarobków lub 2,5%.

Sekretarz stanu ds. pracy i emerytur, Mel Stride MP, powiedział w czerwcu, że potrójna blokada „prawie na pewno” znajdzie się w przyszłorocznym manifeście Partii Konserwatywnej i że istnieje „szczególny obowiązek” wspierania emerytów, którzy nie mogą zwiększyć swoich dochodów poprzez pracę. W tym roku podstawowa i nowa emerytura państwowa wzrosła o 10,1%.

Najnowsza prognoza inflacji CPI Banku Anglii na wrzesień wynosi 7%, co zwiększyłoby pełną nową emeryturę państwową z 10 600 GBP do 11 342 GBP od kwietnia przyszłego rokuZła wiadomość: Może to jednak spowodować, że więcej emerytów będzie płacić podatek dochodowy.

Eksperci finansowi z firmy zarządzającej majątkiem Evelyn Partners powiedzieli, że najnowsze roczne statystyki podatku dochodowego z HM Revenue and Customs (HMRC) szacują, że 8,1 miliona osób w wieku emerytalnym płaci podatek dochodowy w roku finansowym 2023/24. Oznacza to wzrost o 25% w stosunku do 6,47 mln emerytów, którzy zapłacili podatek dochodowy w roku 2020/21.

Prognozy rocznych wypłat nowej emerytury państwowej

Pełna, nowa emerytura państwowa jest warta 10 600 funtów w roku finansowym 2023/24. Eksperci finansowi z Evelyn Partners obliczyli możliwe roczne płatności w ciągu najbliższych czterech lat budżetowych.

  • 7% wzrost w roku 2024/25 – 11 342 GBP
  • 3,5% wzrost w 2025/26 – £11,739
  • 3,5% wzrost w 2026/27 – £12,150
  • 3,5% podwyżki w roku 2027/28 – 12 575 GBP

Emerytura państwowa i podatek dochodowy

Witryna MoneyHelper wyjaśnia, że dochód z emerytury państwowej podlega opodatkowaniu, ale zwykle jest wypłacany bez potrącania podatku i przypomina emerytom, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie muszą już płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość płaconego podatku dochodowego zależy od całkowitego rocznego dochodu ze wszystkich źródeł. Na przykład:

  • zarobki (w tym emerytura państwowa)
  • zyski z samozatrudnienia
  • dochód z wynajmu
  • inne otrzymywane świadczenia
  • odsetki bankowe lub od towarzystw budowlanych
  • dochód z inwestycji

Wytyczne stwierdzają: „Płacisz podatek dochodowy tylko wtedy, gdy Twój całkowity roczny dochód przekracza Twój Personal Allowance. „Jeżeli całkowity roczny dochód jest wyższy niż kwota ulgi osobistej, jesteś zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od kwoty przekraczającej kwotę ulgi osobistej”.

Dodano, że chociaż podatek nie jest odliczany od emerytury państwowej, to w związku z tym wykorzysta ona część kwoty wolnej od podatku. Pełne wytyczne dotyczące emerytury państwowej i podatku można znaleźć na stronie MoneyHelper tutaj.

>>> To miasteczko jest najlepszym kurortem w Wielkiej Brytanii. Jest oddalone od wybrzeża… o wiele kilometrów!

Wezwania do zniesienia podatku dochodowego od emerytury państwowej

Internetowa petycja wzywająca rząd Wielkiej Brytanii do „wprowadzenia ustawy mającej na celu zniesienie podatku dochodowego od emerytury państwowej” otrzymała ponad 7 000 podpisów poparcia – przy 10 000 rząd Wielkiej Brytanii odpowie na tę propozycję.

Twórca petycji Ray Crawford argumentuje, że ludzie tacy jak on są „karani przez rząd Wielkiej Brytanii i HMRC płaceniem podatku dochodowego od naszej emerytury państwowej, ponieważ mamy albo pracownicze, albo prywatne programy emerytalne, które wspierają nas w późniejszym życiu”.

Petycja znajduje się na oficjalnej stronie petycji-parlamentu tutaj i jest otwarta do 30 września 2023 roku.

Czytaj także: Opieka społeczna w Wielkiej Brytanii: alarmujący wzrost wykorzystywania pracowników

Źródło: DailyRecord.co.uk, PolskiObserwator.de