Przejdź do treści

Sukces „Reniferka”: Prawdziwa historia prześladowcy, między miłością a obsesją

11/05/2024 19:00 - AKTUALIZACJA 23/05/2024 18:20
Miniserial „Reniferek”

Miniserial „Reniferek” od tygodni jest numerem jeden w Top 10 Netflixa. Jeśli jesteś fanem prawdziwych historii, które pozostawiają swój ślad, „Baby Reindeer” jest właśnie dla Ciebie. Serial jest pomysłem aktora, scenarzysty i komika Richarda Gadda, który przekształcił swój wielokrotnie nagradzany jednoosobowy program Edinburgh Fringe w 7-odcinkowy miniserial dla Netflix – oznaczony przez serwis jako zabroniony dla osób poniżej 18 roku życia – który natychmiast przyciągnął uwagę publiczności. Niewiarygodne, ale niewielu wie, że fabuła oparta jest na prawdziwej historii, która dotknęła samego Richarda Gadda. Poznaj szczegóły dotyczące tego miniserialu!

Fabuła miniserialu „Reniferek”

Ta prawdziwa historia stalkingu, której doświadczył sam Richard Gadd, została przekształcona w sztukę teatralną, zanim stała się miniserialem telewizyjnym. Serial porusza temat stalkingu w surowy i realistyczny sposób, pokazując, jak trudno jest ofiarom uciec od spirali obsesji podszywającej się pod sentyment. Richard Gadd wpadł na ten pomysł po tym, jak na własnej skórze doświadczył toksycznych skutków spotkania z kobietą w pubie. Oparty na wielokrotnie nagradzanym jednoosobowym show, które trafiło na Edinburgh Fringe Festival, „Baby Reindeer” opowiada historię komika Donny’ego Dunna (Richard Gadd) i jego prześladowcy. Wszystko zaczęło się od filiżanki herbaty zaoferowanej kobiecie z życzliwości. Od tego czasu aktor został zasypany tysiącami wiadomości, e-maili, tweetów, a nawet wizyt pod jego domem.

Pomimo prób zwrócenia się do policji, Richard Gadd nigdy nie czuł się bezpiecznie. Miniserial podkreśla również trudności biurokratycznego systemu w rozpatrywaniu spraw związanych ze stalkingiem. Fabuła porusza tę delikatną kwestię społeczną bez dramatyzowania i stereotypów.

Obsada miniserialu „Reniferek”

Wyreżyserowany przez Weronikę Tofilską i Joseephine Bornebusch miniserial „Baby Reindeer” jest dostępny w katalogu Netflix od 11 kwietnia 2024 r. Jako prześladowczynią Donny’ego występuje aktorka Jessica Gunning, najlepiej znana widzom z komedii BBC „The Outlaws” Stephena Merchanta oraz z roli w sitcomie Channel 4 „Back” z Robertem Webbem i Davidem Mitchellem. W „Reniferku” pojawiła się również Nava Mau (Waking Hour) jako amerykańska terapeutka, która poznaje Donny’ego za pośrednictwem portalu randkowego: „Kiedy czytałam scenariusz, czułam się, jakbym po raz pierwszy czytała postać napisaną przez kogoś, kto faktycznie znał i kochał kobietę trans” – powiedziała Mau. „To był zaszczyt móc przeczytać scenariusz i poznać wrażliwość Richarda. Myślę, że z tego rodzaju wrażliwości płynie światło, więc wszystkie postacie w tej historii są w tym świetle”. W obsadzie jest również Tom Goodman-Hill jako Darrien. Główną rolę ofiary prześladowań Donny’ego gra aktor Richard Gadd, znany z ról w komedii „Code 404” ze Stephenem Grahamem i Danielem Maysem oraz thrillerze BBC „Clique”.

Oto pełna obsada:

  • Richard Gadd: Donny Dunn
  • Jessica Gunning: Martha
  • Nava Mau: Teri
  • Tom Goodman-Hill: Darrien
  • Danny Kirrane: Gino
  • Hugh Coles
  • Chloe Driver
  • Jamie Michie: Harris
  • Daniel Fearn
  • Joe Bone: Joe
  • Charlie Bentley
  • Guy Robbins
  • Nicholas McCluskey
  • Nicol Shaw

Recenzja miniserialu „Reniferek”

Miniserial „Baby Reindeer” opowiada prawdziwą historię stalkingu, łącząc ze sobą thriller i czarny humor. Produkcja ta wydaje się rzucać wyzwanie tabu, badając złożoność relacji międzyludzkich i podkreślając znaczenie zrozumienia i empatii w sposobie interakcji z innymi. W trakcie trwania miniserialu każda z postaci popełnia błąd, manifestując obraz niedoskonałego człowieczeństwa, które właśnie z tego powodu nie powinno być poddawane zbyt surowym osądom. Wybory każdego z bohaterów wiążą się z konsekwencjami ich działań, stanowiąc zaproszenie do refleksji. Z tego powodu każdy odcinek wydaje się również stanowić emocjonalne wyzwanie dla widzów.

Stalking w telewizji jest zwykle bardzo ekscytujący” – wyjaśnił Gadd. „Na początku ma mistyczny urok. Potem zaczynasz wchodzić w ciemną uliczkę, a to dlatego, że stalking jest prawdziwą chorobą psychiczną. W miniserialu chciałem pokazać wszystkie aspekty stalkingu. Miniserial jest opowieścią o stalkingu wywróconym do góry nogami. Bierze banał i wywraca go do góry nogami”. Na IMDb miniserial otrzymał ocenę 8,3 na 10, a na Rotten Tomatoes aż 100 procent pozytywnych recenzji.

Czy miniserial „Reniferek” opowiada prawdziwą historię?

Jak już wspomniano, miniserial opowiada prawdziwą historię głównego bohatera Richarda Gadda. Podczas wywiadu Richard Gadd, myśląc o tym mrocznym okresie, kiedy padł ofiarą stalkingu, powiedział: „To był jeden z najbardziej intensywnych okresów w moim życiu. Kiedy słuchałem tych wiadomości głosowych i kładłem się spać, te słowa odbijały się echem wszędzie”. Gadd twierdził, że otrzymał od kobiety 40 000 e-maili, 740 tweetów, 350 godzin poczty głosowej, 100 stron listów i 45 wiadomości na Facebooku. Kobieta miała taką obsesję na jego punkcie, że czekała na niego przed domem przez cały dzień.

Kim jest Martha z miniserialu „Reniferek”?

Fani miniserialu dokładają wszelkich starań, aby zdemaskować prawdziwą prześladowczynię. Pierwsze oskarżenia padają na Fionę Harvey, Szkotkę, która przeprowadziła się do Londynu. Po sukcesie miniserialu kobieta podobno zaprzeczyła wszystkiemu w kolumnach Scottish Sun: „Składam skargę na Netflix” – mówi kobieta – „Jestem wysoce kompetentnym prawnikiem. Będę się bronić”. Kobieta planuje zatem pozwać giganta streamingowego.
Czytaj także: TOP 10 najlepszych polskich filmów i seriali na Netflixie

Fiona Harvey to 58-letnia kobieta z Fyvie w hrabstwie Aberdeenshire, która publicznie zaprzeczyła, że jest „Marthą w prawdziwym życiu”, po plotkach krążących w Internecie i rzekomym odkryciu starych tweetów wysłanych przez Harvey do Richarda Gadda. Kobieta podobno zaprzeczyła wszystkiemu w poście na Facebooku, który został później usunięty. Fiona Harvey podkreśliła, że nie znała Gadda i nie była nawet na liście jego obserwujących.

To ja jestem tutaj ofiarą, a nie Richard Gadd. Po obejrzeniu miniserialu grożono mi śmiercią” – powiedziała. „Podobnie jak w przypadku dobrze znanego romansu Johnny’ego Deppa i Amber Heard, czuję się prześladowana jak Johnny Depp. Jestem Johnnym Deppem w tej sytuacji, atakowanym przez szaleńców w Internecie” – dodała.

Zwiastun miniserialu „Reniferek”

Tagi: