
Często kupujemy zbyt dużo jedzenia, lub pozbywamy się go zbyt szybko. Data przydatności do spożycia skłania ludzi do wyrzucania produktów wcześniej niż to konieczne. Marnowanie żywności kosztuje nas rocznie około 260 euro na osobę.
Czytaj także: 7 produktów spożywczych, których NIGDY nie należy spożywać po upływie terminu przydatności do spożycia
W rzeczywistości wiele produktów spożywczych jest zazwyczaj zdatnych do spożycia dłużej niż wynika to z wydrukowanej na nich daty. Wielu konsumentów wzbrania się jednak przed ich jedzeniem.
Już w 2012 roku badanie zlecone przez Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa w Niemczech wykazało, że najwięcej odpadów spożywczych powstaje w prywatnych gospodarstwach domowych. A jednak jogurt, tydzień lub dwa po problematycznej dacie, jest zwykle jeszcze dobry do spożycia. „Data przydatności do spożycia służy jako wskazówka i nie jest w żadnym wypadku datą wyrzucenia” – wyjaśnia Kerstin Normann, kierownik Urzędu Kontroli Weterynaryjnej i Żywności w Dreźnie.
Marnowanie żywności. Data przydatności do spożycia a data ważności
Data przydatności do spożycia wskazuje jedynie, do kiedy producent gwarantuje, że żywność nadal smakuje, pachnie i wygląda tak, jak obiecał. Pod warunkiem, że jest w oryginalnym opakowaniu i była prawidłowo przechowywana.
Data ważności produktu dotyczy żywności bardzo łatwo psującej się, np. mięsa. Po upływie tego terminu nie powinno się już jej spożywać.
Bruksela postanowiła wypowiedzieć wojnę marnotrawstwu żywności. Z tego powodu w przyszłości opisy żywności zostaną zmodyfikowane. Prawdopodobnie już niedługo na półkach sklepowych nie znajdziemy już produktów z etykietami, na których widnieje napis „spożyć do”. Zostaną zastąpione zupełnie nowymi. Rozważa się użycie nowych sformułowań określających datę przydatności na przykład jako „najlepiej spożyć przed, na często dobre po” lub „koniec daty ważności, na najlepsza jakość przed końcem”.
Jak długo ważne jest mięso?
Surowe mięso (np. mielone) jest podatne na działanie zarazków. Dlatego nie ma ono daty przydatności do spożycia, ale datę ważności. Po tej dacie nie powinno się już go jeść – grozi to zatruciem pokarmowym. Lepiej przetworzyć je już w dniu zakupu. Tak przygotowane mięso można trzymać na najniższej półce w lodówce do dwóch dni.
Co zrobić ze spleśniałą żywnością?
Im więcej wody zawiera dany produkt, tym szybciej rozprzestrzenia się pleśń. Jeśli bogate w wodę produkty mleczne, takie jak jogurt, twaróg czy serek śmietankowy są spleśniałe – pozbądź się ich! To samo dotyczy spleśniałego chleba. Niektóre rodzaje sera, takie jak Camembert czy Gorgonzola zawierają jednak jadalne kultury pleśniowe.
Czy produkt spożywczy może być nadal sprzedawany po upływie daty przydatności do spożycia?
Tak, może. Data przydatności do spożycia jest traktowana przez producenta jako obietnica jakości. Sprzedawca powinien jednak zwrócić uwagę na ten fakt, ponieważ jako tzw. dystrybutor bierze na siebie odpowiedzialność za produkt. Dlatego sprzedawca musi zagwarantować, że jego produkty nie są szkodliwe dla zdrowia w przypadku upływu terminu.
Jaki jest najlepszy sposób przechowywania żywności?
W przypadku łatwo psujących się towarów ważne jest zachowanie ciągłości chłodniczej. Mięso i produkty mięsne, ryby i produkty rybne, dania gotowe, mleko i produkty mleczne, sery, masło, jaja, dżemy, dressingi oraz sosy powinni jak najrzadziej znajdować się poza lodówką. Wiele warzyw np. ziemniaki najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, ale nie w lodówce.
Czy piwo lub woda mogą się zepsuć?
Sama woda ma nieograniczony termin przydatności do spożycia, pod warunkiem, że butelka pozostaje szczelnie zamknięta. Chociaż producenci muszą podawać datę przydatności do spożycia, nie jest to w żadnym wypadku data ważności. W przypadku piwa upływająca data przydatności do spożycia niewiele znaczy. Rzadko ulega ono zepsuciu, zmienić może się jedynie smak.
Czytaj także: Piwo i chleb? Oto 7 produktów spożywczych, których nie należy łączyć z alkoholem
Marnowanie żywności – czego nie trzymać w lodówce?
Owoce południowe, takie jak banany lub ananasy; bulwy, takie jak ziemniaki lub cebula oraz wrażliwe na zimno warzywa, takie jak cukinia i pomidory, powinny być w miarę możliwości przechowywane poza lodówką. W innym wypadku banany ciemnieją i szybko stają się mięsiste, ananasy i pomidory tracą swój smak, cukinie stają się miękkie, a ziemniaki zamieniają swoją skrobię w cukier – i wtedy smakują bardzo słodko.
TAG24.de, LifeisGreen.pl