Przejdź do treści

W ten prosty sposób zlokalizujesz zgubiony telefon. Usługa jest bezpłatna i dostępna dla każdego

04/04/2024 18:10 - AKTUALIZACJA 04/04/2024 18:10
lokalizowanie telefonu google maps

W dzisiejszych czasach nikt nie chciałby zostać pozbawiony dostępu do swojego smartfona. Obecnie telefony zawierają bardzo ważne treści, w tym informacje bankowe, prywatne dane, a nawet dane medyczne i służbowe. Istnieje wiele aplikacji, które umożliwiają śledzenie smartfona, ale żadna nie pozwala obejść powszechnej przeszkody: brak wcześniejszej instalacji na poszukiwanym urządzeniu. Niewiele osób wie, że możliwe jest zlokalizowanie telefonu za pomocą konta Google, które posiada niemal każdy użytkownik. Ten prosty sposób jest nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim można skorzystać z niego bezpłatnie.

Lokalizowanie telefonu za pomocą Google Maps

W rzeczywistości opcja ta jest szczególnie przydatna do pilnowania bliskich, takich jak dzieci, starszych rodziców lub partnera z problemami zdrowotnymi.  Zlokalizowanie telefonu za pomocą Google Maps nie jest wcale skomplikowane. Oczywiście procedura działa w ten sam sposób niezależnie od urządzenia i jego właściciela. Oznacza to, że sposób ten może być wykorzystany również do zlokalizowania telefonu komórkowego innej osoby, jeśli zajdzie taka potrzeba. To, co jest możliwe w praktyce, niekoniecznie jest jednak zgodne z prawem. Niezbędna jest zgoda danej osoby na lokalizację lub przynajmniej dostęp do jej konta Google – w przeciwnym razie popełnione zostanie przestępstwo.

Oto jakie kroki należy podjąć, aby zlokalizować telefon za pomocą Google Maps:

  • Instalacja

Aby zlokalizować numer telefonu za pomocą Google Maps, konieczne jest zainstalowanie aplikacji (bezpłatnej w Sklepie Play) na co najmniej dwóch urządzeniach. Pierwszym z nich jest ten, który będzie potrzebny do zlokalizowania i który zawiera kartę SIM z numerem telefonu, a drugim ten, który jest pod ręką i który jest przydatny do śledzenia drugiego.

  • Udostępnienie lokalizacji

Korzystając ze smartfona, który ma zostać zlokalizowany, otwórz aplikację i kliknij ikonę profilu osobistego w prawym górnym rogu. Ważne jest, aby konta obu urządzeń były różne, dlatego należy pamiętać, że możliwe jest utworzenie „konta dziecka” do obserwowania nieletnich, ale także dziadków lub rodziców (za ich zgodą). W tym przypadku nie są konieczne żadne dodatkowe kroki, a w przypadku zwykłego konta należy wykonać następujące kroki:

W tym momencie kliknięcie przycisku „Udostępnij lokalizację” powoduje przejście do strony, z której można śledzić smartfon. W tym miejscu należy kliknąć niebieski przycisk „Nowe udostępnianie” w prawym dolnym rogu, po czym otworzy się okno. Z tego miejsca będzie można wybrać czas trwania udostępniania, dostosowując interwał lub „Do dezaktywacji”.

O ile potrzeba nie jest ograniczona, preferowany powinien być drugi tryb. Następnie należy udostępnić link pozwalający na śledzenie urządzenia

  • Lokalizacja telefonu komórkowego za pomocą aplikacji

Na urządzeniu wykorzystywanym do lokalizacji wystarczy otworzyć łącze udostępniania i obserwować pozycję i ruchy smartfona na mapie klasycznego nawigatora, o ile urządzenie jest online i włączone (w przeciwnym razie nadal będzie widoczna ostatnio wykryta pozycja).
Czytaj także: 10 najczęściej wyszukiwanych destynacji  w Google – podsumowanie 2023 roku

  • Jak zlokalizować telefon za pomocą Google, jeśli już go zgubiłem?

Może się zdarzyć, że potrzeba zlokalizowania smartfona jest nagła i dlatego nie ma czasu ani sposobu na wykonanie opisanych kroków. Jednak znając dane logowania do konta Google powiązanego z urządzeniem, które ma być śledzone, możliwe będzie uzyskanie pewnych informacji. Logując się do Map Google, można uzyskać dostęp do ostatniej pozycji smartfona, a dzięki aplikacji Google „Znajdź urządzenie” można zlokalizować urządzenie w czasie rzeczywistym, sprawić, by dzwoniło nawet po wyłączeniu, a nawet zresetować dane. Źródło: Money.it, PolishObserver.com