Przejdź do treści

O co mogę się ubiegać, gdy mam dziecko? Pełna lista świadczeń dla osób wychowujących dzieci w UK

09/12/2023 11:00
lista zasiłków na dziecko w UK

Pełna lista zasiłków na dziecko w UK. Jeśli masz dziecko lub jesteś jego prawnym opiekunem przysługuje Ci wiele świadczeń. Wiele osób zakłada, że nie kwalifikują się do zasiłków lub że nie warto się o nie ubiegać, tracąc ten sposób istotne wsparcie finansowe. Przedstawiamy pełną listę świadczeń, o które mogą ubiegać się osoby wychowujące dzieci. W artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje dotyczące zasiłku na dziecko, Universal Credit, ulgi podatkowej na dziecko, wsparcie dochodu, zasiłku mieszkaniowego i ulgi Council Tax Reduction a także linki do stron rządowych.

Child Benefit – zasiłek na dziecko

Możesz otrzymać zasiłek na dziecko, jeśli wychowujesz dziecko, które ma mniej niż 16 lat lub mniej niż 20 lat, jeśli dziecko uczy się. Nie ma limitu liczby dzieci, na które można ubiegać się o zasiłek. Tylko jedna osoba może ubiegać się o zasiłek rodzinny na dziecko. Jeśli dziecko mieszka z więcej niż jednym rodzicem lub opiekunem, należy zdecydować, kto będzie pobierał zasiłek rodzinny. Jeśli Ty lub Twój partner macie indywidualny roczny dochód przekraczający 50 000 GBP, być może będziecie musieli zwrócić część zasiłku rodzinnego w formie podatku. O zasiłek na dziecko można ubiegać się jednocześnie z innymi świadczeniami. Wszystkie istotne informacje znajdziesz na stronie rządowej TUTAJ.
czytaj dalej pod zdjęciem.

 lista zasiłków na dziecko w UK

Universal Credit

Universal Credit to zasiłek dla osób, które są bez pracy lub są niezdolne do podjęcia pracy np. z powodów zdrowotnych. Universal Credit przysługuje również osobom pracującym (również w ramach samozatrudnienia lub w niepełnym wymiarze godzin), ale uzyskującym niskie dochody. Universal Credit zastępuje sześć wcześniejszych zasiłków takich jak Child Tax Credit, Housing Benefit, Income Support, Income-based Jobseeker’s Allowance (JSA), Income-related Employment and Support Allowance (ESA) oraz Working Tax Credit.
przeczytaj także: Znajdź pracę lub stracisz zasiłek – nowe zasady w UK

Child Tax Credit – Ulga podatkowa na dziecko

Istnieją dwie ulgi podatkowe: Child Tax Credit i Working Tax Credit. Oba są oparte na dochodach i obliczane w ramach jednej kalkulacji. Jeśli mieszkasz z partnerem, musisz ubiegać się o zasiłek wspólnie, a pod uwagę brane są dochody obojga. Możesz kwalifikować się tylko do Child Tax Credit, tylko do Working Tax Credit, lub do obu świadczeń jednocześnie. Aby otrzymać którykolwiek z tych dwóch zasiłków należy wypełnić ten sam formularz.  Oznacza to, że możesz dodać Working Tax Credit do istniejącego wniosku o Child Tax Credit i odwrotnie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
czytaj dalej pod zdjęciem.

 lista zasiłków na dziecko w UK

Wsparcie dochodu – Income Support

Income Support to zasiłek dla osób, które nie pracują i nie są w stanie podjąć pracy ze względu na swoją sytuację. Wsparcie dochodu należy się także osobom, które pracującym w niepełnym wymiarze godzin (maksymalnie do 16 godz.). Rodzice i opiekunowie, którzy chcą ubiegać się o Income Support, muszą spełnić m.in. następujące warunki:

 • być samotnym rodzicem z dzieckiem poniżej 5. roku życia,
 • sprawować opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem lub dorosłym
 • być samotnym opiekunem zastępczym
 • tymczasowo samodzielnie opiekować się dzieckiem (dotyczy to osób odpowiedzialnych za dziecko w wieku poniżej 16 lat, które mieszkają z nim, a rodzic dziecka lub osoba, która zwykle się nim opiekuje, jest chora lub tymczasowo przebywa poza Wielką Brytanią)
 • przebywać na urlopie rodzicielskim lub ojcowskim
 • otrzymywać ustawowy zasiłek chorobowy  (uwaga: osoba otrzymująca ustawowy zasiłek chorobowy nie jest traktowana jako pracująca na potrzeby zasiłku Income Support, ale jest traktowana jako pracująca na potrzeby zasiłku Working Tax Credit, więc może mieć zbyt wysokie dochody, aby otrzymać zasiłek Income Support)
 • O zasiłek Income Support mogą ubiegać się też kobiety w ciąży i kobiety, które urodziły w ciągu ostatnich 15 tygodni.
  czytaj dalej pod zdjęciem.
 lista zasiłków na dziecko w UK

Housing Benefit – Zasiłek mieszkaniowy

Housing Benefit jest jednym z zasiłków, które zastępowane są obecnie przez Universal Credit. Nowe wnioski o przyznanie zasiłku mieszkaniowego w starej formie składać mogą jedynie osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub mieszkają w lokalu tymczasowym. W pozostałych przypadkach o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów mieszkania należy starać się w ramach Universal Credit. O zasiłek mieszkaniowy nie mogą ubiegać się osoby, które m.in

 • posiadają oszczędności przekraczających £16,000 (nie dotyczy osób, którym przysługuje Guarantee Credit of Pension Credit),
 • zamieszkują w domu bliskiego krewnego,
 • spłacają kredyt hipoteczny na zakup własnego domu,
 • pobierają Universal Credit,
 • mieszkają z partnerem, który już pobiera Housing Benefit.

Council Tax Reduction – Ulga podatkowa

W Wielkiej Brytanii władze lokalne posiadają program pomocy osobom o niskich dochodach w opłacaniu podatku lokalnego, zwykle nazywany Council Tax Reduction lub Council Tax Support. Ulga w podatku lokalnym jest wypłacana przez władze lokalne, więc należy skontaktować się z nimi w celu uzyskania formularza wniosku. Kwota, jaką otrzymasz, będzie zależeć od Twojej sytuacji osobistej i od wysokości płaconego podatku lokalnego. Przyznanie ulgi w podatku lokalnym nie będzie miało wpływu na inne pobierane świadczenia. Dla przykładu, osoby mieszkające w gospodarstwie domowym składającym się z jednej osoby dorosłej otrzymują rabat w wysokości 25% podatku lokalnego – wystarczy, że poinformujesz lokalne władze, że mieszkasz sam. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
źródło: workingfamiles.org.uk, PolishObserver.com

Tagi: