Przejdź do treści

Leki, które mogą powodować utratę pamięci: Oto pełna lista

08/05/2024 19:00
Leki powodujące utratę pamięci

Leki powodujące utratę pamięci – Każdego roku na rynku pojawiają się nowe leki, które po przejściu rygorystycznych badań klinicznych udowadniają swoją skuteczność w zwalczaniu patologii, na które są ukierunkowane. Jednak te same leki mogą mieć skutki uboczne, które w większości przypadków nie są poważne lub można je łatwo kontrolować. W innych przypadkach skutki uboczne mogą powodować problemy neuronalne, wpływając na koncentrację lub nawet prowadząc do utraty pamięci. Oto pełna lista leków, które mogą doprowadzić do tych problemów.

Leki powodujące utratę pamięci

Eksperci z Amerykańskiego Stowarzyszenia Emerytów (AARP) wyjaśniają, czym są te leki i jak działają. Oto pełna lista 5 największych kategorii leków:

LEKI PRZECIWLĘKOWE

Benzodiazepiny to substancje stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych. Są one również wskazane w innych sytuacjach, takich jak bezsenność lub jako środki zwiotczające mięśnie, w napadach drgawkowych lub jako leki przed znieczuleniem podczas operacji. Benzodiazepiny spowalniają aktywność ośrodkowego układu nerwowego, w tym obszarów mózgu zaangażowanych w przenoszenie pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Powszechnie stosowane leki obejmują diazepam (Valium), alprazolam (Xanax), klonazepam (Klonopin), chlordiazepoksyd (Librium), lorazepam (Ativan) i temazepam (Restoril). Czytaj dalej pod zdjęciem.

LEKI PRZECIWDRGAWKOWE (PRZECIWPADACZKOWE)

Leki przeciwdrgawkowe są stosowane w leczeniu napadów padaczkowych i bólu nerwowego, choroby afektywnej dwubiegunowej lub zaburzeń nastroju. Według lekarzy leki te ograniczają napady poprzez tłumienie przepływu sygnałów w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), co może powodować utratę pamięci. Leki przeciwpadaczkowe obejmują: acetazolamid (Dialox), karbamazepinę (Tegretol), gabapentynę (Neurontin), lamotryginę (Lamictal), lewetyracetam (Keppra), okskarbazepinę (Trileptal), pregabalinę (Lyrica), rufinamid (Banzel), topiramat (Topamax), kwas walproinowy (Depakote) i zonisamid (Zonegran).

LEKI NA NIETRZYMANIE MOCZU

Leki antycholinergiczne są stosowane w celu złagodzenia objawów pęcherza nadreaktywnego i zmniejszenia epizodów naglącego nietrzymania moczu. Zasadniczo jest to chęć oddania moczu tak nagła i silna, że często nie można dotrzeć do łazienki na czas. Leki antycholinergiczne blokują działanie acetylocholiny, przekaźnika chemicznego, który wpływa na wszystkie funkcje organizmu. W pęcherzu leki antycholinergiczne zapobiegają mimowolnym skurczom mięśni kontrolujących przepływ moczu. W mózgu hamują aktywność ośrodków pamięci i uczenia się. Leki te obejmują darifenacynę (Enablex), oksybutyninę (Ditropan XL), solifenacynę (Vesicare), tolterodynę (Detrol) i trospium (Sanctura).

LEKI NASENNE

Tak zwane leki Z mogą być stosowane w leczeniu bezsenności lub łagodnego lęku. Chociaż zawierają one inne składniki niż benzodiazepiny, działają na wiele tych samych szlaków mózgowych i przekaźników chemicznych, powodując podobne skutki uboczne i problemy z uzależnieniem i odstawieniem. Przykłady: eszopiklon (Lunesta), zaleplon (Sonata) i zolpidem (Ambien). Czytaj dalej poniżej.
Czytaj także: Popularne leki, które mogą osłabić mięśnie. Na pewno masz je w swoim domu

NARKOTYCZNE LEKI PRZECIWBÓLOWE (OPIOIDY)

Lekarze mogą przepisywać te leki w celu złagodzenia bólu po operacji, poważnych urazach lub w leczeniu bólu przewlekłego. Leki te działają poprzez zatrzymanie przepływu sygnałów bólowych w ośrodkowym układzie nerwowym i obniżenie emocjonalnej reakcji ludzi na ból. W obu działaniach pośredniczą przekaźniki chemiczne, które są również zaangażowane w wiele aspektów poznawczych, więc stosowanie tych leków może zakłócać pamięć długoterminową i krótkoterminową. Narkotyki te to fentanyl (dostępny w postaci plastrów), hydrokodon (Vicodin), hydromorfon (Dilaudid, Exalgo), morfina i oksykodon (Oxycontin). Leki te występują w wielu różnych postaciach, w tym tabletek, roztworów do wstrzykiwań, plastrów transdermalnych i czopków. Źródło: Eldebate.com, PolishObserver.com