Przejdź do treści

L4 nawet do 6 miesięcy. Na tym zwolnieniu można wyjechać za granicę

Tagi:
06/11/2024 17:13 - AKTUALIZACJA 11/11/2024 16:15
L4 od psychiatry a podroze

Intensywny stres w życiu prowadzić może do poważnych zaburzeń psychicznych, od stanów lękowych, po nawet depresję. W takim przypadku wskazana jest konsultacja psychiatryczna, podczas której dobrane zostaną odpowiednie metody leczenia. Po przeprowadzeniu diagnozy, lekarz będzie mógł wystawić również zwolnienie chorobowe. Przebywając na tym L4 niektórzy pacjenci mają możliwość opuszczania miejsca zamieszkania, a nawet kraju.

L4 od psychiatry a podroze

L4 od psychiatry a podróże

Silne zmęczenie, problemy z koncentracją, wahania nastrojów czy przewlekły stres mogą być niepokojącymi objawami, które warto skonsultować z lekarzem psychiatrą. Podczas takiej wizyty, psychiatra nie tylko zdiagnozuje problemy pacjenta i oceni zdolność do pracy, ale dobierze także odpowiednie metody leczenia. Poza dodatkowymi badaniami, może również wystawić zwolnienie lekarskie e-ZLA.

Co istotne, gdy przebywamy na zwolnieniu lekarskim, pracodawca ma dostęp tylko do informacji o czasie jego trwania, kodzie literowym i miejscu przebywania zatrudnionego. Nie dowie się o diagnozie, jeżeli samodzielnie go o tym nie poinformujemy.
Przeczytaj także: 1000 zł miesięcznie dla Polaków już od 1 listopada 2024. Brak kryterium dochodowego

Na tym zwolnieniu można wychodzić z domu

Jeżeli lekarz stwierdzi, że do polepszenia stanu zdrowia konieczne będzie przebywanie na świeżym powietrzu, czy integracja ze społeczeństwem, rodziną i znajomymi, w takiej sytuacji może zalecić opuszczanie domu.
Zwolnienie lekarskie z cyfrą 1 (tzw. leżące) oznacza, że chory musi przebywać w domu, zaś cyfrą 2 (tzw. chodzące) – odwrotnie. Przebywając na L4 chodzącym możemy wychodzić z domu, a nawet wyjechać za granicę w uzasadnionych przypadkach. Ważne, aby zgłosić do pracodawcy i ZUS-u aktualny adres pobytu maksymalnie trzy dni od opuszczenia kraju.

Czas trwania zwolnienia lekarskiego od psychiatry

L4 od psychiatry a podróże. Na L4 wystawionym przez lekarza psychiatrę można przebywać maksymalnie 182 dni, czyli pół roku, a czas jego trwania zależy od stanu i diagnozy pacjenta. Zazwyczaj wystawiane jest na okres miesiąca, a wraz z kolejnymi konsultacjami – jeżeli jest to konieczne – lekarz może je przedłużyć. Gdy maksymalny okres zwolnienia dobiegnie końca, a psychiatra uzna, że pacjent nadal nie jest zdolny do pracy, może on ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne na okres od 3 miesięcy do roku  – podaje medonet.pl.

Wypłata na L4 od lekarza psychiatry

Podobnie jak w przypadku innych zwolnień lekarskich, pensja pracownika wynosi 80 procent wynagrodzenia chorobowego. Wraz z upłynięciem 33 dni obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownikowi przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wówczas jest to zasiłek chorobowy. Jego wysokość nie ulega zmianie. Jeżeli przebywamy na zwolnieniu lekarskim od lekarza psychiatry, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać dotychczas obowiązującej umowy.
Przeczytaj także: Popularny syrop na kaszel wycofany w całym kraju. GIF wydało ostrzeżenie o wadzie jakości

Read More