Przejdź do treści

Kontrole odcisków palców na granicy Wielkiej Brytanii  z UE – co to oznacza dla podróżnych?

26/12/2023 11:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
kontrola odcisków palców na granicy UE UK

Kontrola odcisków palców na granicy między Unią Europejską a Wielką Brytanią. W 2024 roku planowane jest wdrożenie nowego unijnego systemu cyfrowych granic, który będzie wymagał pobrania odcisków palców oraz skanów twarzy od brytyjskich podróżnych podczas pierwszego przekroczenia granicy i ubiegania się o wjazd na terytorium państw Unii Europejskiej. Dowiedz się, jak ten system będzie funkcjonować oraz jakie praktyczne konsekwencje dla podróżnych wynikną z jego wprowadzenia.
przeczytaj też: Nie lubisz latać? Nowe trasy kolejowe z Wielkiej Brytanii do Europy!

Od 2024 podróżnych czeka kontrola odcisków palców na granicy UE – Wielka Brytania

Według informacji od firmy Getlink, właściciela Eurotunelu, system wjazdu/wyjazdu (EES) ma zostać uruchomiony 6 października 2024 r. Eurotunnel, obsługujący usługę transportu samochodowego między Folkestone a Calais, już testuje technologię, w ramach której dane osobowe będą gromadzone na granicach i wprowadzane do ogólno unijnej bazy danych. W ramach EES pasażerowie musieliby zgodzić się na pobranie odcisków palców i wykonanie zdjęcia twarzy przy pierwszym przybyciu na kontynent. Według Komisji Europejskiej system będzie obowiązywał przy wjeździe do 25 krajów UE (wszystkich państw członkowskich poza Cyprem i Irlandią) oraz czterech krajów spoza UE (Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinu) wchodzących w skład bezgranicznej strefy Schengen podobnie jak większość państw członkowskich UE.

Kontrola odcisków palców na granicy – pojawią się opłaty

Po uruchomieniu EES Unia Europejska przejdzie do wprowadzenia europejskiego systemu informacji o podróży i zezwoleń na podróż (Etias). Będzie miał on zastosowanie do obywateli spoza UE z 60 krajów, które mogą podróżować bez wiz do Unii Europejskiej. Etias, wzorowany na amerykańskim programie Esta, oznacza, że ​​podróżujący spoza UE będą musieli wypełnić formularz i zapłacić 7 euro (6 funtów) przed wjazdem do europejskiej strefy bez paszportowej. Opłata będzie dotyczyć wszystkich osób w wieku od 18 do 70 lat.
czytaj dalej pod zdjęciem:

kontrola odcisków palców na granicy UE UK

Opóźnienia spowodowane wprowadzeniem nowego systemu kontroli 

Jak podaje The Guardian, oczekuje się, że system będzie powodować znaczne opóźnienia. Port w Dover oszacował, że nowy system kontroli EES, wydłuży średni czas odprawy w przypadku pięcioosobowej rodziny prawdopodobnie o około 10 minut. Eurotunnel podobno szacuje, że średni czas przeprawy samochodu przez granicę francuską wzrośnie z niecałych 60 sekund do 5–7 minut.
źródło: theguardian.com, PolishObserver.com