Przejdź do treści

Koniec z tradycyjnymi gniazdkami. Oto solarny wynalazek studentów, który wystarczy zamontować na dowolnym oknie

28/10/2024 15:52 - AKTUALIZACJA 28/10/2024 19:31
Koniec z tradycyjnymi gniazdkami

Każdy z nas ma w domu dużo urządzeń, które wymagają stałego dostępu do zasilania, jak lodówka, telewizor, komputer czy router Wi-Fi. Każde z tych urządzeń wpływa na wzrost rachunków za prąd, co dla wielu osób staje się coraz większym problemem. Wysokie zużycie energii nie tylko obciąża nasze portfele, ale też ma negatywny wpływ na środowisko, przyczyniając się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych oraz eksploatacji zasobów naturalnych. Z tego powodu dwóch studentów z Seulu postanowili znaleźć rozwiązanie, które zmniejszy zużycie energii i promuje wykorzystanie odnawialnych źródeł. Koniec z tradycyjnymi gniazdkami. Oto wynalazek, który może przynieść oszczędności w każdym domu.

Koniec z tradycyjnymi gniazdkami

Koniec z tradycyjnymi gniazdkami

Kyuho Song i Boa Oh, absolwenci Instytutu Projektowania i Sztuki Samsunga w Seulu, stworzyli urządzenie, które może wkrótce zrewolucjonizować rynek energetyczny. Ich wynalazek, zaprezentowany na Dubai Design Week pod nazwą „Window Socket”, to fotowoltaiczne gniazdko, które nie tylko eliminuje konieczność używania kabli, ale jest na tyle praktyczne, że można je przykleić do dowolnej szyby za pomocą przyssawki. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie zaczyna natychmiast generować energię elektryczną za pomocą wbudowanego panelu słonecznego.
Przeczytaj także: Dwa urządzenia, których nie można podłączać do gniazdka jednocześnie. Mogą spowodować pożar!

To małe, przenośne gniazdko ma klasyczną wtyczkę, do której można podłączyć ładowarki i inne niskonapięciowe urządzenia, dzięki czemu zyskujemy źródło energii wszędzie tam, gdzie dostęp do prądu może być ograniczony. Niestety, jak przyznają sami twórcy, produkt w obecnym stadium rozwoju ma pewne ograniczenia. Pojemność gniazdka wynosi zaledwie 1000 mAh, co oznacza, że wystarcza jedynie na częściowe naładowanie baterii w telefonie. Aby w pełni naładować wbudowany akumulator, potrzeba od pięciu do ośmiu godzin pełnej ekspozycji na słońce. Mimo to, wynalazek może zasilić np. żarówkę przez około 20 godzin, co w rejonach słabo rozwiniętych może być ogromnym wsparciem.

Obecnie gniazdko solarne jest w fazie prototypu, ale już przyciągnęło uwagę wielu inwestorów i firm, które mogą wesprzeć projekt oraz pomóc twórcom w osiągnięciu większej wydajności urządzenia. Gniazdko to mogłoby w przyszłości być źródłem energii nie tylko dla małych urządzeń, lecz również dla całych gospodarstw domowych, eliminując potrzebę korzystania z klasycznej sieci elektrycznej i przyczyniając się do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Przeczytaj także: Niemiecka wentylacja szokowa nowym trendem. Świat oszalał na jej punkcie

W obliczu rosnących potrzeb energetycznych, takie rozwiązania jak „Window Socket” mogą w niedalekiej przyszłości znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządzamy energią w domach i biurach. Solarne gniazdko to nowatorski krok w kierunku zrównoważonej przyszłości, który otwiera przed nami możliwości oszczędności, redukcji zanieczyszczeń i uniezależnienia się od konwencjonalnych źródeł energii.

Read More