Przejdź do treści

Wydano pilne ostrzeżenie, „wyjątkowo intensywna” chmura pyłu saharyjskiego może wkrótce uderzyć w Wielką Brytanię

09/04/2024 10:55 - AKTUALIZACJA 09/04/2024 10:55

Kłopoty nad Wielką Brytanią. Chmura pyłu przemieściła się nad Hiszpanię, Francję i Niemcy, a teraz kieruje się na Wielką Brytanię. Jeśli wiatry w górnej części atmosfery okażą się wystarczająco silne, chmura przyniesie zamglone warunki i zrzuci pył nad kraj. Według Met Office, pył saharyjski jest mieszanką piasku i innych materiałów pochodzących z północnoafrykańskiej pustyni. „Wyjątkowo intensywna” chmura saharyjskiego pyłu o zasięgu 2 000 mil ma uderzyć w Wielką Brytanię podczas podróży przez Europę.

Kłopoty nad Wielką Brytanią. Chmura pyłu saharyjskiego przemieszcza się w jej stronę

Unijna usługa monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS) określiła chmurę pyłu jako „wyjątkowo intensywną” i zapewniającą wysokie temperatury jak na tę porę roku. CAMS powiedział, że obecna chmura pyłu trwa od 6 kwietnia. Poprzednie incydenty związane z saharyjską chmurą utrzymywały się głównie w południowej Europie, ale ostatnio pewne pozostałości znaleziono aż na północy, w Skandynawii.

Naukowcy uważają, że może to być wynikiem zmian we wzorcach cyrkulacji atmosferycznej, donosi Daily Express. Mark Parrington, starszy naukowiec w Copernicus Atmosphere Monitoring Service, powiedział: „Ten najnowszy epizod pyłu saharyjskiego jest trzecim tego rodzaju w ciągu ostatnich dwóch tygodni i jest związany z wzorcem pogodowym, który doprowadził do cieplejszej pogody w całej Europie Zachodniej w ostatnich dniach”.

„Dwa poprzednie epizody miały miejsce głównie nad Morzem Śródziemnym i południową Europą, chociaż pewne skutki, takie jak osadzanie się na samochodach ludzi, wystąpiły tak daleko na północ, jak w Skandynawii w ostatni weekend. Chociaż dotarcie smug pyłu saharyjskiego do Europy nie jest niczym niezwykłym, w ostatnich latach nastąpił wzrost intensywności i częstotliwości takich epizodów, co można potencjalnie przypisać zmianom we wzorcach cyrkulacji atmosferycznej”.

Chmura przyniosła drobne cząsteczki „PM10” – zanieczyszczenie powietrza, które jest wystarczająco małe, aby je wdychać – przekroczyło bezpieczny próg Unii Europejskiej w niektórych częściach kontynentu. Wysokie stężenia PM10 odnotowano na poziomie gruntu na Półwyspie Iberyjskim oraz w niektórych częściach Francji i Niemiec. Władze w pięciu regionach południowej Francji zaleciły ludziom unikanie aktywności fizycznej w ten weekend, szczególnie osobom cierpiącym na choroby serca lub układu oddechowego. Oczekuje się, że pióropusz pyłu zacznie się stopniowo kończyć jutro i dotrze aż do Szwecji, Finlandii, krajów bałtyckich i północno-zachodniej Rosji, dodał CAMS.
Przeczytaj także: Duża chmura toksycznego gazu nad Europą. Zauważyli ją naukowcy
Źródło: MIRROR, PolishObserver.com

Tagi: