Przejdź do treści

Jedna trzecia pracujących Brytyjczyków przewiduje koniec państwowej emerytury w ciągu najbliższych 30 lat

12/08/2023 15:30 - AKTUALIZACJA 19/02/2024 15:58

Wiadomości z Wielkiej Brytanii – Brytyjczycy obawiają się końca państwowej emerytury. Z przeprowadzonych przez Abrdn Financial Fairness Trust oraz Institute for Fiscal Studies badań wynika, że jedna trzecia obecnie aktywnych zawodowo osób ma wątpliwości co do istnienia państwowej emerytury za trzy dekady.
Sprawdź: Konsekwencje Brexitu: 7 kluczowych zmian, które negatywnie wpłynęły na mieszkańców Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy obawiają się końca państwowej emerytury

Większość Brytyjczyków nie wierzy, że emerytura państwowa zapewnia przyzwoity dochód na emeryturze, choć tylko 20% z nich wiedziało, ile wynosi obecnie pełna stawka – 203,85 GBP tygodniowo lub około 10 600 GBP rocznie.

Zarówno torysi, jak i laburzyści wyrazili poparcie dla emerytury państwowej, obiecując utrzymanie „potrójnej blokady”, co oznacza, że emerytura państwowa powinna rosnąć co roku o stopę inflacji, średniego wzrostu zarobków lub 2,5% – w zależności od tego, która z tych wartości jest najwyższa.

Sondaż przeprowadzony przez Abrdn Financial Fairness Trust i Institute for Fiscal Studies, w którym wzięło udział 3000 osób w wieku produkcyjnym, jest reprezentatywny dla całego kraju i wykazuje pesymizm w kwestii państwowej emerytury i finansów emerytalnych. Okazało się, że 11 procent respondentów uważa, że emerytura państwowa będzie „zdecydowanie istnieć” za 30 lat, 33 procent uważa, że nie będzie, a 25 procent nie jest tego pewna.

>>> Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie będą zadowoleni. Mniej pieniędzy pomimo podwyżki emerytur

Sama emerytura nie wystarczy

W raporcie napisano: „Fakt, że emerytura państwowa jest tak ważna dla dochodów emerytalnych wielu osób oznacza, że byłoby niezwykle trudno – bez ogromnego wzrostu prywatnych oszczędności zapewnić dobry standard życia na emeryturze, gdyby emerytura państwowa lub coś podobnego nie istniało”.

„Pod wieloma względami emerytura państwowa stanowi „podstawę” dochodu na emeryturze, na której ludzie mogą budować prywatne uprawnienia emerytalne. Zaufanie do państwowego systemu emerytalnego jest zatem ważne dla osób planujących swoje emerytury i finanse emerytalne”.

Badanie wykazało, że 41 procent spodziewa się „złych” dochodów na emeryturze, 15 procent spodziewa się przejścia na emeryturę dopiero po siedemdziesiątce, a 13 procent twierdzi, że nigdy nie przejdzie na emeryturę. Prawie połowa spodziewała się, że na starość będzie mniej komfortowo niż ich rodzice.

Tymczasem zdecydowana większość nie była w stanie poprawnie określić, z dokładnością do około 20 funtów, ile tygodniowo jest warta pełna emerytura państwowa, przy czym 58 procent stwierdziło, że nie wie, a znaczna część uważa, że ​​jest to mniej niż obecna kwota.

Czytaj także: To miasteczko jest najlepszym kurortem w Wielkiej Brytanii. Jest oddalone od wybrzeża… o wiele kilometrów!

Źródło: Thisismoney.co.uk.com, PolishObserver.com