Przejdź do treści

Te 4 popularne rośliny przyciągają szkodniki do ogrodu. W ten sposób temu zaradzisz

27/03/2024 07:14 - AKTUALIZACJA 27/03/2024 07:14
jakie rośliny przyciągają szkodniki?

Wszyscy znamy odwieczny problem szkodników ogrodowych – z ich powodu wiele zniszczonych roślin zostało wyrzuconych. Te małe stworzenia są w stanie siać spustoszenie na dużą skalę nawet w najbardziej starannie utrzymanej przestrzeni. Pozbycie się ich często wymaga dużego zaangażowania, a często użycia pestycydów. Jeden z ekspertów postanowił podzielić się kilkoma wskazówkami, które pomogą pozbyć się szkodników z ogrodu, nie przynosząc tym samym szkody roślinie i otoczeniu.

Jakie rośliny przyciągają szkodniki?

Często jedyną odpowiedzią na atak szkodników wydaje się wyrzucenie rośliny. Eksperci twierdzą jednak, że nie ma takiej potrzeby. Sztuczka polega na zrozumieniu rodzajów szkodników, które mogą zamieszkiwać ogród i nauczeniu się skutecznych strategii zarządzania nimi i ich kontrolowania. Craig Wilson, współzałożyciel, dyrektor i wewnętrzny ekspert ds. ogrodnictwa w Gardeners Dream, ujawnia cztery popularne typy roślin, które zachęcają szkodniki do pojawienia się w ogrodzie – i dzieli się swoimi najlepszymi wskazówkami, jak z nimi walczyć, nie niszcząc przy tym swojej dumy i radości.

Róże

„Róże można znaleźć w większości dobrze ugruntowanych angielskich ogrodów i choć są piękne, niestety słyną z przyciągania kilku niechcianych szkodników. Mszyce, chrząszcze japońskie i przędziorki to najczęstsze szkodniki, które można znaleźć wokół krzewów i roślin róż” – mówi Craig.

„Szczególnie mszyce mogą mieć katastrofalny wpływ na rośliny, wysysając soki z łodyg i powodując przebarwienia, zwijanie się liści, a nawet zahamowanie wzrostu. Niestety, mszyce przyciągają nie tylko róże, więc istnieje prawdopodobieństwo, że rozprzestrzenią się na inne obszary ogrodu. Duże inwazje mszyc mogą powodować gromadzenie się lepkiej pozostałości zwanej „spadzią” na łodygach roślin, przyciągając mrówki i napędzając rozwój grzybów”.

„Japońskie chrząszcze są agresywnymi szkodnikami i bardzo przyciągają róże, pożerając krzewy od góry do dołu, zjadając tkankę między żyłkami liści. Chrząszcze te uwalniają również feromon, który przyciąga więcej chrząszczy, więc jeśli zauważysz początek inwazji, musisz działać szybko”. Czytaj dalej pod zdjęciem.

„Choć małe, przędziorki mogą powodować bardzo widoczne uszkodzenia róż. Żerując na spodniej stronie liści, przędziorki przebijają liście, wysysając płyny zawierające chlorofil z komórek liści, powodując brązowo-brązowy kolor liści”.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tymi wszystkimi szkodnikami. Pierwszym z nich jest użycie oleju neem, który jest naturalną alternatywą dla chemicznych pestycydów. Aby chronić dobre owady i pszczoły – olej neem jest dla nich toksyczny – spryskaj liście krzewów róż i roślin wieczorem, kiedy te dobre owady są najmniej aktywne. Kontynuuj to codziennie, aż szkodniki znikną! Możesz także spróbować wprowadzić naturalne drapieżniki tych szkodników, takie jak biedronki. Owady te pomogą zabijać i zwalczać powszechne szkodniki, takie jak mszyce. Możesz także sadzić inne rośliny, takie jak nagietki i smagliczkę, aby zaprosić bzygowate do swojego ogrodu; one również będą zwalczać niechciane szkodniki, jednocześnie zapylając! – wskazuje ekspert.
Czytaj także: Te rośliny odstraszają kleszcze. Dzięki nim uchronisz swój ogród

Warzywa

„Dla tych z nas, którzy lubią uprawiać własne owoce i warzywa, szkodniki są niestety regularną walką. Popularne warzywa, takie jak ogórki i pomidory, sprzyjają występowaniu mączlików i mszyc pomidorowych” – mówi Chris. „Mączliki to szybko rozmnażające się szkodniki, które gromadzą się na spodniej stronie liści, wysysając soki i osłabiając rośliny. Jeśli inwazja jest szczególnie silna i wymyka się spod kontroli, może ostatecznie doprowadzić do obumarcia rośliny. Mszyce pomidorowe to natomiast małe, głodne szkodniki, które, jeśli damy im szansę, mogą całkowicie zdziesiątkować pomidora w ciągu jednego dnia. Żują zarówno liście, jak i owoce pomidorów i innych roślin psiankowatych”

Aby odstraszyć szkodniki z ogrodu warzywnego, ekspert zaleca coroczne obracanie upraw, aby zapobiec ugruntowaniu się szkodników i chorób przenoszonych przez glebę. Aby chronić rośliny przed szkodnikami nad ziemią, użyj osłon wykonanych z lekkiej, przepuszczalnej tkaniny, aby chronić warzywa przed szeroką gamą szkodników, jednocześnie umożliwiając dostęp światła, wody i powietrza do roślin. Aby pozbyć się w szczególności mączlików, spryskaj rośliny wężem, aby rozproszyć dorosłe osobniki i usunąć poczwarki i jaja. Młode mączliki nie mogą pełzać i giną bez dostępu do źródła pożywienia. Aby powstrzymać dorosłe osobniki przed powrotem na rośliny, potraktuj je olejem neem.

Drzewa owocowe

„Drzewa owocowe, takie jak jabłonie i wiśnie, są najczęściej spotykane w ogrodach przydomowych i mogą być źródłem radości z ich posiadania i zbiorów. Jednak uporczywość szkodników, takich jak ćmy i muszki owocowe, może znacznie wpłynąć na czerpaną z nich radość. Dorszówki składają jaja, z których wylęgają się larwy. Larwy te następnie zagrzebują się i żerują wewnątrz owoców, pozostawiając tunele i odchody, przez co owoce stają się niejadalne. Jednym ze sposobów zapobiegania tym szkodnikom jest zeskrobywanie luźnej kory wczesną wiosną w celu usunięcia zimujących kokonów. Samice muszek owocówek szukają owoców, aby złożyć jaja, a gdy to zrobią, jaja wykluwają się w ciągu kilku dni i natychmiast zaczynają psuć owoce i powodować ich gnicie. Inwazje muszek owocowych mogą szybko się nasilać, dlatego jeśli chcesz uniknąć zepsutych plonów, musisz dbać o ochronę swoich roślin”.

Świetnym sposobem na ochronę roślin przed różnymi szkodnikami jest okrycie ich lekkimi workami siatkowymi lub zszytymi gazetami. Innym sposobem na uniknięcie niechcianych szkodników jest wybór odpornych na choroby odmian drzew owocowych i podkładek, które są dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych i glebowych. Posadzenie odpowiedniej odmiany może znacznie zmniejszyć podatność na szkodniki. Należy również regularnie przycinać drzewa owocowe, aby usunąć martwe lub chore drewno i utrzymać otwarty baldachim. Poprawia to cyrkulację powietrza i penetrację światła słonecznego, zmniejszając siedliska szkodników i promując zdrowszy wzrost drzew – radzi ekspert.

Jakie rośliny przyciągają szkodniki? Słoneczniki

„Chociaż są to bardzo piękne kwiaty, słoneczniki przyciągają do ogrodu kilka szkodników już na etapie sadzonek” – wskazuje. Czytaj dalej pod zdjęciem.

„Szkodnikami, które najbardziej lubują się w słonecznikach, są drutowce i chrząszcze słonecznikowe. Te drugie są zwykle ręcznie zbierane z roślin, w przeciwieństwie do stosowania jakichkolwiek środków chemicznych, podczas gdy drutowce można zmyć. Jeśli okaże się, że wciąż powracają, można potraktować roślinę olejem neem, aby spróbować je powstrzymać” – radzi ekspert.
Czytaj także: Polskie drzewo „Serce Ogrodu” zwycięzcą konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2024

Mszyce są kolejnym powszechnym szkodnikiem, ale sadzenie różnych roślin kwitnących, takich jak smagliczki wokół słoneczników, może przyciągnąć naturalne drapieżniki, takie jak biedronki i osy, które żywią się nimi i innymi małymi szkodnikami. Pomóc mogą także petunie, nagietki, chryzantemy, a nawet kocimiętka. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com