Przejdź do treści

Prosty trik, dzięki któremu ziemniaki dłużej zachowają świeżość

29/03/2024 15:45 - AKTUALIZACJA 29/03/2024 15:45

Ziemniaki są niezbędnym pożywieniem w każdym domu. Jest to główny składnik w naszej kuchni, którego używamy w niezliczonych przepisach. Oprócz ich niskiej ceny, są również bardzo uniwersalne i łatwe w przygotowaniu, dlatego zawsze warto mieć je w naszej spiżarni. Ale jak sprawić, by przetrwały dłużej?

Jak przedłużyć świeżość ziemniaków?

Aby zapobiec psuciu się ziemniaków i zmaksymalizować ich okres przydatności do spożycia bez kiełkowania, niezbędna jest znajomość pewnych sztuczek konserwacyjnych.

Po pierwsze, nigdy nie powinny być przechowywane obok cebuli, co jest bardzo powszechne w wielu domach. Dlaczego? Ponieważ wpływa to na ich trwałość, przyspieszając ich kiełkowanie. Jednocześnie istnieją inne warzywa i owoce, które spowalniają ten proces. Wynika to z etylenu, gazu, który wydzielają różne owoce, takie jak melony, brzoskwinie, jabłka, gruszki i banany, gdy dojrzewają. Etylen obecny w tych owocach spowalnia kiełkowanie ziemniaków. Należy jednak zachować ostrożność! Trik ten nie działa w przypadku owoców cytrusowych, kalafiora czy brokułów.

Ziemniaki można sklasyfikować w zależności od tego, kiedy są zbierane lub skąd pochodzą. W zależności od czasu zbiorów można je rozróżnić na:

  • Ziemniaki wczesne: są zbierane przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, między marcem a czerwcem. Są małe i gładkie, o lekko słodkim i łagodnym smaku. Ich okres przydatności do spożycia jest krótszy ze względu na wysoką zawartość wody.
  • Ziemniaki sezonowe: zbierane w odpowiednim czasie dojrzewania, między czerwcem a późnym latem. Są bardzo wszechstronne w kuchni. Są większe i bardziej suche niż ich poprzednicy.
  • Stare ziemniaki: zbierane w październiku, po przekroczeniu optymalnego punktu dojrzewania, mają bardziej intensywny smak i najmniejszą ilość wody, co oznacza, że mają wyższe stężenie skrobi niż inne rodzaje ziemniaków.
    Czytaj także: Genialny trik na przechowywanie bananów. Zachowują świeżość „nawet do 6 miesięcy”

Wskazówki dotyczące przechowywania ziemniaków w domu

  • Ziemniaki muszą oddychać: Eksperci zalecają, aby nie przechowywać ich w plastikowych pojemnikach, ale raczej w płóciennych torbach lub drewnianych skrzynkach z dnem wyłożonym gazetami lub suchą słomą.
  • Unikaj światła: Z drugiej strony konieczne jest przechowywanie ziemniaków w ciemnym miejscu, ponieważ jeśli dostaną zbyt dużo światła, spowoduje to ich kiełkowanie. Ponadto sprzyja to pojawianiu się chlorofilu i glikoalkaloidów, które wchodząc ze sobą w interakcje, sprawiają, że ziemniak ma gorzki i zielonkawy smak, stając się toksycznym do spożycia przez ludzi.
  • Chłodne środowisko: kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas przechowywania ziemniaków, jest utrzymywanie ich w chłodnym środowisku, między 7 a 11 stopni. Konieczne jest utrzymywanie temperatury pod kontrolą, ponieważ bulwy te tracą wodę, utleniają się i kiełkują, jeśli nie są przechowywane w odpowiednim miejscu. W każdym razie należy unikać lodówki.
  • Unikaj wilgoci: jeśli ziemniaki są przechowywane w zimnym lub wilgotnym miejscu, miękną, przez co gniją i nabierają słodkiego i nieprzyjemnego smaku. Źródło: Elespanol.com, PolishObserver.com
Tagi: