Przejdź do treści

Jak należy prawidłowo przewozić choinkę? Za te błędy możesz zapłacić wysokie mandaty

18/12/2023 12:00

Jak prawidłowo przewozić choinkę? Zbliża się najpiękniejszy czas w roku, a wraz z nim tradycja ubierania choinki. Jednak przed rozpoczęciem przygotowań warto zastanowić się, jak bezpiecznie przewieźć nasze drzewko do domu. Nieprawidłowy transport choinki samochodem może bowiem nie tylko narazić nas na niebezpieczeństwo, ale również skutkować wysokimi mandatami. Przedstawimy kilka istotnych wskazówek dotyczących przewozu choinki, które pomogą uniknąć Ci nie tylko nieprzyjemności, ale także finansowych konsekwencji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezenty świąteczne „last minute”. Propozycje na każdą kieszeń

Przewożenie choinki autem może być niebezpieczne

Kupując choinkę, niewiele osób myśli o odpowiednim zabezpieczeniu zielonego ładunku. Co może się stać? Jak donosi ADAC, transport choinki może być dość niebezpieczny. Jeśli bowiem dojdzie do wypadku w drodze samochodem do domu, drzewko może zamienić się w niebezpieczny pocisk.

Wiele może się wydarzyć podczas wypadku przy prędkości 50 km/h ze źle przymocowanym 30-kilogramowym drzewkiem. Na przykład, drzewo może zsunąć się z dachu na drogę, stwarzając zagrożenie nie tylko dla ciebie, ale także dla innych użytkowników drogi. „Jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio ładunku, w najgorszym przypadku możesz być winny nieumyślnego uszkodzenia ciała lub nawet zabójstwa” – wyjaśnia Maximilian Bauer, inżynier ds. technologii pojazdów.
>>> Nie trać czasu na odmrażanie szyb. Oto szybki i tani sposób

Jak należy przewozić choinkę autem?

Podczas transportu choinki najważniejsze jest jej zabezpieczenie. Dlatego przed zakupem należy jasno określić sposób transportu zieleni. Albo w bagażniku, albo na dachu samochodu. W zależności od wyboru, potrzebny będzie inny materiał. Jeśli zdecydujesz się na bagażnik, powinieneś najpierw złożyć siedzenia. Czytaj dalej poniżej

Błędy kierowców zimą

Zaleca się umieszczenie drewnianej deski za oparciem siedzenia, aby było ono chronione, a ładunek był lepiej rozłożony w przypadku awaryjnego hamowania lub zderzenia. Gdy drzewko znajdzie się we właściwej pozycji, można je przymocować za pomocą pasów mocujących. Upewnij się, że drzewo nie zasłania tylnego światła i tablicy rejestracyjnej.

Transport choinki na dachu samochodu

Jeśli nowa choinka nie mieści się w bagażniku, najlepiej przewieźć ją na bagażniku dachowym. Warto podłożyć pod nią koc, aby uniknąć zarysowania lakieru samochodu. Dolny koniec choinki musi być również skierowany do przodu podczas transportu na dachu. Następnie przymocuj drzewko jednym lub kilkoma pasami mocującymi. Kolejny pas powinien być również zapętlony wokół pnia.
Sprawdź: Tych prezentów świątecznych lepiej nie pakuj do walizki. Ochrona lotniska może Ci je odebrać

Kary za niewłaściwy transport

Jeśli choinka nie jest odpowiednio zabezpieczona, kierowcy grozi mandat w wysokości 60 euro i jeden punkt karny. Jeśli choinka wystaje więcej niż metr poza tył samochodu, musi być oznaczona czerwoną flagą, jak każdy inny ładunek, a w ciemności czerwonym światłem. W przypadku braku takiego oznakowania należy uiścić opłatę karną w wysokości 25 euro. Źródło: Suedwest.de, PolishObserver.com

Tagi: