Przejdź do treści

Jak prawidłowo podgrzewać jedzenie w mikrofalówce? 'Każdy powinien znać te zasady’

20/10/2023 11:41 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03

Jak podgrzewać jedzenie w mikrofalówce? Gotowe posiłki wystarczy podgrzać, by podać je do stołu, jednak jak to prawidłowo zrobić? Żeby jedzenie się nie przypaliło, nie robiło się suche i nie sklejało się ze stopionym pojemnikiem, należy znać kilka prostych zasad. Naucz się podchodzić do każdego posiłku indywidualnie, a w smaku będą bliskie tym świeżo zrobionym.
>>> Jak zamrozić dynię: Najlepsze sposoby

Nieco o kuchence mikrofalowej

Mikrofalówka jest w praktycznie każdej kuchni, jej głównym celem jest podgrzewanie jedzenia, wytwarza ona fale elektromagnetyczne, które przenikając przez cząsteczki jedzenia, wywołują w nich drgania. Jest to najszybszy sposób, by coś przygotować, jednak mikrofalówka ma też swoje minusy. W kuchenkach mikrofalowych jedzenie często się wysusza lub podgrzewa się nierównomiernie, wystarczy jednak wziąć pod uwagę kilka niuansów, a nie tylko nacisnąć przycisk „start”, a te problemy będą się pojawiać znacznie rzadziej.

Materiał opakowania

Jeśli jedzenie jest w plastikowym pojemniku, poszukaj na nim oznaczenia z liczbą 5 w trójkącie i oznaczeniem [PP] polipropylen. Tak oznaczony plastik nie jest toksyczny przy podgrzewaniu w mikrofalówce. Pojemnik z inną liczbą na oznaczeniu nie powinien być wkładany do kuchenki mikrofalowej, ponieważ może się stopić w wysokiej temperaturze lub uwolnić trochę formaldehydu – trującego gazu.

Uważaj na papierowe naczynia. Jeśli zawierają klej lub farbę, mogą w procesie podgrzewania wydzielić toksyczne substancje. Zamiast nich można użyć papieru do pieczenia. W kuchence mikrofalowej także nie można umieszczać hermetycznych opakowań – czyli szczelnie zamkniętych, ponieważ mogą eksplodować od ciepła pod wpływem ciśnienia.

Najlepiej przełożyć jedzenie do szklanego, silikonowego lub ceramicznego naczynia. Pamiętaj, by nie wkładać do mikrofalówki metalowych sztućców i pozłacanych naczyń, ponieważ mogą iskrzyć, a mikrofalówka – stanąć w płomieniach.

Rady przy podgrzewaniu

Żeby posiłek w mikrofalówce nie wysechł, lub żeby podgrzał się równomiernie, postępuj zgodnie ze wskazówkami na jego opakowaniu i zastosuj kilka prostych sztuczek:

  • rozłóż jedzenie równomiernie na talerzu;
  • podgrzewaj jedzenie w interwałach po 30-60 sekund, mieszając je między tymi interwałami;
  • podgrzewaj jedzenie po kolei. Zacznij od mięsa, przez które mikrofalom jest trudniej przeniknąć, a potem dołóż do mięsa warzywa;
  • dolej do jedzenia odrobinę wody lub w mikrofalówce obok talerza postaw szklankę z wodą;
  • pokrywka do mikrofalówki zatrzyma wilgoć wewnątrz niej i ochroni urządzenie przed rozpryskami z jedzenia.

Tagi: