Przejdź do treści

Rób to raz w miesiącu, a twoja zmywarka będzie wolna od kamienia

20/03/2024 13:00
jak dbać o zmywarkę?

Wszyscy wiedzą, że aby zaoszczędzić pieniądze przy korzystaniu ze zmywarki, warto wybierać tryb ECO. Chociaż program ten działa znacznie dłużej niż inne, to zużywa mniej energii elektrycznej. Jak jednak dbać o zmywarkę, aby jak najdłużej zachowywała swoją niezawodność? Wystarczy, że zastosujesz się do tej jednej zasady.

Jak dbać o zmywarkę?

Czasami chcesz wykonać swoje obowiązki domowe tak szybko, jak to możliwe. Oprócz prania i odkurzania dotyczy to również mycia brudnych naczyń w zmywarce. Istnieją już praktyczne krótkie programy, które zwykle czyszczą brudne naczynia w mniej niż godzinę. Nie są one jednak energooszczędne, dlatego wiele osób woli standardowo korzystać z trybu eco. Chociaż tryb ten działa znacznie dłużej niż inne programy, zużywa mniej energii elektrycznej, ponieważ woda jest podgrzewana wolniej i w niższych temperaturach.

Aby jednak utrzymać urządzenie w jak najlepszej kondycji, istnieje proces, który należy przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. Poniżej dowiesz się, jak on działa i poznasz kilka innych wskazówek dotyczących dbania o zmywarkę.

Rób to raz w miesiącu

Korzystanie z trybu ekologicznego nie wystarczy, aby zapewnić niezawodną i czystą pracę zmywarki w przyszłości. Aby maszyna była szczególnie sprawna, zaleca się „puścić” pustą zmywarkę:

  • przynajmniej raz w miesiącu
  • z detergentem zawierającym wybielacz
  • w temperaturze co najmniej 60 stopni.

Proces ten usuwa z urządzenia wszelkie pozostałości żywności, które wcześniej się w nim osadziły. Czyszczenie można przeprowadzić za pomocą dowolnego programu, który może nagrzewać się do temperatury 60 stopni lub wyższej.
Czytaj także: „Magiczna godzina” na pranie ubrań. Koszty energii są wtedy najniższe

Poznaj więcej wskazówek

Istnieją inne pomocne wskazówki, dzięki którym zmywarka będzie nadal spełniać swoje zadanie:

  • Wyrzuć grubsze resztki jedzenia do kosza na śmieci przed włożeniem naczyń do zmywarki, aby zapobiec ich zatkaniu.
  • Załaduj zmywarkę tak pełną, jak to możliwe, ale umieść poszczególne talerze i szklanki tak, aby mogły być uderzane wodą ze wszystkich stron.
  • Od czasu do czasu dodawaj sól do zmywarki. Może to pomóc wbudowanemu zmiękczaczowi wody ponownie działać prawidłowo i usuwać kamień i magnez z wody.
  • Regularnie czyść również filtr znajdujący się pod koszem na naczynia, myjąc go dokładnie w zlewie. Źródło: CHIP.de, PolishObserver.com