Rak to choroba, która zmienia życie z dnia na dzień. Niszczy nie tylko życie chorego, ale także nadzieje i spokój jego bliskich. Medycyna postępuje, a wraz z nią pojawiają się przełomowe metody badawcze, które dają szanse na nowe życie. Odkrycia w dziedzinie onkologii mogą zrewolucjonizować leczenie. Z nowym rozwiązaniem naprzeciw chorobom wychodzi Departament Nauki, Innowacji i Technologii w Wielkiej Brytanii. Jak ten rewolucyjny projekt może odmienić życie chorych na raka i na czym będzie polegał?
Immunoterapia w leczeniu raka: nowa nadzieja na uratowanie życia
Nowy program badawczy może wykryć, dlaczego przynajmniej połowa pacjentów nie reaguje pozytywnie na immunoterapię. To nowy projekt badawczy, w którym bierze udział 16 placówek akademickich, fundacji NHS oraz zarządów z Wielkiej Brytanii. Do współpracy dołączyły firmy z branży nauk biologicznych i technologicznych. „Badania na taką skalę mogą nas przybliżyć do lepszych testów w klinice, a także przyczynić się do odkryć dotyczących immunologii nowotworów i nowych terapii.” – zapewnia Profesor Samra Turajlic, specjalistka w dziedzinie onkologii w szpitalu Royal Marsden, która będzie nadzorować projekt w Londynie.
Przeczytaj także: Naukowcy wskazali, które pokolenie pobije rekord długowieczności. Niektórzy dożyją nawet 130 lat
W programie weźmie udział 3000 osób, które zakończyły już swoje leczenie. Kolejno również 3000 pacjentów rozpoczynających terapię nowotworów piersi, pęcherza moczowego, nerek i skóry w UK. Badania mogą zostać poszerzone o inne rodzaje raka, zależnie od przebiegu badań.
Jeden z poddanych immunoterapii twierdzi, że jest to rewolucyjne leczenie, które uratowało mu życie: „To było dla mnie leczenie zmieniające życie, teraz jestem w ósmym roku całkowitej remisji i mogę prowadzić normalne, aktywne życie” – przekazuje Alex Green w rozmowie z bbc.com. Chociaż metoda ta nie sprawdza się u wielu pacjentów, nowa inicjatywa badawcza ma zwiększyć prawdopodobieństwo wykrywania i walki z chorobą.
Przeczytaj także: Lekarz podaje wiek, w którym należy na stałe zaprzestać picia alkoholu
Czego dotyczy projekt?
Główną ideą naukowców jest opracowanie biomarkerów, których cząsteczki wykryją skuteczność wykorzystania danych leków u pacjentów. Odkrycie tych biomarkerów mogłoby pomóc w realizacji dwóch kluczowych celów: odpowiednim doborze pacjentów, u których konkretna metoda będzie skuteczna, oraz opracowaniu nowych form leczenia, takich jak szczepionki lub terapie komórkowe.
„Rak to choroba, która przyniosła ból, nieszczęście i rozpacz każdej rodzinie w kraju, także mojej własnej” – przekazał dla bbc.com minister nauki i technologii Peter Kyle, który popiera projekt.
„Brytyjscy naukowcy, badacze i kapitanowie przemysłu mają genialne pomysły, które nie tylko poprawią nasze zdrowie – poprawią również naszą gospodarkę, pomagając zbudować błędne koło dla większych inwestycji zarówno w zdrowie, jak i badania, co ostatecznie podniesie poziom życia” – dodał minister.
To może być ogromny postęp w leczeniu
Immunoterapia w leczeniu raka: nowa nadzieja na uratowanie życia. Projekt finansowany jest przez wiele różnych organizacji rządowych, m. in. Office for Life Sciences oraz Medical Research Council, czyli dwóch organizacji działających na rzecz poprawy opieki zdrowotnej w Zjednoczonym Królestwie. Te rządowe instytucje przekażą 9 mln funtów. Zaś 12,9 mln funtów zaczerpnięto z przemysłu. Program stanowi element szerszej inicjatywy Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii, wartej 145 milionów funtów. Ma na celu wsparcie diagnostyki i leczenia nowotworów.