Przejdź do treści

Ile dni wolnych przysługuje ci na święta Bożego Narodzenia w UK?

03/12/2023 15:45 - AKTUALIZACJA 16/02/2024 10:31
wolne na święta w UK w 2023

Dni wolne na święta w UK w 2023 roku. Kiedy będzie następny dzień wolny w Wielkiej Brytanii? W 2023 roku w przypadają jeszcze tylko dwa dni wolne od pracy – Boże Narodzenie i Boxing Day. Są to tzw. Bank Holiday. Dowiedz się ile dni wolnych przysługuje Ci na Święta w tym roku i jakie są ogólne zasady dotyczące urlopów w Wielkiej Brytanii. Jeśli lubisz planować z wyprzedzeniem, sprawdź również daty dni wolnych na kolejny 2024 rok.  
przeczytaj także: Wszystkie benefity, które możesz otrzymać w UK. Pełna lista świadczeń i kluczowe daty dla twoich finansów w grudniu

Dni wolne na święta w UK w 2023 roku

W tym roku dni wolne na święta Bożego Narodzenia przypadają w poniedziałek, 25 grudnia i we wtorek, 26 grudnia i są to tzw Bank Holiday. W Wielkiej Brytanii termin „Bank Holiday” odnosi się do dni, w których większość firm, urzędów i instytucji publicznych jest zamknięta, co oznacza, że pracownicy nie muszą pracować. Bank Holidays są uznawane za dni ustawowo wolne od pracy, ale warto zauważyć, że nie wszystkie sektory przemysłowe czy branże są objęte tym zwolnieniem, a niektóre firmy mogą nadal działać w trakcie tych dni. Ogólnie jednak, dla większości pracowników w Wielkiej Brytanii Bank Holidays są dniem wolnym od pracy zgodnie z przepisami prawa.
przeczytaj takze: Tysiące osób otrzyma premię świąteczną, wypłata już w grudniu

Ile dni urlopu przysługuje pracownikom w UK

W Wielkiej Brytanii liczba dni urlopu zależy od umowy o pracę i polityki konkretnej firmy. Ustawowe minimum wynosi 5,6 tygodnia czyli 28 dni w przypadku osoby pracującej pięć dni w tygodniu. Osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy, mają proporcjonalnie prawo do takiego samego wymiaru urlopu. Przykładowo w przypadku osoby pracującej cztery dni w tygodniu będzie to 22,4 dnia, a osoba pracująca 2 dni w tygodniu otrzyma 11,2 dnia urlopu rocznie. Warto zauważyć, że liczba dni urlopu może się różnić w zależności od umowy o pracę, długości stażu pracy w danej firmie oraz innych indywidualnych czynników. Dlatego zawsze warto sprawdzić szczegóły dotyczące urlopu w umowie o pracę lub regulaminie pracy obowiązującym w konkretnej firmie. Czytaj dalej pod zdjęciem.

wolne na święta w UK w 2023

Daty dni wolnych w UK w 2024 roku 

Jeśli lubisz planować z wyprzedzeniem i chcesz zarezerwować sobie wyjazd na długi na weekend czy zaplanować wakacje warto znać wcześniej daty dni wolnych od pracy. Według listy opublikowanej na stronie rządowej, w 2024 roku w Anglii i w Walii będzie 8 Bank Holiday, w Szkocji 9 a w Irlandii Północnej aż 10. Jednak w przeciwieństwie do ostatnich lat, nie będzie dodatkowych dni wolnych na wielkie uroczystości. Warto pamiętać, że jest to rok przestępny, więc w lutym wypada dodatkowy dzień. Szczegółowe informacje na temat wszystkich dni wolnych w UK w 2024 znajdziesz tutaj: Planuj urlop z wyprzedzeniem – daty wolnych w UK na 2024 rok
źródło: nidirect.gov.uk, Polishobserver.com

Tagi: