Przejdź do treści

Ile alkoholu i tytoniu można wwieźć do Wielkiej Brytanii w 2024 roku?

20/09/2024 20:25 - AKTUALIZACJA 28/10/2024 13:32
Ile alkoholu i tytoniu można wwieźć do wielkiej brytanii po brexicie

Limity bezcłowe w Wielkiej Brytanii 2024 Podróżując do Wielkiej Brytanii, możesz wwieźć pewną ilość tytoniu lub alkoholu na własny użytek lub na prezent, bez płacenia brytyjskiego cła lub podatków. Należy jednak pamiętać, że po Brexicie przepisy regulujące limity dotyczące ilości tytoniu lub alkoholu uległy znaczącym zmianom. Poniżej przedstawiamy ile alkoholu i tytoniu można wwieźć do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej po Brexicie. 

Ile alkoholu i tytoniu można wwieźć do wielkiej brytanii po brexicie

Ile tytoniu mogę wwieźć do Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Jeśli podróżujesz do Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii lub Szkocji) spoza Wielkiej Brytanii, możesz wwieźć jeden z poniższych towarów bez płacenia podatku lub cła:
200 papierosów
100 cygaretek
50 cygar
250 g tytoniu * (w tym tytoń do sziszy)
200 lasek tytoniu do elektronicznych podgrzewanych urządzeń tytoniowych
(Wyroby tytoniowe obejmują ziołowe produkty do palenia. Limit na papierosy obejmuje wszystkie rodzaje papierosów – zwykłe, ziołowe lub połączenie obu). Czytaj dalej pod zdjęciem
Przeczytaj koniecznie: Wjazd do Wielkiej Brytanii – aktualne wymogi wobec podróżujących z UE

Możesz podzielić ten limit, więc na przykład możesz wwieźć 100 papierosów i 25 cygar (oba po połowie swojego limitu), pod warunkiem, że nie przekroczysz całkowitego limitu na wyroby tytoniowe. Jeśli przywieziesz towary przekraczające limit, musisz zapłacić brytyjskie podatki od wszystkich towarów w tej kategorii, a nie tylko tych przekraczających limit. (Informacje na temat limitów bezcłowych podczas podróży do Irlandii Północnej znajdują się poniżej).

Ile alkoholu mogę wwieźć do Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Lotnisko

To, ile alkoholu można wwieźć do Wielkiej Brytanii na „użytek własny”, zależy od jego rodzaju. Zgodnie z przepisami dotyczącymi zwolnień z cła w Wielkiej Brytanii w 2023 r., jeśli przyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii lub Szkocji) z zagranicy,
Możesz wwieźć OBA rodzaje alkoholu a limit wynosi odpowiednio:
piwo – 42 litry
wino (niegazowane) – 18 litrów
Dodatkowo można również wwieźć JEDNO z poniższych:
alkohole wysokoprocentowe i inne napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 22% – 4 litry
LUB
wino musujące, wino wzmocnione (np. porto, sherry) i inne napoje alkoholowe do 22% alkoholu (nie wliczając piwa i wina niemusującego) – 9 litrów.
Ten ostatni limit można podzielić, więc na przykład można wwieźć 14,5 litra wina wzmocnionego i 2 litry napojów spirytusowych (oba po połowie limitu), pod warunkiem, że nie przekroczy się całkowitego limitu alkoholu. (Informacje na temat limitów bezcłowych podczas podróży do Irlandii Północnej znajdują się poniżej).
Przeczytaj także: Cios dla Polaków, wszyscy będą płacić 10£ za wjazd do UK. Nowe przepisy już od kwietnia 

Jeśli przekroczysz limit alkoholu, musisz zadeklarować wszystkie towary i zapłacić podatek i cło od wszystkich towarów w tej kategorii.
Należy pamiętać, że nie można łączyć limitów na alkohol i tytoń. Na przykład: nie możesz przywieźć więcej alkoholu, jeśli nie przywiozłeś żadnego tytoniu. czytaj dalej pod zdjęciem
Przeczytaj także: Przewożenie marcepanu w bagażu rejestrowanym może być problemem. Pracownik lotniska tłumaczy dlaczego

Jak zgłosić do brytyjskiego urzędu celnego alkohol lub tytoń w ilościach przekraczających dozwolone limity?

Przewożenie większych ilości alkoholu lub papierosów jest możliwe tylko po zgłoszeniu tego faktu do brytyjskiego urzędu celnego i opłaceniu podatku akcyzowego: naruszenie przepisów podlega surowym karom. Jeśli przekroczysz całkowitą ilość dozwolonego alkoholu lub tytoniu, musisz zadeklarować swoje towary online przed podróżą lub na granicy po przybyciu na miejsce. Niezgłoszone towary mogą zostać zajęte.
* Towary można zadeklarować online do 5 dni (120 godzin) przed planowanym przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Deklarując towary, możesz również obliczyć i zapłacić wszelkie należne podatki i cła. Cła i akcyza płacone online są obliczane przy użyciu stawek uproszczonych.
* Alternatywnie, możesz zadeklarować towary w brytyjskim urzędzie celnym po przybyciu do brytyjskiego portu lub lotniska, korzystając z  tzw “Red Channel” czyli „Czerwonego Korytarza”, aby oficjalnie zadeklarować wszelkie ilości alkoholu lub tytoniu, które przekraczają limity do użytku osobistego. Zostaniesz poproszony o zapłacenie odpowiedniego podatku lub cła, ale nie będziesz mógł skorzystać z żadnych uproszczonych stawek. Czytaj dalej

Limity bezcłowe na tytoń i alkohol w Wielkiej Brytanii dla osób poniżej 17 roku życia

Limity na alkohol i tytoń dotyczą tylko osób w wieku 17 lat i starszych. Oznacza to, że jeśli masz mniej niż 17 lat, możesz wwieźć do Wielkiej Brytanii alkohol i tytoń tylko na własny użytek, ale musisz je zadeklarować przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Czytaj dalej pod zdjęciem.

Ile alkoholu i tytoniu można wwieźć do wielkiej brytanii po brexicie

Zwolnienie z cła w Wielkiej Brytanii: przyjazd do Irlandii Północnej

Zasady dotyczące przydziału alkoholu i wyrobów tytoniowych po przyjeździe do Irlandii Północnej zależą od tego, czy podróżujesz z Unii Europejskiej (UE), czy z innego kraju.
Jeśli podróżujesz do Irlandii Północnej z kraju UE, zasady są takie same jak przed Brexitem: nie musisz deklarować ani płacić podatku lub cła za jakiekolwiek towary, o ile przewozisz je na własny użytek lub w celu podarowania w prezencie i o ile zapłaciłeś już cło w kraju, w którym je kupiłeś.
Chociaż nie ma ograniczeń co do alkoholu i tytoniu, które można wwieźć z krajów UE, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zapytany, jeśli masz więcej niż następujące ilości:
– 800 sztuk papierosów
– 200 sztuk cygar
– 400 sztuk cygaretek
– 400 wkładów do e-papierosów
– 1 kg tytoniu
– 800 sztuk tytoniu do elektronicznych podgrzewaczy tytoniu
– 110 litrów piwa
– 90 litrów wina
– 10 litrów napojów spirytusowych

– 20 litrów wina wzmocnionego (np. sherry, porto)
Jeśli podróżujesz do Irlandii Północnej spoza UE, obowiązują te same zasady dla Wielkiej Brytanii.
Źródła: Gov.uk, UK Border Force

Read More