Przejdź do treści

Alert pogodowy dla Wielkiej Brytanii. Met Office ostrzega przed ekstremalnymi opadami deszczu i huraganowym wiatrem w porywach do 110 km/h

09/12/2023 18:43 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
Gwałtowne opady deszczu i huraganowy wiatr w całej Wielkiej Brytanii

Gwałtowne opady deszczu i huraganowy wiatr w całej Wielkiej Brytanii. Kraj przygotowuje się na silny wiatr i ekstremalne opady deszczu, w porywach do 70 mil na godzinę. W całym kraju wydano ostrzeżenia pogodowe, ponieważ może dojść do zalania domów.

Gwałtowne opady deszczu i huraganowy wiatr w całej Wielkiej Brytanii

Według Met Office, na obszarach położonych nad wybrzeżem Morza Irlandzkiego prędkość wiatru będzie wynosić od 45 do 55 mil na godzinę, a w niektórych częściach Midlands, północnej Anglii i Irlandii Północnej nawet od 45 do 55 mil na godzinę.

Prędkość wiatru wzrośnie na zachodzie w sobotę rano, następnie w innych obszarach po południu, a następnie powoli zacznie słabnąć na zachodzie.

Żółte ostrzeżenia pogodowe dotyczące ulewnych opadów deszczu zostały wydane dla obszarów Dorset i Devon, południowej Szkocji i Irlandii Północnej, gdzie grunt jest już mocno nasiąknięty. Ostrzeżenie przed wiatrem obowiązuje do godziny 23:45 i obejmuje Walię, region Midlands i część północnej Anglii.

Alert deszczowy na północnym zachodzie będzie obowiązywać do 3:00 w niedzielę, podczas gdy w Szkocji obowiązują dwa alarmy odpowiednio do 21:00 i 22:00.

W Irlandii Północnej żółte ostrzeżenie przed wiatrem obowiązuje do 23:45, a ostrzeżenie przed deszczem do 19:00.

Met Office podaje, że w południowej Szkocji może spaść nawet między 30–50 mm deszczu, a w wyższych partiach terenu do 60–80 mm.

Mokry i wietrzny weekend w UK

Rzecznik Met Office Stephen Dixon powiedział: „Zapowiada się mokry i wietrzny weekend. Dzisiaj od 18:00 przez Szkocję przejdą silne wiatry i deszcze. Istnieje ryzyko podtopień. Jutro rano ten front atmosferyczny przeniesie się z południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii na północny wschód, niosąc ze sobą ulewne deszcze dla dużej części kraju. Do popołudnia pogoda tam powinna się uspokoić, a na południowych obszarach pojawią się jedynie przelotne opady deszczu. Będziemy także świadkami dość silnych wiatrów w Walii, Midlands, północnej Anglii i Irlandii Północnej, zwłaszcza w społecznościach przybrzeżnych wokół Morza Irlandzkiego”.

Według synoptyka, zła pogoda może spowodować opóźnienia w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym i promowym, a szlaki przybrzeżne, wybrzeża morskie mogą zostać dotknięte gwałtownymi opadami deszczu i falami sztormowymi.

Niepewna pogoda utrzyma się także w niedzielę i przyszły tydzień, po czym mogą pojawić się kolejne ostrzeżenia pogodowe. źródło: Metro, PolishObserver.com

Tagi: