Przejdź do treści

Wirus zagraża globalnym dostawom czekolady. Są problemy w produkcji

26/04/2024 09:00

Globalny problem dotyczący czekolady. Miłośnicy czekolady powinni zaopatrzyć się w czekoladę, póki jeszcze mogą. Naukowcy odkryli, że niszczycielska choroba pustoszy drzewa kakaowe w Afryce Zachodniej, potencjalnie zagrażając globalnym dostawom czekolady.

Globalny problem dotyczący czekolady

„Ten wirus stanowi realne zagrożenie dla globalnej podaży czekolady” – powiedział Benito Chen-Charpentier, profesor matematyki na University of Texas w Arlington, który jest autorem przygnębiającego badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie PLOS One.

Nazywana wirusem opuchlizny pędów kakaowca, rozprzestrzenia się za pośrednictwem kilku gatunków wełnowców, które żerują na uprawach czekolady. Po zakażeniu roślina może wykazywać szereg objawów, w tym obrzęk łodyg i korzeni, czerwone żyłki pojawiające się na niedojrzałych liściach oraz zaokrąglenie i kurczenie się strąków kakao.

Naukowcy przypisują rozprzestrzenianie się choroby „globalizacji, zmianom klimatycznym, intensyfikacji rolnictwa i zmniejszonej odporności systemu produkcji”. Szacują, że CSSVD spowodowała straty w zbiorach od 15% do 20% w Ghanie, która jest drugim co do wielkości producentem tej rośliny, za sąsiednim Wybrzeżem Kości Słoniowej. (Ponad połowa światowej czekolady pochodzi z tych dwóch krajów). „W ostatnich latach Ghana straciła ponad 254 miliony drzew kakaowca”, ubolewa Chen-Charpentier.
>>> Zjedz ten owoc przed pójściem do łóżka, a nie będziesz mieć problemów z bezsennością

Rolnicy walczą z plagą

Niestety, walka z tą plagą jest bardzo trudna. Mączniaki są wysoce odporne na pestycydy, co zmusza rolników do ograniczania rozprzestrzeniania się choroby poprzez niszczenie zainfekowanych roślin, hodowlę drzew odpornych na chorobę, a nawet zaszczepianie upraw szczepionkami CSSVD, wyjaśnia naukowiec.

Szczepionki te są jednak drogie, stanowią obciążenie dla nisko opłacanych rolników, a także skutkują mniejszymi plonami kakao, co skutecznie niweczy ich cel. Na szczęście Chen-Charpentier i jego zespół opracowali nowy, odważny sposób walki z plagą blokującą kakao, wykorzystując dane matematyczne do określenia, jak daleko od siebie należy sadzić zaszczepione drzewa, aby powstrzymać wełnowce przed przeskakiwaniem z rośliny na roślinę i rozprzestrzenianiem się wirusa.

„Wełnowce mają kilka sposobów przemieszczania się, w tym przenoszenie się z drzewa na drzewo, przenoszenie przez mrówki lub wiatr” – wyjaśnił matematyk. „To, co musieliśmy zrobić, to stworzyć model dla plantatorów kakao, aby mogli wiedzieć, jak daleko mogą bezpiecznie sadzić zaszczepione drzewa od drzew nieszczepionych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, jednocześnie utrzymując koszty na rozsądnym poziomie dla tych drobnych rolników”.

Korzystając z tych metod, naukowcy stworzyli modele, które pozwalają rolnikom tworzyć obronny pierścień zaszczepionych drzew kakaowca wokół nieszczepionych drzew – podobnie jak słonie tworzą krąg, aby chronić swoje drzewa. Modele te, choć wciąż w fazie embrionalnej, teoretycznie pomogłyby rolnikom chronić swoje uprawy i zmaksymalizować zbiory, zabijając dwie pieczenie na jednym ogniu.

Nie wspominając już o tym, że mechanizm ten mógłby pomóc uratować ten popularny przysmak przed wyginięciem. „Jest to dobre zarówno dla rolników, jak i dla naszego globalnego uzależnienia od czekolady” – powiedział Chen-Charpentier.
Przeczytaj także: Ogromna awaria oprogramowania. Automaty w całym kraju wypłacały klientom milionowe kwoty. Teraz muszą zwrócić pieniądze
Źródło: NYPost, PolishObserver.com