Przejdź do treści

Pieniądze na czarną godzinę. Tyle trzeba odłożyć na awaryjnym koncie oszczędnościowym

27/10/2023 14:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:08
Fundusz awaryjny

Fundusz awaryjny. Nawet jeśli jesteś specjalistą od planowania budżetu, utrata pracy lub nieoczekiwany wydatek tj. przeciek dachu, naprawa samochodu lub mniejsza wypłata niż oczekiwałeś – może spowodować dziurę w Twoim budżecie. I tu z pomocą przychodzi fundusz oszczędnościowy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Najlepsze i najtańsze miejsca do życia w Stanach Zjednoczonych

Ile pieniędzy powinieneś mieć w funduszu oszczędnościowym? 

Idealnie byłoby, gdyby wystarczyło na pokrycie kosztów, które nie wchodzą w zakres Twoich normalnych wydatków. Jednak w 2022 r. Amerykanie mieli średnio większe zadłużenie na kartach kredytowych – według biura informacji kredytowej Experian – 5910 dolarów – niż w przypadku oszczędności – 5011 dolarów, jak wynika z ankiety New York Life Wealth Watch. Oto, ile zaoszczędzić w funduszu awaryjnym i jak go otworzyć.

Co to jest fundusz awaryjny?

Fundusz awaryjny to pieniądze na koncie oszczędnościowym, z których korzystasz tylko w sytuacjach awaryjnych. Jedną z głównych zalet funduszu awaryjnego jest to, że pozwala uniknąć konieczności korzystania z pożyczki lub karty kredytowej. Ze względu na stopy procentowe i opłaty zadłużenia na karcie kredytowej może szybko stać się przytłaczające, jeśli nie spłacisz salda w całości, co miało miejsce w przypadku ponad połowy konsumentów w ankiecie Biura Ochrony Finansów Konsumentów „Wiązanie końca z końcem”

Ile pieniędzy należy trzymać w funduszu awaryjnym?

Większość ekspertów finansowych zaleca trzymanie w funduszu awaryjnym niezbędnych pieniędzy na wydatki na okres od trzech do sześciu miesięcy. Na przykład, jeśli Twoje miesięczne wydatki wynoszą 3000 USD, ostatecznym celem będzie utrzymanie od 9 do 18 tysięcy dolarów w funduszu awaryjnym. Jednak badanie Making Ends Meets wykazało, że 37% gospodarstw domowych nie byłoby w stanie pokryć więcej niż miesięcznych wydatków. 
Czytaj także: Pilne wycofanie wadliwych szybkowarów. Sprzęt może być niebezpieczny, był sprzedawany od 2017 roku

Jak zbudować fundusz awaryjny

Jeśli z czasem uda Ci się zaoszczędzić od trzech do sześciu miesięcy na wydatkach w funduszu, to świetnie. Ale każda kwota może być pomocna, jeśli w i tak już stresującej sytuacji nie będziesz polegać wyłącznie na kartach kredytowych lub pożyczkach.

Jeśli masz małe możliwości do oszczędzania, zacznij od czegoś małego i na tej podstawie buduj swój fundusz. Nawet niewielkie kwoty się sumują. Załóżmy, że oszczędzasz 10 dolarów tygodniowo — pod koniec roku będziesz mieć 520 dolarów, nie licząc odsetek.

Gdzie przechowywać fundusz awaryjny

Najlepiej trzymać pieniądze z funduszu awaryjnego w bezpiecznym, łatwo dostępnym i oddzielonym od pieniędzy, które regularnie wydajesz. Oprocentowane konto oszczędnościowe w banku — internetowym lub stacjonarnym — albo w kasie oszczędnościowo-kredytowej to prawdopodobnie najlepszy wybór.

Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że Twoje konto jest chronione przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) lub Krajową Administrację Unii Kredytowych (NCUA). Konta ubezpieczone przez NCUA lub FDIC są objęte ubezpieczeniem do kwoty 250 000 USD. Szukaj opcji z niską lub zerową minimalną kwotą depozytu i niskimi lub żadnymi opłatami. Do tego kieruj się łatwością dostępu do twoich pieniędzy za pośrednictwem dostępu do bankomatu, bankowości osobistej lub aplikacji mobilnej. Źródło: Finance.yahoo.com, PolishObserver.com

Tagi: