Przejdź do treści

Ekstremalne fale upałów będą powracać. Naukowcy radzą, jak przygotowywać się na ten nieunikniony scenariusz

Ekstremalne fale upałów będą powracać. Eksperci twierdzą, że długotrwałe upały mogą stać się regularnym zjawiskiem w Europie, Ameryce Północnej i Chinach. Wzywają władze do lepszego przygotowania się na taką wizję przyszłości. Oto co radzą.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Polacy masowo wyjeżdżają na włoską wyspę. Teraz można spędzić tam wakacje za darmo

Ekstremalne fale upałów będą powracać

Jak podaje Sky News, temperatury we wszystkich trzech regionach osiągnęły 45°C na początku lipca. Spowodowało to powszechne zakłócenia i stworzyło poważne zagrożenie dla zdrowia. Analiza przeprowadzona przez naukowców z World Weather Attribution (WWA) wykazała, że takie temperatury nie będą już niczym niezwykłym. Ich ustalenia, które nie zostały jeszcze poddane szczegółowej weryfikacji, wykazały, że fale upałów, takie jak te doświadczone w lipcu, mogą obecnie występować raz na 15 lat w Ameryce Północnej, raz na 10 lat w Europie i raz na 5 lat w Chinach.

Zmiany klimatyczne jako główny powód

Według nowego badania, lipcowe fale upałów w Europie i Ameryce Północnej byłyby praktycznie niemożliwe bez zmian klimatycznych. Źródło lipcowych fal upałów w Chinach upatruje się w emisji gazów cieplarnianych. Bez takiej sytuacji klimatycznej, takiej pogody w Chinach można by się spodziewać tylko raz na 250 lat.

Rady ekspertów

Podczas gdy pewne źródło tegorocznych fal upałów nie będzie do końca znane przez jakiś czas, jedno jest wiadome – skutki upałów są druzgocące. 61 000 osób zmarło z przyczyn związanych z upałami w Europie zeszłego lata.

Eksperci twierdzą, że rządzący muszą zrobić więcej, aby przygotować się na przyszłe fale upałów. Według nich kluczowa jest zmiana kulturowa w sposobie myślenia o ekstremalnych upałach. Przede wszystkim potrzebne są inwestycje w długoterminowe środki adaptacyjne.

„Obejmuje to planowanie urbanistyczne i wzmacnianie odporności krytycznych systemów, takich jak zdrowie, elektryczność, woda i transport.” – powiedziała Julie Arrighi, autorka raportu i dyrektor w Centrum Klimatycznym Czerwonego Krzyża. Jak radzą naukowcy w obecnej sytuacji potrzebne jest ‘’przejście na pojazdy elektryczne i pompy ciepła, zasilane większą ilością energii wiatrowej i słonecznej„.

Czytaj także: Te warzywa mają tyle samo białka co jajko

Źródło: news.sky.com PolishObserver.com