Przejdź do treści

Ekstremalne fale upałów będą powracać. Naukowcy radzą, jak przygotowywać się na ten nieunikniony scenariusz

25/07/2023 17:05 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Ekstremalne fale upałów będą powracać. Eksperci twierdzą, że długotrwałe upały mogą stać się regularnym zjawiskiem w Europie, Ameryce Północnej i Chinach. Wzywają władze do lepszego przygotowania się na taką wizję przyszłości. Oto co radzą.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Polacy masowo wyjeżdżają na włoską wyspę. Teraz można spędzić tam wakacje za darmo

Ekstremalne fale upałów będą powracać

Jak podaje Sky News, temperatury we wszystkich trzech regionach osiągnęły 45°C na początku lipca. Spowodowało to powszechne zakłócenia i stworzyło poważne zagrożenie dla zdrowia. Analiza przeprowadzona przez naukowców z World Weather Attribution (WWA) wykazała, że takie temperatury nie będą już niczym niezwykłym. Ich ustalenia, które nie zostały jeszcze poddane szczegółowej weryfikacji, wykazały, że fale upałów, takie jak te doświadczone w lipcu, mogą obecnie występować raz na 15 lat w Ameryce Północnej, raz na 10 lat w Europie i raz na 5 lat w Chinach.

Zmiany klimatyczne jako główny powód

Według nowego badania, lipcowe fale upałów w Europie i Ameryce Północnej byłyby praktycznie niemożliwe bez zmian klimatycznych. Źródło lipcowych fal upałów w Chinach upatruje się w emisji gazów cieplarnianych. Bez takiej sytuacji klimatycznej, takiej pogody w Chinach można by się spodziewać tylko raz na 250 lat.

Rady ekspertów

Podczas gdy pewne źródło tegorocznych fal upałów nie będzie do końca znane przez jakiś czas, jedno jest wiadome – skutki upałów są druzgocące. 61 000 osób zmarło z przyczyn związanych z upałami w Europie zeszłego lata.

Eksperci twierdzą, że rządzący muszą zrobić więcej, aby przygotować się na przyszłe fale upałów. Według nich kluczowa jest zmiana kulturowa w sposobie myślenia o ekstremalnych upałach. Przede wszystkim potrzebne są inwestycje w długoterminowe środki adaptacyjne.

„Obejmuje to planowanie urbanistyczne i wzmacnianie odporności krytycznych systemów, takich jak zdrowie, elektryczność, woda i transport.” – powiedziała Julie Arrighi, autorka raportu i dyrektor w Centrum Klimatycznym Czerwonego Krzyża. Jak radzą naukowcy w obecnej sytuacji potrzebne jest ‘’przejście na pojazdy elektryczne i pompy ciepła, zasilane większą ilością energii wiatrowej i słonecznej„.

Czytaj także: Te warzywa mają tyle samo białka co jajko

Źródło: news.sky.com PolishObserver.com