
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia wypłaty emerytury w Polsce dla osób, które pracowały za granicą, zwłaszcza w Niemczech. Coraz więcej Polaków, po zakończeniu kariery zawodowej u naszego zachodniego sąsiada, postanawia skorzystać z przysługujących im świadczeń. Liczba takich osób rośnie z roku na rok, a statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są tego doskonałym przykładem.

Emerytura za pracę w Niemczech – otrzymuje ją coraz więcej osób
Jak poinformował rzecznik opolskiego oddziału ZUS, Sebastian Szczurek, obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już blisko 70 tysięcy świadczeń za mieszane okresy składkowe w Polsce i Niemczech. Z tej liczby 53 500 to emerytury, a reszta to renty i inne świadczenia. Proces ten, według eksperta, ma charakter dynamiczny – każdego roku przybywa kilka tysięcy nowych świadczeń, co pokazuje, że coraz więcej Polaków po latach spędzonych za granicą decyduje się na powrót do kraju lub na świadczenia emerytalne z Polski.
Przeczytaj także: Co się stanie z moją brytyjską emeryturą jeśli zdecyduję się wrócić do Polski?
Ciekawostką jest fakt, że to właśnie opolski oddział ZUS stał się pionierem w zakresie obsługi osób posiadających okresy składkowe zarówno w Polsce, jak i za granicą – podał Money.pl. Obecnie zajmuje się on sprawami ludzi, którzy przez lata opłacali składki ubezpieczeniowe zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Najwięcej świadczeń, bo aż 46 900, trafia do osób mieszkających obecnie w Polsce. Z kolei dla Polaków mieszkających w Niemczech ZUS wypłaca 21 430 świadczeń, w tym 16 600 emerytur.
Statystyki pokazują, że liczba wypłacanych świadczeń związanych z pracą za granicą systematycznie rośnie. Pod koniec 2022 roku ZUS w Opolu wypłacał około 61,5 tysiąca świadczeń za mieszane okresy składkowe, a już do jesieni ubiegłego roku liczba ta wzrosła do 64,3 tysiąca. Eksperci przewidują, że ten trend będzie się utrzymywał, głównie za sprawą tysięcy Polaków, którzy po wejściu Polski do Unii Europejskiej zdecydowali się na podjęcie legalnej pracy w Niemczech. W efekcie, coraz więcej osób po zakończeniu kariery zawodowej będzie ubiegać się o świadczenia z ZUS, mając w swoim życiorysie okresy składkowe zarówno w Polsce, jak i za granicą. (Czytaj dalej poniżej)
Przeczytaj także: Polska gospodarka rośnie w siłę. „Powoli zyskuje miano lidera Europy”
Jak naliczana jest emerytura ZUS za pracę za granicą?

Emerytura z ZUS dla osób, które pracowały za granicą, jest naliczana na podstawie tzw. okresów składkowych, czyli lat pracy, w których były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z przepisami unijnymi, każdy kraj, w którym dana osoba pracowała, nalicza część emerytury proporcjonalnie do okresu opłacania składek w tym państwie. W przypadku osób, które pracowały w Niemczech ważne jest w jakich latach pracownik opłacał składki w tym kraju. Szerzej na temat przeczytasz na łamach portalu Polaków w Niemczech PolskiObserwator.de. Czytaj: Na jaką emeryturę z Niemiec mogę liczyć, jeśli wrócę do Polski?