Przejdź do treści

Co się stanie z moją brytyjską emeryturą jeśli zdecyduję się wrócić do Polski?

12/09/2024 17:59 - AKTUALIZACJA 12/09/2024 17:59
Emerytura z uk po powrocie do polski

Emerytura z UK po powrocie do Polski. Zastanawiasz się nad powrotem do Polski po latach pracy w Wielkiej Brytanii? Brytyjska emerytura po powrocie do Polski to temat, który może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą, możesz zrozumiesz, że można cieszyć się zarówno urokami życia w Polsce, jak i korzyściami z brytyjskiego systemu emerytalnego. Oto, jakie formalności musisz załatwić i jakie korzyści Cię czekają po powrocie do kraju.

Emerytura z uk po powrocie do polski

Komu przysługuje emerytura w Wielkiej Brytanii?

Aby przysługiwała nam brytyjska emerytura musimy przede wszystkim osiągnąć odpowiedni wiek. Obecnie wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii, zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn, wynosi 66 lat. Rząd Wielkiej Brytanii planuje jednak stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 r. życia w roku 2028.  Kolejnym warunkiem jest przepracowanie w Wielkiej Brytanii przynajmniej 10 lat opłacając składkę na ubezpieczenie National Insurance (NI).
Zgodnie z brytyjskimi przepisami możemy tak samo pobierać emeryturę bez względu na to czy zostaniemy na Wyspach czy zdecydujemy się na powrót do Polski. 
Przeczytaj też: Czy brytyjska emerytura przysługuje automatycznie po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Brytyjska emerytura po powrocie do Polski – jak załatwić formalności

W przypadku decyzji o powrocie do Polski należy wypełnić stosowny formularz. Wniosek o przyznanie emerytury, którą będziemy pobierać poza Wielką Brytanią, można pobrać TUTAJ na stronie Ministerstwa Pracy i Emerytur (DWP). Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty takie jak m.in formularze P60 i P45 i tzw. payslips.
Payslips, nazywane są też paskami wypłaty (wage slips), to dokumenty, który pracodawcy przekazują pracownikom w celu wykazania dokładnej wysokości wynagrodzenia oraz kwot, które zostały z niego potrącone. 
Przeczytaj też: Dodatek na ogrzanie domu w Wielkiej Brytanii. Opublikowano nowe wytyczne

Wybór konta bankowego

Kolejny krok to wybór konta bankowego na które chcemy otrzymywać emeryturę. W tym wypadku możemy wybrać zarówno bank w Polsce lub w innym kraju, w którym mieszkamy lub bank w Wielkiej Brytanii. Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości otrzymywania emerytury na konto w jednym kraju przez część roku, a przez kolejne miesiące w innym kraju. W przypadku gdy zdecydujemy się na pobieranie emerytury na polskie konto, koniecznie musimy oprócz numeru konta bankowego (IBAN)  podać także numeru kodu identyfikacyjnego banku (BIC) niezbędnego do zagranicznych przelewów.

Planowana podwyżka emerytury w 2025 roku

Zgodnie z najnowszymi danymi Urzędu Statystyk Narodowych (ONS), emerytury państwowe w Wielkiej Brytanii mają wzrosnąć w nadchodzącym roku.

  • Nowa ryczałtowa emerytura państwowa (dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny po kwietniu 2016 r.) wzrośnie do 230,05 GBP tygodniowo. Roczna kwota wyniesie 11 962,60 GBP, co oznacza wzrost o 460 GBP w porównaniu z obecnym poziomem.
  • Stara podstawowa emerytura państwowa (dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny przed kwietniem 2016 r.) wzrośnie do 176,30 GBP tygodniowo, co da roczną kwotę 9167,60 GBP. Jest to wzrost o 353,60 GBP w stosunku do obecnej kwoty.

Read More