Przejdź do treści

Ekspert ds. snu ostrzega: ,,Zjedzenie tego owocu przed snem może mieć niefortunne konsekwencje”

22/08/2023 21:12 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
czy banan jest szkodliwy

Ekspert ds. snu ostrzega: ,,Jedzenie banana przed snem może mieć niefortunne konsekwencje”. Ekspert ostrzega, że zdrowa przekąska może powodować spustoszenie w śnie w zależności od pory dnia, w której sięgasz po banana.
Czytaj także: Monodieta bananowa – czy jest zdrowa i czy można na niej schudnąć?

Powszechnie wiadomo, że istnieją pewne pokarmy, których nie powinno się jeść tuż przed snem. Ale czy wiesz, że banany mogą zakłócać twój sen? Okazuje się, że ta zdrowa przekąska może być przyczyną złych snów. Eksperci z portalu sleepjunkie.com potwierdzają, że nie należy spożywać owoców późno w nocy: ,,Banany to superżywność, którą można cieszyć się praktycznie o każdej porze dnia. Jednak spożywanie ich zbyt blisko pory snu może przyczynić się do niespokojnego snu i stymulować żywe sny lub koszmary„.

Według ekspertów snu, winę za to ponosi wzrost poziomu melatoniny. ,,Ze względu na wysoki poziom magnezu, który rozluźnia mięśnie i uspokaja ciało, wiele osób może skorzystać z ich kojącego działania późno w nocy. Jednak banany wytwarzają również duże ilości melatoniny, a zbyt duża ilość melatoniny może mieć odwrotny skutek do zamierzonego celu”.

Tak więc profesjonaliści nie mówią, aby zrezygnować z bananów, ale zastanowić się, kiedy najlepiej cieszyć się owocami. Twierdzą oni: ,,Chociaż banany dostarczają nam 26% dziennej zalecanej wartości melatoniny, spożywanie ich przed snem może utrudniać zasypianie„. Warto więc uzupełnić swoją wiedzę na temat bananów. W końcu nikt nie chce tracić snu. ,,Czas działania melatoniny jest kluczowy dla ułatwienia zasypiania. Najlepiej, jeśli zjesz późną przekąskę przed snem, postaraj się zostawić ją na godzinę lub dwie przed próbą zaśnięcia” – twierdzą eksperci z portalu sleepjunkie.com.

Może się jednak okazać, że banany faktycznie pomogą Ci zasnąć, ponieważ niektórzy eksperci popierają tę przekąskę. ,,Owoce takie jak kiwi i banan są świetnymi opcjami, jeśli czujesz się głodny przed snem” – twierdzi Fergus Smithers, szef działu żywności w serwisie subskrypcji przepisów roślinnych Grubby.
Doradził: ,,Kiwi jest bogate w serotoninę, neuroprzekaźnik, który reguluje cykl snu i czuwania, naturalnie pomagając ci zapaść w głębszy sen”.

>>>> Zjedz ten owoc przed pójściem do łózka, a nie będziesz mieć problemów z bezsennością

Źródło: mirror.co.uk, LifeisGreen.pl