Egipt oferuje turystom niezapomniane doświadczenia. Morze Czerwone kusi nurków i entuzjastów snorkelingu swoją wyjątkową podwodną fauną i florą, a wielkie miasta, takie jak Kair, zapraszają na kolorowe targi i do odkrywania smaków egipskiej kuchni. Nie sposób też pominąć najsłynniejszej atrakcji kraju – piramid Cheopsa, które są jednym z siedmiu cudów starożytnego świata. Te monumentalne budowle, liczące ponad 4500 lat, przypominają o dawno minionych czasach. Chociaż od tamtej epoki wiele się zmieniło, jedna rzecz pozostawała niezmienna przez 6000 lat – malaria, która przez wieki była obecna w Egipcie. Jednak dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Egipt wolny od malarii dzięki rygorystycznej kontroli
Naukowcy już wiele lat temu dowiedli, że malaria występowała w Egipcie co najmniej od 4000 roku p.n.e. Chorobę tę wykryto m.in. u mumii Tutanchamona, faraona, który panował w latach około 1332–1323 p.n.e.. Na szczęście teraz osoby podróżujące do Egiptu nie muszą już obawiać się zakażenia malarią, jak w przypadku Tutanchamona. Fakt ten został oficjalnie potwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
„Malaria jest tak stara, jak cywilizacja egipska, ale choroba, która dręczyła faraonów, należy już do jej historii, a nie przyszłości” – powiedział szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Przeczytaj również: Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok w upale – 5 kierunków, w których warto rozpocząć 2025 rok w kostiumie
Egipt udowodnił, zgodnie z danymi WHO, że od co najmniej trzech lat przerwana została lokalna transmisja malarii przez komary z rodzaju Anopheles. Sukces ten osiągnięto dzięki rygorystycznemu monitorowaniu, konsekwentnej eliminacji siedlisk komarów oraz skutecznej ochronie przed ukąszeniami. Aby uzyskać certyfikat WHO, kraj musi także wykazać zdolność do zapobiegania ponownemu pojawieniu się transmisji choroby. Na całym świecie status wolnego od malarii posiada obecnie 44 kraje oraz jedno terytorium.
Ryzyko zakażenia najwyższe w tropikach
Malaria to tropikalna choroba wywoływana przez pasożyty, które przenoszone są przez komary z rodzaju Anopheles. Do objawów należą m.in. wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i osób osłabionych, dla których może być śmiertelna.
Według oficjalnych danych każdego roku na malarię zapada około 200 milionów ludzi. Szacuje się, że co roku na całym świecie umiera na nią około 600 000 osób.
Duża część zakażeń występuje w krajach afrykańskich na południe od Sahary. Jednak infekcje są możliwe również w tropikalnych i subtropikalnych obszarach Azji, Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej.