W 2025 roku podróżowanie po Austrii stanie się droższe i bardziej złożone. Kierowcy zapłacą więcej za winiety i paliwo, a użytkownicy transportu publicznego muszą przygotować się na wyższe ceny biletów. Nowe połączenia lotnicze przyniosą jednak więcej opcji podróży, zarówno do egzotycznych miejsc, jak i chłodniejszych destynacji. Dodatkowo, na granicach Unii Europejskiej pojawią się nowe systemy kontroli – EES i ETIAS, które usprawnią odprawy, ale wprowadzą dodatkowe formalności dla podróżnych spoza UE.
Zmiany w podróżach do Austrii 2025: Wyższe ceny winiet i paliwa
Podróżowanie po austriackich autostradach będzie droższe. Roczna winieta po raz pierwszy przekroczy próg 100 euro i wzrośnie o 7,7%, osiągając 103,80 euro. Podrożeją również winiety krótkoterminowe – dwumiesięczna wyniesie 31,10 euro, a 10-dniowa 12,40 euro. Winiety można nabyć w punktach ÖAMTC, na stacjach granicznych lub w formie winiety cyfrowej, powiązanej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Czytaj więcej: Winiety w Austrii 2025: Co kierowcy powinni wiedzieć
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną także koszty paliwa z powodu podwyższenia podatku CO₂ w ramach reformy fiskalnej. Cena za tonę CO₂ wzrośnie z 45 do 55 euro, co przełoży się na wzrost cen o około 3 centy na litrze diesla i 2,7 centa na litrze benzyny.
Droższe Klimaticket i bilety kolejowe
Podwyżki dotkną również użytkowników transportu publicznego. Klimaticket, czyli abonament na transport publiczny w Austrii, podrożeje o 7,7%, osiągając 1 179,30 euro dla dorosłych oraz 884,20 euro dla młodzieży i seniorów. To pierwsza podwyżka od jego wprowadzenia trzy lata temu.
ÖBB – narodowy przewoźnik kolejowy – podniesie ceny biletów o 4,9%. Na przykład bilet na trasie Graz – Salzburg w drugiej klasie, przy zakupie z 15-dniowym wyprzedzeniem, wzrośnie z 52 euro do 54,20 euro. Przeczytaj także: Ogromne zmiany w przepisach drogowych Włoszech. Dotykają mieszkańców i turystów
Więcej połączeń lotniczych w 2025 roku
W 2025 roku podróżni zyskają nowe opcje lotów z austriackich lotnisk, zarówno do egzotycznych, jak i chłodniejszych destynacji. Austrian Airlines doda do zimowego rozkładu loty na Mauritius, Malediwy oraz do Ivalo w Finlandii, będącego bramą do Arktyki. Latem linia uruchomi loty do Edynburga, Sylt oraz na Lofoty w Norwegii – raj dla miłośników natury. W ofercie pojawi się również Burgas w Bułgarii, popularna miejscowość nad Morzem Czarnym.
Ryanair wzbogaci swoją ofertę o nowe trasy, w tym cztery loty tygodniowo z Linz do Bari i Alicante oraz z Salzburga do Alicante. Z kolei EasyJet powróci na lotnisko w Wiedniu, oferując od marca 2025 roku codzienne loty do Mediolanu Linate. Air Arabia wznowi loty na trasie Wiedeń – Szardża, ułatwiając podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przeczytaj także: Wszystkie dni wolne od pracy w Austrii 2025 roku. Kalendarz świąt
Zmiany na granicach UE: systemy EES i ETIAS
W 2025 roku zaczną obowiązywać dwie ważne zmiany w kontrolach granicznych UE: EES i ETIAS.
System EES (Entry/Exit System) zastąpi pieczętowanie paszportów dla podróżnych spoza UE, wprowadzając cyfrowy system oparty na danych biometrycznych, takich jak odciski palców i rozpoznawanie twarzy. System automatycznie będzie monitorował wjazdy i wyjazdy oraz przestrzeganie zasady 90 dni pobytu krótkoterminowego. Dotyczy to jedynie granic zewnętrznych UE i nie obejmuje obywateli UE/EOG oraz rezydentów.
System ETIAS to nowy wymóg dla podróżnych z krajów zwolnionych z wiz, jak USA i Wielka Brytania. Kosztuje 7 euro i jest ważny przez 3 lata. Wniosek należy złożyć online przed podróżą, a większość aplikacji będzie przetwarzana w ciągu kilku minut. Obywatele UE/EOG oraz rezydenci nie będą musieli ubiegać się o ETIAS.
Chociaż oba systemy miały zostać wprowadzone w 2022 roku, opóźnienia logistyczne przesunęły datę na 2025. Nowe procedury mają na celu usprawnienie kontroli granicznych, ale podróżni spoza UE będą musieli się zarejestrować i dostarczyć dane biometryczne podczas pierwszego wjazdu.