Dług publiczny w Wielkiej Brytanii może wzrosnąć o 270 proc. w ciągu najbliższych 50 lat – alarmuje najnowszy raport Urzędu Odpowiedzialności Budżetowej (OBR). Ta dramatyczna prognoza jest wynikiem narastającej presji na finanse publiczne, której przyczyną są trzy główne czynniki. Należą do nich: starzejące się społeczeństwo, zmiany klimatyczne oraz rosnące zagrożenia geopolityczne. “Od początku XXI wieku zadłużenie państwa wzrosło trzykrotnie, a według prognoz do 2070 roku ten trend utrzyma się” – podał OBR w swoim najnowszym raporcie. Oto, co zdaniem ekspertów najbardziej napędza spiralę zadłużenia.
Dług publiczny w Wielkiej Brytanii może wzrosnąć o 270 proc.
Zadłużenie Wielkiej Brytanii może potroić się do ponad 270% dochodu narodowego w ciągu najbliższych 50 lat – ostrzega OBR w swoim najnowszym raporcie. Powodem tego są rosnące koszty wynikające z rosnącej liczby seniorów, zmieniającego się klimatu oraz wzrastających napięć geopolitycznych.
Od początku XXI wieku zadłużenie państwa wzrosło trzykrotnie, a według prognoz do 2070 roku ten trend utrzyma się. OBR podkreśla, że rosnące długi dotykają wszystkie rozwinięte gospodarki, które zmagają się z coraz częstszymi globalnymi kryzysami oraz rosnącymi wymaganiami finansowymi.
Przeczytaj także: Ponad milion nieopłacanych opiekunów w Wielkiej Brytanii żyje w ubóstwie. „Ci, którzy chcą pracować są karani przez urzędy”
Rosnąca liczba zagrożeń ma wpływ na finanse
„Trudno nie dojść do wniosku, że rośnie liczba globalnych zagrożeń” – zauważono w raporcie. Dla polityki fiskalnej oznacza to większe koszty związane z zarządzaniem tymi ryzykami. Presja na finanse publiczne rośnie z powodu starzenia się społeczeństw, spowolnienia wzrostu gospodarczego, globalnego ocieplenia i rosnących napięć geopolitycznych.
Według raportu, jeśli te czynniki będą się rozwijać zgodnie z prognozami, rządy będą musiały podjąć działania naprawcze, aby zapobiegać spiralnem wzrostowi zadłużenia. Jednak OBR zauważa, że podwyżki podatków, wprowadzane zarówno przez rządy Partii Konserwatywnej, jak i Partii Pracy, mogą ograniczyć skalę pożyczek sektora publicznego, co obniży stosunek długu do PKB z prognozowanego wcześniej poziomu 310%.
Z kolei niższe prognozy dotyczące wydłużenia życia i spadek wskaźnika urodzeń mogą zmniejszyć koszty opieki nad starszymi osobami oraz finansowania usług dla dzieci.
Przeczytaj także: DWP ostrzega: Utrata zasiłku za niezgłoszenie którejkolwiek z tych zmian!
Pandemia, kryzys klimatyczny i inne zagrożenia
W mniej optymistycznym scenariuszu, który uwzględnia m.in. kolejne pandemie oraz brak skutecznych działań w walce z kryzysem klimatycznym, zadłużenie może wzrosnąć nawet do 385% PKB.
Zadłużenie Wielkiej Brytanii wzrosło już od początku wieku, a kryzysy takie jak krach finansowy w 2008 roku doprowadziły do deficytów budżetowych sięgających prawie 10% dochodu narodowego. Raport OBR zwraca uwagę również na zagrożenia wynikające z kryzysu klimatycznego i malejącej liczby pracowników.
Inwestycje w zdrowie psychiczne mogą poprawić sytuację
Jak informuje “The Guardian” przewodniczący OBR, Richard Hughes, wskazał, że jedną z metod na poprawę sytuacji fiskalnej kraju może być inwestowanie w zdrowie psychiczne. Poprawa dobrostanu ludzi może pomóc im wrócić do pracy, co zwiększy wpływy z podatków oraz zmniejszy obciążenie służby zdrowia.
“Działania poprawiające dobrostan, zwłaszcza w obszarze zdrowia psychicznego, mogą mieć decydujący wpływ na PKB oraz finanse publiczne w ciągu najbliższych 50 lat” – dodał Hughes.
Bez zmian w obecnej polityce podatkowej i budżetowej, a także z uwzględnieniem możliwego kolejnego kryzysu zdrowotnego, roczne odsetki od długu publicznego mogą wzrosnąć z obecnych 80 miliardów funtów do 240 miliardów funtów w 2070 roku.