Przejdź do treści

Eksperci ds. bezpieczeństwa biją na alarm. „Ta firma szpieguje każdego”

25/02/2024 21:00
Microsoft szpieguje swoich użytkowników

Microsoft opublikował niedawno raport dotyczący nadużywania usług AI przez cyberprzestępców. Hakerzy mieli wykorzystywać sztuczną inteligencję m.in. do kradzieży danych. Ekspert ds. bezpieczeństwa uważa to za dowód na to, że firma szpieguje swoich użytkowników.
Czytaj także: Pamiętaj o tym podczas ładowania smartfona, a bateria będzie dłużej trzymać

Cyberprzestępcy wykorzystywali AI

Według raportu Microsoftu zidentyfikowano różne grupy przestępcze, które korzystały z usług Microsoft i OpenAI. Grupy z Chin, Iranu, Rosji i Korei Północnej, z których niektóre są również powiązane z odpowiednimi rządami, nadużyły usług AI. Obejmowało to na przykład znajdowanie celów szpiegowskich, badanie satelitów i technologii radarowych oraz doskonalenie umiejętności hakerskich.

Microsoft szpieguje swoich użytkowników?

Informacje ujawnione przez Microsoft są dość konkretne. Według Bruce’a Schneiera, Microsoft mógł zdobyć tę wiedzę jedynie poprzez szpiegowanie sesji chatbotów. Według eksperta ds. bezpieczeństwa nie jest to zaskakujące i prawdopodobnie jest również dozwolone przez warunki użytkowania narzędzi. Czytaj dalej pod zdjęciem.

W rzeczywistości Microsoft nie ukrywa, że treści użytkowników w usługach AI są sprawdzane – nawet przez ludzi. Na przykład w swoich usługach Azure OpenAI firma mówi o „monitorowaniu nadużyć”. Algorytmy są początkowo wykorzystywane do rozpoznawania szkodliwych treści i potencjalnych nadużyć oraz klasyfikowania ich według ich wagi.

Jeśli niektóre komentarze użytkowników zostaną oznaczone przez systemy, mogą być również sprawdzane przez upoważnionych pracowników Microsoft. Źródło: CHIP.de, PolishObserver.com