Przejdź do treści

10 tysięcy kroków dziennie. Oto dlaczego jest to bez sensu

07/08/2023 09:47 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
10 tysięcy kroków

Czy koniecznie trzeba robić 10 tys. kroków dziennie, by być zdrowym? W niektórych przypadkach może Ci to zaszkodzić. Nowe badania wskazują na różne liczby kroków w zależności od wieku i poziomu sprawności fizycznej.
Czytaj także: Od 1 sierpnia 2023 w Wielkiej Brytanii wzrósł podatek od alkoholi. Tyle teraz kosztują

Czy koniecznie trzeba robić 10 tys. kroków dziennie, by być zdrowym?

Niewiele osób wie, że zamysł robienia 10 tysięcy kroków dziennie w celu zachowania zdrowia nie jest zakorzeniony w nauce, lecz w chwytach marketingowych. W latach 60. ubiegłego wieku jedna z japońskich firm wynalazła wczesny krokomierz. Jak się okazuje, japoński znak oznaczający ,,10 000″ wygląda jak osoba idąca, firma nazwała swoje urządzenie licznikiem 10 000 kroków. ,,To było po prostu chwytliwe hasło” – mówi I-Min Lee, epidemiolog z Harvard Medical School i Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. Robienie tylu kroków dziennie jest wyzwaniem, ale wykonalnym dla wielu ludzi.

Obecne wytyczne dotyczące aktywności fizycznej z U.S. Department of Health and Human Services, opublikowane w 2018 roku opierają się na czasie. Eksperci przejrzeli setki badań dotyczących ćwiczeń i zdrowia. Prawie wszystkie opierały się na samoopisach aktywności fizycznej, czyli pomiarze, który nie jest dokładny. Ze względu na możliwość popełnienia błędu, eksperci zalecają szerokie zakresy ćwiczeń, a nie liczenie kroków: 150 do 300 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności (odpowiednik szybkiego spaceru) lub 75 do 150 minut energicznej aktywności (na przykład joggingu) w tym samym czasie Badania epidemiologiczne wskazują, że dekada konsekwentnego osiągania tego celu przekłada się na około półtora roku dodatkowego życia.

W 2019 roku Lee opublikował wyniki badań specjalnie badających rzeczywiste efekty spełnienia celu 10 000 kroków. Okazało się, że trochę ruchu jest dobre, a więcej jest lepsze, ale korzyści zwężają się w pewnym momencie. Jak wynika z badań Twoja osobista ilość kroków zależy od wieku. Ludzie poniżej 60-tki rzeczywiście powinni robić od 8000 do 10 000 kroków dziennie, aby uzyskać najlepsze korzyści w zakresie długości życia i zdrowia sercowo-naczyniowego. Ludzie 60+ wykazują największe korzyści między 6 000 a 8 000 kroków.

Dodanie kilku tysięcy kroków dziennie może mieć szczególne znaczenie dla kogoś, kto nie jest fizycznie w stanie chodzić energicznie, mówi Amanda Paluch, epidemiolog z University of Massachusetts Amherst, która prowadziła dwie metaanalizy łączące liczbę kroków z ryzykiem śmierci i chorób sercowo-naczyniowych. Stwierdza ona, że ,,ludzie, którzy są najmniej aktywni, mają najwięcej do zyskania”. Całkowita liczba kroków, które robisz, wydaje się mieć większe znaczenie niż prędkość, z jaką je wykonujesz.

>>>> Ekologiczny camping: tych 8 produktów sprawi, że Twoje następne wakacje będą bardziej zrównoważone

Źródło: scientificamerican.com, LifeisGreen.pl