Przejdź do treści

Czy dieta wpływa na płodność? Oto co mówią eksperci

19/05/2023 20:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
Czy dieta wpływa na płodność

Czy dieta wpływa na płodność? Oto co mówią eksperci. Czy odpowiednia żywność może naprawdę zwiększyć szanse na dziecko? Oto fakty.
Czytaj także: Zanieczyszczenie plastikiem może zostać zmniejszone o 80% do 2040

Czy dieta wpływa na płodność? Oto co mówią eksperci

Wystarczy wejść na dowolny czat poświęcony płodności, a jednym z głównych tematów dyskusji będzie prawdopodobnie to, co jeść, aby zmaksymalizować swoje szanse na zajście w ciążę. Oprócz bogactwa suplementów promowanych jako zwiększające płodność, istnieje również szereg produktów spożywczych, które mają pomóc w osiągnięciu zdrowej ciąży. Jakie są rzeczywiste dowody na stosowanie niektórych pokarmów w celu zwiększenia płodności mężczyzn i kobiet oraz wspierania rozwijającego się płodu? Przeczytaj: Jedzenie brokułów lub kapusty może pomóc w problemach z alergią skórną

Po pierwsze, jeśli chodzi o wspieranie zdrowej ciąży i płodu, niektóre składniki odżywcze naprawdę mogą mieć znaczenie – takie jak kwas foliowy. Wykazano, że przyjmowany przed i w trakcie ciąży pomaga zapobiegać zarówno wadzie wrodzonej mózgu dziecka, jak i rozszczepowi kręgosłupa, który wpływa na kręgosłup dziecka. Ponieważ wady te rozwijają się na bardzo wczesnym etapie ciąży, często zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży, amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zalecają wszystkim kobietom w wieku rozrodczym przyjmowanie 400 mikrogramów (mcg) kwasu foliowego każdego dnia. Kwas foliowy może mieć dodatkową zaletę: przyjmowany jako suplement przez kobiety próbujące zajść w ciążę może zwiększać szansę na zajście w ciążę, chociaż potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.
Czytaj także: Ludzie są zbyt zmęczeni, by prowadzić zdrowszy tryb życia. Oto wyniki brytyjskich badań

A co z innymi pokarmami i suplementami? Badanie przeprowadzone na parach, które zdecydowały się na procedurę in vitro wykazało, że spożycie mięsa przez mężczyzn, a zwłaszcza rodzaj spożywanego mięsa, miało wpływ na wynik leczenia.

Czy istnieje coś takiego jak ,,dieta płodności”, która zmaksymalizuje szanse na poczęcie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przeanalizować główne przyczyny niepłodności. W Stanach Zjednoczonych po roku uprawiania seksu bez zabezpieczenia 15% par nie jest w stanie zajść w ciążę. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn. Po stronie kobiety jajniki mogą nie być w stanie produkować zdrowych komórek jajowych lub komórka jajowa może nie być w stanie przemieścić się z jajników do macicy – na przykład z powodu zablokowanych jajowodów. Nawet jeśli jajeczko pomyślnie przejdzie tę podróż, może nie przyczepić się do wyściółki macicy lub nie przetrwać po przyczepieniu.
>>>> 6 superfoods, które łagodzą niepokój i stres

W przypadku mężczyzn jakość plemników ma kluczowe znaczenie dla płodności. Obejmuje to ich zdolność do sprawnego poruszania się (ruchliwość), ich kształt i rozmiar (morfologia) oraz liczbę plemników w danej ilości nasienia (liczba plemników). Szereg czynników może zagrażać ich jakości, w tym problemy środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie. Nawet po przeprowadzeniu badań przyczyna niepłodności nie zawsze jest jasna: około 15% przypadków niepłodności pozostaje niewyjaśnionych.

>>>> Monodieta bananowa – czy jest zdrowa i czy można na niej schudnąć?

Źródło: bbc.com, LifeisGreen.pl