Przejdź do treści

Czerwone flagi na pierwszej randce. Dowiedz się czym są i jak ich uniknąć

31/05/2023 17:47 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
Czerwone flagi co oznaczają

Czerwone flagi na pierwszej randce – oto dlaczego ich unikać, mimo że zwykle je ignorujemy. Dlaczego inteligentni ludzie dokonują tak katastrofalnych romantycznych wyborów? Czerwone flagi – co oznaczają?
Czytaj także: Toksyczne gąsienice w Wielkiej Brytanii. Oto jakie są oznaki kontaktu i zagrożenia

Czerwone flagi – co oznaczają i jak ich uniknąć na początku relacji?

W badaniu zatytułowanym ,,How Alluring Are Dark Personalities?” (2016), naukowcy badali atrakcyjność trzech cech, które uważane są za tzw. czerwone flagi – psychopatii, narcyzmu i makiawelizmu – w scenariuszu szybkich randek. Zespół zdefiniował narcyzm jako obejmujący samouwielbienie i wielkość; makiawelizm jako cyniczne myślenie i oderwany afekt oraz chłód; a psychopatię jako bezduszność, manipulację i zachowania antyspołeczne.

Naukowcy zauważyli, że te trzy cechy są powiązane z udanymi krótkoterminowymi strategiami kojarzenia. W ich badaniu narcyzm był powiązany zarówno z krótkoterminową, jak i długoterminową atrakcyjnością partnera, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wynikało to z powiązania między narcyzmem a atrakcyjnymi cechami u mężczyzn i kobiet, w tym ekstrawersją i pięknem fizycznym.

Jeśli chodzi o psychopatię, stwierdzono, że w przypadku kobiet psychopatia była powiązana z krótkoterminową atrakcyjnością partnera, choć mogło to być również spowodowane atrakcyjnością fizyczną jednostek. Ponadto stwierdzili, że kobiety z cechami psychopatycznymi wydawały się bardziej otwarte na krótkoterminowe związki. Warto pamiętać, że niektóre cechy osobowości są nie tylko mroczne, ale i niebezpieczne. Jednak nawet agresywne predyspozycje mogą maskować atrakcyjną asertywność na pierwszej randce.
>>>> Te cechy charakteru oznaczają, że Twój partner jest toksyczny

W związkach, w których dochodzi do nadużyć:

  • Na początku zaborczość wydaje się ochroną.
  • Kontrolowanie wydaje się pocieszające.
  • Agresywny wydaje się asertywny.
  • Gwałtowny wydaje się namiętny.
  • Niegrzeczny wydaje się bezpośredni.
  • Pouczający wydaje się pewny siebie.

Fakt, że mroczne i niebezpieczne cechy mogą wydawać się pożądane przy pierwszym wrażeniu, jest jednym z wielu powodów, dla których warto lepiej poznać potencjalnego partnera przed zbytnim zaangażowaniem. Pierwsze randki polegają na pierwszym wrażeniu, ale jest to również czas, w którym powinno się być najbardziej obiektywnym.

>>>> Do USA bez obowiązkowego szczepienia na Covid – CZERWIEC 2023. Koniec z formalnościami

Źródło: psychologytoday.com, PolishObserver.com