Przejdź do treści

Co warto zobaczyć w Londynie. Najważniejsze zabytki i największe atrakcje miasta [FOTO]

19/04/2024 10:23 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:34
co warto zobaczyc w londynie

Co warto zobaczyć w Londynie? Big Ben, Pałac Buckingham czy Madame Tussauds – w Londynie lista zabytków, których nie można przegapić, nie ma końca. Dlatego tym ważniejsze jest, aby dobrze zaplanować swoją podróż do tej metropolii i nie przegapić żadnego ważnego turystycznie miejsca w stolicy Anglii. Oto najlepsze atrakcje Londynu, których nie możesz przegapić będąc tu tylko na 1 dzień!

1. London Eye – diabelski młyn

london eye

To największy diabelski młyn w Europie, piąty co do wielkości na świecie. Znajduje się w pobliżu innych atrakcji, takich jak Big Ben, Pałac Westminsterski, Opactwo Westminsterskie czy London Dungeon. W pogodny dzień widoczność wynosi około 40 km – aż do zamku Windsor. 32 przystosowane dla osób niepełnosprawnych gondole diabelskiego młyna symbolizują dzielnice Londynu. Każda z nich waży 10 ton i może pomieścić 25 osób. Gondole są ponumerowane. Z powodu przesądów pominięto numer 13.

2. Big Ben – wieża zegarowa

big ben

To 96-metrowa wieża zegarowa w Pałacu Westminsterskim. Jest tylko potocznie nazywana Big Ben’em, ponieważ Big Ben to nazwa największego dzwonu w wieży. Co godzinę rozbrzmiewa wielki dzwon carillon ze wszystkimi pięcioma dzwonami wieży zegarowej. Co 15 minut uruchamiana jest uproszczona wersja bez Big Bena. Obecnie Big Bena nie można już zwiedzać od środka. Co ciekawe, wieża zegarowa służyła w przeszłości jako więzienie dla członków parlamentu. Ostatnio Charles Bradlaugh został tu uwięziony, ponieważ odmówił złożenia przysięgi religijnej.

3. Pałac Buckingham – rezydencja brytyjskich monarchów

Palac Buckingham

Pałac Buckingham jest oficjalną rezydencją króla Karola III i królowej Camilli. Jest wykorzystywany podczas uroczystości państwowych i wizyt. Pałac obejmuje również ogród największy prywatny ogród w Londynie. Apartamenty królewskie i ogród można zwiedzać z przewodnikiem. Bez wątpienia Pałac Buckingham to imponujący zabytek w Londynie, ale dla wielu znacznie ciekawszą atrakcją jest uroczysta zmiana warty, której towarzyszy orkiestra strażnicza.

4. Tower of London – budowla monarchów Anglii

To dawna twierdza z XI wieku. Z biegiem czasu kompleks budynków służył jako rezydencja królewska, zbrojownia i więzienie – a nawet jako miejsce egzekucji. Obecnie stanowi muzeum i repozytorium klejnotów koronnych. Oferuje bowiem różne wycieczki z przewodnikiem, stałą wystawę z częścią klejnotów koronnych oraz liczne wystawy specjalne.

5. Tower Bridge – londyński zwodzony most

tower bridge

Most ma 244 metry długości, a dwie wieże na moście mają prawie 65 metrów wysokości. Został nazwany na cześć sąsiedniej Tower of London. Tower Bridge jest mostem drogowym i jest wykorzystywany przez ruch uliczny. Jezdnia znajduje się niecałe dziewięć metrów nad Tamizą. Aby umożliwić ruch żeglugowy na Tamizie, most zwodzony jest regularnie otwierany dla statków. Absolutną atrakcją jest przejście dla pieszych ze szklaną podłogą. Przy odrobinie szczęścia można doświadczyć otwarcia mostu z góry.

6. Madame Tussauds – muzeum figur woskowych

Słynne muzeum figur woskowych w Londynie to jedna z absolutnych atrakcji wizyty w mieście. Gdzie indziej można zbliżyć się do tak wielu gwiazd jednocześnie? Figury woskowe w Madame Tussauds są naturalnej wielkości i wyglądają jak najsłynniejsze gwiazdy wszechczasów. Od sportowców i znanych aktorów po muzyków, a nawet polityków, Madame Tussauds w Londynie kryje w sobie wszelkiego rodzaju celebrytów z obecnych i minionych epok.
Czytaj także: Stuttgart w jeden dzień: Oto 8 ciekawych miejsc, które zainteresują tutaj każdego!

7. Hyde Park – słynny londyński park

hyde park

Hyde Park to nie tylko jeden z największych, ale i najsłynniejszych parków miejskich na świecie. W jego obrębie znajduje się wiele obiektów rekreacyjnych, gastronomicznych i toalet. Można tu także wypożyczyć rowery wodne i przepłynąć się po jeziorze Serpentine.

8. London Dungeon – ciekawa lekcja historii

Anglia ma za sobą krwawą historię. Choroby, wojny i tragedie wstrząsały krajem na przestrzeni wieków. London Dungeon oferuje specjalne, brutalne spojrzenie na historię kraju. Kto nie zna Kuby Rozpruwacza, Sweeneya Todda czy Krwawej Mary? Możesz spotkać ich wszystkich w komnacie horrorów w Londynie. Aktorzy odgrywają ponure postacie historyczne i zapewniają odwiedzającym dreszczyk emocji. Poza tym po korytarzach krążą potwory i inne nieprzyjemne stworzenia. Jeśli więc masz słabe nerwy, lepiej tu nie przychodź!

9. Katedra św. Pawła – niezwykły kościół anglikański

katedra sw pawla

Zwiedzając najważniejsze zabytki Londynu, katedra św. Pawła stanowi obowiązkowy przystanek. Jest nie tylko ważnym kościołem w stolicy Wielkiej Brytanii, ale także niezwykle imponującym budynkiem pod względem architektonicznym. Katedra św. Pawła była sceną wielu znaczących wydarzeń na przestrzeni wieków. Do najnowszych w historii Anglii należy ślub Diany, księżnej Walii i księcia Karola w 1981 roku.
Sprawdź: 5 niesamowitych miejsc w Wielkiej Brytanii. Musisz je zobaczyć odwiedzając ten kraj

10. Stadion Wembley – narodowy stadion Anglii

wembley

Stadion Wembley jest drugim co do wielkości stadionem piłkarskim w Europie (po Camp Nou w Barcelonie), a największym w Wielkiej Brytanii. To narodowy stadion reprezentacji Anglii w piłce nożnej. Był też miejscem niektórych meczów podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku oraz finału Ligi Mistrzów UEFA. Odbywają się tu nie tylko mecze piłki nożnej. Również muzycy wykorzystują ten ogromny stadion do swoich koncertów.
Źródło: voucherwonderland.com PolishObserver.com