Przejdź do treści

Serce polskich Tatr, czyli jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki do Zakopanego?

19/05/2024 13:00
zakopane

Zakopane położone jest w południowej Polsce w Tatrach, 100 km od Krakowa. To serce polskich Tatr – najwyższych gór w Polsce. Zakopane jest bardzo popularnym miejscem turystycznym – nazywane zimową stolicą Polski, służy jako punkt wyjścia dla szlaków turystycznych. Budzi ono jednak wśród odwiedzających różne emocje. Jedni doceniają to, że jest centrum atrakcji, inni nie lubią uliczek pełnych straganów, zatłoczonych przez cały rok. Wszystko to rekompensuje jednak bliskość wspaniałych gór, na wyciągnięcie ręki! Oto, co warto odwiedzić w Zakopanem.

1. Muzeum Tatrzańskie

Muzeum to zostało założone w Zakopanem w 1889 roku. Obecnie posiada jedenaście oddziałów, z których siedem znajduje się w centrum miasta. Turyści znajdą oddział tej instytucji kulturalnej w każdym z poniższych miejsc:

  • Czarna Góra
  • Chochołów
  • Jurgów
  • Łopuszna

Muzeum Tatrzańskie koncentruje się głównie na kulturze, historii, florze i faunie regionu. Skupia się również na etnografii Tatr i części pogórza karpackiego.

  • Lokalizacja: Krupówki 10 34-500 Zakopane

2. Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego

Muzeum to powstało w Zakopanem jako muzeum przyrodnicze. Założone w 1984 roku, znajduje się w dzielnicy Bystre. Graniczy ono bezpośrednio z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Wewnątrz instytucji kulturalnej na powierzchni około 600 metrów kwadratowych znajdują się regularnie zmieniające się wystawy. Dotyczą one historii i przyrody Tatr Wysokich, a także ochrony przyrody. Do najważniejszych atrakcji muzeum należy kino 4D i największa w Polsce miniaturowa makieta Tatr.

  • Lokalizacja: Tytusa Chałubińskiego 42a 34-500 Zakopane

3. Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położona w Tatrzańskim Parku Narodowym, świątynia należy formalnie do TPN, jednak opiekę nad nią sprawują księża marianie z Toporowej Cyrhli. Msze Święte odprawiane są w niedziele o godz. 10:00 oraz od 1 maja do 31 października o godz. 17:00 (również w dni powszednie). Wnętrze kaplicy zachwyca pięknym ołtarzem i witrażami. Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, a wnętrze zachwyca swoją skromnością, tworząc bardzo przyjemną atmosferę. Sprawdź także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – od wybrzeża Morza Bałtyckiego po wysokie Tatry. To musisz zobaczyć!

4. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy położony jest przy granicy ze Słowacją w Małopolsce. Został oficjalnie utworzony w 1954 roku jako jeden z sześciu dużych obszarów chronionych w województwie. Rezerwat przyrody zajmuje powierzchnię 212 metrów kwadratowych. Czyni go to jednym z największych parków narodowych w Polsce. Najcenniejsze obszary Tatr są od 1993 roku rezerwatem biosfery UNESCO. Najwyższym szczytem Tatrzańskiego Parku Narodowego są Rysy. Mieszą 2 473 metrów. Przeczytaj również: Polskie Tatry, czyli tańsza alternatywa dla Alp. Oto najciekawsze atrakcje tego przepięknego górskiego regionu

5. Willa Koliba

Pomysłodawcą willi, wybudowanej w 1892 roku w typowym stylu zakopiańskim, był Stanisław Witkiewicz. Została ona rozbudowana w 1901 roku. Rustykalny drewniany budynek od 1983 roku znajduje się na liście zabytków. Od 1993 roku mieści się w nim oddział Muzeum Tatrzańskiego.

  • Lokalizacja: ul. Kościeliska 18 Zakopane

6. Wodospad Siklawica

Niedaleko Zakopanego, w pobliżu Giewontu, znajduje się 23-metrowy wodospad, który spływa do Doliny Strążyskiej. Jego polska nazwa oznacza „tryskający wodospad”. Turyści mogą dotrzeć do tej atrakcji przyrodniczej z Polany Strążyskiej dobrze oznakowanym szlakiem turystycznym. Jeśli turyści rozpoczną wędrówkę od ulicy Strążyskiej, odległość do wodospadu wyniesie około 2,5 kilometra.

7. Krupówki

Ulica Krupówki ciągnie się przez ponad kilometr przez Zakopane. Rozpoczyna się przy kościele parafialnym Świętej Rodziny, a kończy na południu miasta przy pomniku ku czci Władysława Zamoyskiego. Promenada jest uważana za bulwar, który oferuje wczasowiczom różnorodne miejsca do jedzenia i robienia zakupów. Ulica jest zamknięta dla ruchu drogowego. Latem po mieście można poruszać się powozami konnymi. Zimą ustępują one miejsca saniom ciągniętym przez konie.

8. Aquapark Zakopane

Zakopane słynie też z gorących źródeł termalnych. Woda termalna wypełnia również baseny w miejskim aquaparku. Składa się on z czterech basenów. Przyjazne dzieciom atrakcje parku obejmują pięć zjeżdżalni wodnych, w tym dwie zjeżdżalnie tubowe. Najwyższa zjeżdżalnia w parku ma 166 metrów długości i ponad 16 metrów wysokości.

  • Lokalizacja: Jagiellońska 31 34-500 Zakopane

9. Kaplica Gąsieniców

Zabytkowa kaplica Gąsieniców znajduje się obok drewnianego kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku. Najstarsza budowla sakralna w Zakopanem powstała na początku XIX wieku. Znani artyści, pisarze i taternicy pochowani są na Starym Cmentarzu, który również był pierwszym tego typu obiektem w Zakopanem.

10. Tatrzańskie Mini Zoo

Wybieg dla małych zwierząt w Zakopanem jest otwarty przez cały rok w godzinach 10.00-20.00. Jest domem dla puszystych alpak, kóz i uroczych królików. Odwiedzający mogą spacerować wśród zwierząt lub przytulać je w zoo. Na terenie Tatrzańskiego Mini Zoo dzieci znajdą plac zabaw z domkiem do zabawy i sezonowymi atrakcjami.

  • Lokalizacja: Józefa Piłsudskiego k/26 34-500 Zakopane
    Źródło: expedia.at PolishObserver.com