Przejdź do treści

Włoskie świąteczne tradycje kulinarne – co najchętniej jedzą Włosi?

co jedzą włosi na święta bozego narodzenia

Co jedzą Włosi na Święta Bożego Narodzenia. Gdy nadchodzi okres Bożego Narodzenia, Włosi gromadzą się wokół stołu, aby razem spędzić czas i cieszyć się typowymi potrawami świątecznymi. Bogactwo kulturowe i kulinarne Włoch odzwierciedla się w licznych tradycjach kulinarnych obchodzonych w różnych regionach kraju. Oto kilka charakterystycznych świątecznych potraw, które podkreślają wyjątkowy smak Bożego Narodzenia we Włoszech.
przeczytaj też: Alternatywa dla drogich prezentów – słodkie upominki na Boże Narodzenie

Co jedzą włosi na Boże Narodzenie w północnych regionach

Kuchnia poszczególnych regionów północy jest bardzo różnorodna. W Lombardii głównymi bohaterami na świątecznym stole są nadziewane makarony takie jak na  przykład tortellini dyniowe. Typowym deserem jest oczywiście panettone, symbol Bożego Narodzenia w Mediolanie ale także w całych Włoszech. Natomiast region Piemont słynie z dania, które łączy w sobie mięso i rybę. Mowa tutaj o vitello tonnato czyli cielęcinie w sosie z tuńczyka (na zdjęciu)

co jedzą włosi na święta bozego narodzenia

Kolejny region północnych Włoch to Veneto, który słynie z dorsza w sosie śmietanowym (baccalà alla vicentina). Najpopularniejszy świąteczny deser w regionie Veneto to słynne ciasto pandoro przypominające polską babkę piaskową pochodzące z Werony. Kulinarny obraz północnych Włoch dopełnia doskonała kuchnia  dwóch górskich regionów: Trentino-Górna Adyga i Friuli-Wenecja Julijska. W pierwszym przypadku nie może zabraknąć klusek z gulaszem trydenckiego, w drugim ziemniaczanych kopytek w sosie serowym tzw. gnocchi Montasio.

Typowe dania środkowych Włoch na Boże Narodzenie

Jadąc w kierunku środkowych Włoch nie sposób nie wspomnieć o regionie Emilia-Romagna, słynącej z bogatej i różnorodnej gastronomii, która w okresie świąt Bożego Narodzenia  słynie z doskonałej oferty pierwszych dań, takich jak tortellini i cappelletti, idealnych na rozgrzewkę gdy jest zimno. Tortellini w bulionie są również bardzo popularne w Toskanii. czytaj dalej pod zdjęciem

W samym centrum Włoch, w regionie Lacjum, na pierwsze danie świątecznego obiadu nie może zabraknąć cappelletti w bulionie czyli malutkich pierożków podobnych do polskich uszek podawanych z barszczem. A jeśli już mowa o drugim daniu to bardzo popularna jest pieczona jagnięcina, ale także smażona ryba, szczególnie na wigilię.

Co jedzą włosi podczas Świąt Bożego Narodzenia na południu

W tradycyjnym menu świątecznym w regionie Kampania znajdziemy spaghetti z małżami, gęstą zupę jarzynową czy lasagne. Najpopularniejszym deserem w Neapolu są struffoli (na zdjęciu)

co jedzą włosi na święta bozego narodzenia

Na samym obcasie włoskiego buta czyli w regionie Puglia w typowym menu mocno odczuwalna jest bliskość morza. W Bari nie brakuje smażonych i surowych ryb, natomiast w okolicach Lecce króluje pieczona jagnięcina z ziemniakami. W krainie papryczek chilli, czyli w regionie Kalabria, centralną rolę odgrywają wędliny i sery. Na początek nie może zabraknąć doskonałego spaghetti z anchois, a na drugie danie tradycyjnie pojawia się stoccafisso con le patate czyli suszony solony dorsz gotowany razem z ziemniakami.

Tradycje świąteczne na Sycylii i Sardynii

Sycylia, wyspa słońca i morza, to także kraina, w której kuchnia bożonarodzeniowa ma swoje korzenie w bogatej historii. Bardzo popularny jest zapiekany makaron (ncaciata), zawsze podawany z ricottą. Oczywiście także desery odgrywają kluczową rolę. najpopularniejsze z nich to cassata sicilana i cannoli siciliani – rurki nadziewane ricottą na zdjęciu 

co jedzą włosi na święta bozego narodzenia

Nie można pominąć także sardyńskich tradycji bożonarodzeniowych, takich jak ravioli ale także gnocchi z sosem jagnięcym. Dla tych, którzy nie mogą obejść się bez morza, doskonała będzie fregola (drobny makaron podobny do kuskus) z owocami morza. Na drugie danie nie oczywiście słynne porceddu czyli tradycyjne danie z jagnięcia, które jest pieczone na rożnie lub w tradycyjnym piecu ziemnym. 
przeczytaj też: Najpiękniejszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Polsce i w Europie
źródło: idealista.it, PolishObserver.com

Tagi: