Przejdź do treści

Włoskie świąteczne tradycje kulinarne – co najchętniej jedzą Włosi?

25/12/2023 11:00
co jedzą włosi na święta bozego narodzenia

Co jedzą Włosi na Święta Bożego Narodzenia. Gdy nadchodzi okres Bożego Narodzenia, Włosi gromadzą się wokół stołu, aby razem spędzić czas i cieszyć się typowymi potrawami świątecznymi. Bogactwo kulturowe i kulinarne Włoch odzwierciedla się w licznych tradycjach kulinarnych obchodzonych w różnych regionach kraju. Oto kilka charakterystycznych świątecznych potraw, które podkreślają wyjątkowy smak Bożego Narodzenia we Włoszech.
przeczytaj też: Alternatywa dla drogich prezentów – słodkie upominki na Boże Narodzenie

Co jedzą włosi na Boże Narodzenie w północnych regionach

Kuchnia poszczególnych regionów północy jest bardzo różnorodna. W Lombardii głównymi bohaterami na świątecznym stole są nadziewane makarony takie jak na  przykład tortellini dyniowe. Typowym deserem jest oczywiście panettone, symbol Bożego Narodzenia w Mediolanie ale także w całych Włoszech. Natomiast region Piemont słynie z dania, które łączy w sobie mięso i rybę. Mowa tutaj o vitello tonnato czyli cielęcinie w sosie z tuńczyka (na zdjęciu)

co jedzą włosi na święta bozego narodzenia

Kolejny region północnych Włoch to Veneto, który słynie z dorsza w sosie śmietanowym (baccalà alla vicentina). Najpopularniejszy świąteczny deser w regionie Veneto to słynne ciasto pandoro przypominające polską babkę piaskową pochodzące z Werony. Kulinarny obraz północnych Włoch dopełnia doskonała kuchnia  dwóch górskich regionów: Trentino-Górna Adyga i Friuli-Wenecja Julijska. W pierwszym przypadku nie może zabraknąć klusek z gulaszem trydenckiego, w drugim ziemniaczanych kopytek w sosie serowym tzw. gnocchi Montasio.

Typowe dania środkowych Włoch na Boże Narodzenie

Jadąc w kierunku środkowych Włoch nie sposób nie wspomnieć o regionie Emilia-Romagna, słynącej z bogatej i różnorodnej gastronomii, która w okresie świąt Bożego Narodzenia  słynie z doskonałej oferty pierwszych dań, takich jak tortellini i cappelletti, idealnych na rozgrzewkę gdy jest zimno. Tortellini w bulionie są również bardzo popularne w Toskanii. czytaj dalej pod zdjęciem

W samym centrum Włoch, w regionie Lacjum, na pierwsze danie świątecznego obiadu nie może zabraknąć cappelletti w bulionie czyli malutkich pierożków podobnych do polskich uszek podawanych z barszczem. A jeśli już mowa o drugim daniu to bardzo popularna jest pieczona jagnięcina, ale także smażona ryba, szczególnie na wigilię.

Co jedzą włosi podczas Świąt Bożego Narodzenia na południu

W tradycyjnym menu świątecznym w regionie Kampania znajdziemy spaghetti z małżami, gęstą zupę jarzynową czy lasagne. Najpopularniejszym deserem w Neapolu są struffoli (na zdjęciu)

co jedzą włosi na święta bozego narodzenia

Na samym obcasie włoskiego buta czyli w regionie Puglia w typowym menu mocno odczuwalna jest bliskość morza. W Bari nie brakuje smażonych i surowych ryb, natomiast w okolicach Lecce króluje pieczona jagnięcina z ziemniakami. W krainie papryczek chilli, czyli w regionie Kalabria, centralną rolę odgrywają wędliny i sery. Na początek nie może zabraknąć doskonałego spaghetti z anchois, a na drugie danie tradycyjnie pojawia się stoccafisso con le patate czyli suszony solony dorsz gotowany razem z ziemniakami.

Tradycje świąteczne na Sycylii i Sardynii

Sycylia, wyspa słońca i morza, to także kraina, w której kuchnia bożonarodzeniowa ma swoje korzenie w bogatej historii. Bardzo popularny jest zapiekany makaron (ncaciata), zawsze podawany z ricottą. Oczywiście także desery odgrywają kluczową rolę. najpopularniejsze z nich to cassata sicilana i cannoli siciliani – rurki nadziewane ricottą na zdjęciu 

co jedzą włosi na święta bozego narodzenia

Nie można pominąć także sardyńskich tradycji bożonarodzeniowych, takich jak ravioli ale także gnocchi z sosem jagnięcym. Dla tych, którzy nie mogą obejść się bez morza, doskonała będzie fregola (drobny makaron podobny do kuskus) z owocami morza. Na drugie danie nie oczywiście słynne porceddu czyli tradycyjne danie z jagnięcia, które jest pieczone na rożnie lub w tradycyjnym piecu ziemnym. 
przeczytaj też: Najpiękniejszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Polsce i w Europie
źródło: idealista.it, PolishObserver.com

Tagi: