
Co dzieje się z mózgiem po wypiciu alkoholu? Jeśli wypijesz zbyt dużo alkoholu, następnego dnia budzisz się z urwanym filmem. Pamiętasz wtedy tylko częściowo poprzedni wieczór, zdarza się również, że nie pamiętasz go wcale. Ekspert Andreas Jähne, specjalista w zakresie psychiatrii i psychoterapii oraz medycyny uzależnień wyjaśnia, co dokładnie dzieje się w mózgu.
Przeczytaj: To dzieje się z Twoim organizmem, jeśli codziennie rano pijesz oliwę z oliwek
Co dzieje się z mózgiem po wypiciu alkoholu?
Według inicjatywy “Poznaj swój limit”, to jak szybko urwie ci się film zależy od tego, jak dobrze Twój organizm toleruje alkohol. Kobiety są bardziej podatne na utratę pamięci niż mężczyźni, ponieważ często mają niższą masę ciała. Ryzyko wzrasta również w przypadku wypicia dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. W wywiadzie specjalista od uzależnień Andreas Jähne ujawnia, co dokładnie dzieje się w mózgu, gdy wypijemy zbyt dużą ilość alkoholu i jakie trzy powody przemawiają za tym, aby więcej do tego nie dopuścić.
Czytaj także: Tych urządzeń nigdy nie powinieneś odłączać od prądu. Mimo oszczędności pieniędzy
Alkohol w większych dawkach ma działanie uspokajające. To znaczy, że powoduje zmęczenie i ostatecznie utrudnia funkcjonowanie naszego mózgu, tak że nie może on już przechowywać nowych informacji. Jest to więc podobne do klasycznego omdlenia, po którym nie pamiętamy już, co się stało – informuje Jähne.
Działanie alkoholu narasta powoli. Istnieje szara strefa, w której nie wszystkie informacje rzeczywiście docierają do mózgu, ale poszczególne fragmenty pamięci wciąż się tam tworzą. Na początku nawet nie zauważamy, że pewne informacje już do nas nie docierają.
Jak bardzo niebezpieczna jest chwilowa utrata pamięci?
Jähne: Po pierwsze, zbyt duża ilość alkoholu uszkadza wątrobę i inne organy. Po drugie: z każdym spożyciem alkoholu tracimy kilka tysięcy komórek mózgowych, których organizm nie jest w stanie na dłuższą metę odbudować.
I po trzecie: Tego, co dzieje się podczas urwania filmu, nie da się kontrolować ani odwrócić. Może to prowadzić do poważnych wypadków, w których ucierpią ludzie. Osoby pod wpływem alkoholu mogą także dostać hipotermii. Pod wpływem alkoholu inaczej odczuwają temperaturę, co skutkuje np. przebywaniem na zewnątrz bez kurtki. Źródło: Chip.de, LifeisGreen.pl