Przejdź do treści

Oto ile zapłacimy za paczkę papierosów w UK. Kanclerz skarbu zapowiedział podwyżki

12/03/2024 20:06 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02
ceny papierosów w UK

Palacze mogą na razie odetchnąć z ulgą – w tym roku ceny papierosów w UK nie wzrosną. Radość nie potrwa jednak zbyt długo: kanclerz skarbu Jeremy Hunt ogłosił, że prawdziwy cios finansowy nadejdzie w październiku 2026 roku. W budżecie znalazł się bowiem plan wprowadzenia wysokiej – choć jednorazowej – podwyżki podatku od wyrobów tytoniowych. Co więcej, w tym samym czasie zacznie obowiązywać również wyższa akcyza na produkty do wapowania.
Czytaj także: Zmiany w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2024. Odczują je wszyscy pracownicy, szczególnie ci z wysokimi zarobkami

Podwyżka podatku na wyroby tytoniowe

Hunt potwierdził, że nowa akcyza na e-papierosy i produkty do wapowania zostanie wprowadzona od 1 października 2026 r., „aby zniechęcić osoby niepalące do wapowania„. Jednocześnie nastąpi „jednorazowa” podwyżka cła na wyroby tytoniowe, która wyniesie 2 funty za 100 papierosów lub 50 gramów tytoniu.

Ponieważ e-papierosy mogą również odgrywać pozytywną rolę w pomaganiu ludziom w rzucaniu palenia, wprowadzimy jednorazową podwyżkę podatku od wyrobów tytoniowych w tym samym czasie, aby utrzymać zachętę finansową do wyboru vapingu zamiast palenia” – powiedział Hunt.

Tegoroczny budżet nie przewiduje podwyżki podatku od wyrobów tytoniowych, jednak jego wzrost może nastąpić w przeciągu kolejnych dwóch lat. Będzie to jednak zależało od ówczesnego rządu.

Ceny papierosów w UK

W ubiegłym roku Jeremy Hunt dodał 1,55 funta do paczki 20 papierosów w kwietniu, podnosząc podatek na wyroby tytoniowe o 12%, a jesienią o kolejne 1,08 funta, podnosząc go o 7,4%. Druga podwyżka podniosła średnią cenę 20 paczek papierosów do 15,67 GBP. Nastąpiła również ogromna dodatkowa podwyżka o 10% na ręcznie skręcane papierosy. Jakakolwiek dalsza podwyżka w okresie od teraz do października 2026 r. prawdopodobnie spowoduje wzrost ceny paczki papierosów do ponad 16 funtów.
Czytaj także: Tylko tyle papierosów można przewieźć do Wielkiej Brytanii. AKTUALNE LIMITY

Wzrost kosztów wyrobów tytoniowych powyżej inflacji nieproporcjonalnie karze osoby o niższych dochodach. Dalsze podwyżki podatków doprowadzą jeszcze więcej palaczy do czarnego rynku, zabierając pieniądze legalnym detalistom i oddając je w ręce przestępców” – powiedział Simon Clark, dyrektor grupy lobbingowej palaczy Forest

W ubiegłym roku rząd potwierdził, że nadal obowiązywać będzie zakaz palenia dla młodych osób. Zgodnie z planami, wiek uprawniający do zakupu papierosów miałby wzrastać o „jeden rok, każdego roku”. Oznacza to, że dzisiejszy 14-latek nigdy nie będzie mógł legalnie kupić papierosa. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: