Przejdź do treści

Mity kontra rzeczywistość: Oszczędzaj energię bez popełniania błędów

21/12/2023 12:10 - AKTUALIZACJA 21/12/2023 12:10
Błędy w oszczędzaniu energii:

Błędy w oszczędzaniu energii: W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby efektywnego zarządzania zasobami, oszczędzanie energii staje się coraz bardziej istotnym tematem. W komunikacie prasowym, Centrum Doradztwa Konsumentów zadaje pytanie kluczowe: „Jakie sposoby faktycznie oszczędzają energię?” W odpowiedzi, eksperci z działu doradztwa energetycznego postanowili przeanalizować trzy powszechne mity dotyczące oszczędzania ciepła. Warto zastanowić się, czy nasze codzienne praktyki związane z efektywnością energetyczną są oparte na faktach czy też na popularnych, lecz nieskutecznych przekonaniach.
Czytaj także: Tyle gotówki można przewieźć do POLSKI z Wielkiej Brytanii. Obowiązujące limity

Błędy w oszczędzaniu energii:

  • Mit 1: Pomieszczenie nagrzewa się szybciej, gdy ogrzewanie jest włączone na maksa
  • Mit 2: Oszczędzaj energię, ogrzewając wszystkie pomieszczenia tylko jednym grzejnikiem
  • Mit 3: Wychodząc z mieszkania całkowicie wyłączaj ogrzewanie

Mit 1: Pomieszczenie nagrzewa się szybciej, gdy ogrzewanie jest włączone na maksa

„Byłoby miło” – komentują eksperci. Niestety, jeśli ogrzewanie jest na poziomie 3, nagrzewa się tak samo szybko jak na poziomie 5. Skala nie wskazuje mocy grzewczej, lecz temperaturę osiągniętą w pomieszczeniu. W przypadku zwykłych termostatów z 5-stopniową skalą, stopień 3 oznacza temperaturę pokojową 20 stopni – czytamy w komunikacie prasowym bawarskiego centrum konsumenckiego.

Czujnik temperatury zainstalowany w termostacie mierzy temperaturę otoczenia. Po osiągnięciu ustawionej temperatury dopływ ciepła zostaje przerwany przez zawór. Otwiera się ponownie dopiero wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wartości docelowej. „Każdy, kto ostrożnie wybiera poziom, nie tylko robi coś dla klimatu, ale także oszczędza pieniądze” – mówią eksperci. W końcu koszty ogrzewania rosną o około sześć procent na każdy stopień wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Dlatego zaleca się ustawianie termostatów na poziom nie wyższy niż 3.
Sprawdź: Strojenie domu na święta. Te lampki choinkowe zużyją najmniej prądu

Mit 2: Oszczędzaj energię, ogrzewając wszystkie pomieszczenia tylko jednym grzejnikiem

Grzejniki są zaprojektowane inaczej dla każdego pomieszczenia i jego zapotrzebowania na ciepło – wyjaśniają eksperci. Na przykład grzejnik w salonie nie jest przeznaczony do ogrzewania sąsiednich pomieszczeń (np. kuchni czy przedpokoju). Aby oszczędzać energię, wiele osób nadal ma ochotę zrezygnować z mocy cieplnej poszczególnych grzejników. Jest to błąd. „Jeśli w mieszkaniu jest kilka grzejników, wszystkie grzejniki powinny być ustawione na ten sam poziom”.

Centrum Doradztwa Konsumentów zaleca również zamykanie drzwi między pomieszczeniami o różnych temperaturach, a w domach jednorodzinnych ustawianie na termostacie żądanej temperatury pokojowej. „To nie tylko oszczędza energię, ale także zapobiega powstawaniu pleśni.” – kontynuują eksperci. 
Również interesujące: Dodatek energetyczny w wysokości 150 funtów. Sprawdź czy ci się należy

Mit 3: Wychodząc z mieszkania całkowicie wyłączaj ogrzewanie

Według Centrum Doradztwa Konsumentów wyłączenie ogrzewania, gdy nikogo nie ma w domu, pozwala zaoszczędzić dużo energii. Należy jednak zauważyć, że aby zapobiec powstawaniu pleśni, pokoje dzienne i sypialnie nie powinny schładzać się poniżej 16 stopni, Zgodnie z zaleceniami eksperta mieszkańcy powinni ustawić termostat grzejnikowy na 2. W rezultacie produkcja ciepła nie jest całkowicie przerywana i zapobiega powstawaniu pleśni.

„Oprócz nocnych regresów, w domach jednorodzinnych można ustawić dodatkowe czasy ogrzewania, podczas których zmniejsza się dopływ ciepła. Jest to przydatne, na przykład, jeśli jesteś regularnie nieobecny przez dłuższy czas. Ogrzewanie należy następnie zaprogramować z powrotem na normalny tryb w odpowiednim czasie przed powrotem do domu” – to kolejna wskazówka ekspertów. Źródło: HNA, PolishObserver