Przejdź do treści

Austria: Oto, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć w najbliższym czasie

13/09/2023 11:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Zbliżające się wsparcie finansowe w Austrii: Wiesz ile euro może wpłynąć na Twoje konto jeszcze we wrześniu? Od premii klimatycznej, przez pieniądze na rozpoczęcie roku szkolnego, po dodatkowe zasiłki i bonusy mieszkaniowe – „Heute” śledzi wszystkie specjalne dopłaty, które możesz otrzymać. Przekonaj się, ile pieniędzy czeka na Ciebie!
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Austria: Już wkrótce będzie można wnioskować o nowe dopłaty do ogrzewania

Wsparcie finansowe w Austrii – Premia klimatyczna

W tym roku miejsce zamieszkania decyduje o wysokości premii klimatycznej. Podstawowa kwota wynosi 110 euro. W przypadku gmin z gorszymi połączeniami transportu publicznego lub większymi odległościami do ważnych obiektów infrastruktury, takich jak supermarkety, szkoły lub szpitale, kwota ta wzrasta do 220 euro. Nawet w Wiedniu premia klimatyczna często różni się w zależności od dzielnicy.

Pieniądze na rozpoczęcie nauki w szkole

Rodzice około 49 000 dzieci otrzymają szkolny pakiet startowy o wartości 150 euro oraz roczny zasiłek szkolny w wysokości 105,80 euro na dziecko w wieku od 6 do 15 lat. Bon na pakiet startowy będzie można otrzymać do 15 września w wybranych punktach odbioru. Jego realizacja ma trwać do 14 października we wszystkich oddziałach dwóch dużych sklepów z artykułami szkolnymi. Zasiłek szkolny będzie przekazywany natomiast wraz z zasiłkiem rodzinnym najpóźniej we wrześniu.
Sprawdź: Pociągiem z Polski do Wiednia – stolica Austrii w jeden weekend

Dodatkowy zasiłek szkolny

Rodziny z Górnej Austrii mogą spodziewać się dodatkowego zasiłku szkolnego w wysokości 200 euro na dziecko. Jest on wypłacany w dwóch ratach. Pierwsza już w sierpniu, druga we wrześniu. Oznacza to, że rodzina z dwójką dzieci otrzyma łącznie 400 euro od kraju związkowego Górna Austria.

Dodatek na ogrzewanie w Salzburgu

Do czwartku wniosek był jeszcze w aktywnej fazie, od teraz będzie już wypłacany. Dopłata do kosztów ogrzewania w Salzburgu to jednorazowe dodatkowe 300 euro. Osoby, które otrzymały już 300 euro premii energetycznej za poprzedni okres grzewczy 2023, otrzymają kolejną dotację w wysokości 300 euro automatycznie przelaną na ich konto.
>>> Austria: Za dużo turystów! Mieszkańcy malowniczego miasteczka Hallstatt skarżą się na zbyt wielu odwiedzających

Wiedeński bonus mieszkaniowy

Można teraz ubiegać się o wiedeński bonus mieszkaniowy w wysokości 200 euro. 200 euro jest wypłacane na gospodarstwo domowe. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego obowiązuje limit dochodów w wysokości 40 000 euro brutto na cały rok 2022, podczas gdy limit ten wobec wieloosobowych gospodarstw domowych to 100 000 euro brutto.

Źródło: heute.at PolishObserver.com