Przejdź do treści

Austria: Kary za przekroczenie prędkości zostaną zaostrzone. Kierowcy z Niemiec również muszą uważać na nowe przepisy

01/08/2023 11:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Kary za przekroczenie predkosci

Kary za przekroczenie prędkości. W przyszłości osoby, które przekroczą dozwoloną prędkość w Austrii nie tylko stracą prawo jazdy, ale nawet ich samochody mogą ulec konfiskacie. W szczególnych przypadkach pojazdy mogą także zostać zlicytowane. Zasady te będą dotyczyć również Niemców.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Przestępstwa w sklepach Co-op. Odnotowuje się tam coraz więcej kradzieży i innych zachowań antyspołecznych

Kary za przekroczenie prędkości. Nowe przepisy w Austrii

Jak informuje tz.de, nowa zasada będzie obowiązywać od marca 2024 r. Ci, którzy poruszają się tylko nieznacznie powyżej ograniczenia prędkości, nie mają się czego obawiać. Przepis dotyczy tych użytkowników dróg, którzy wyraźnie przekraczają dozwoloną prędkość. Osoby, które jeżdżą znacznie za szybko, zostaną dotknięte konfiskatą samochodu i jego sprzedażą, nawet drogą licytacji.

Przepis dotyczy przekroczenia limitu prędkości o co najmniej 60 km/h na obszarach miejskich i nawet 70 km/h na obszarach pozamiejskich. Tylko wtedy pojazd może zostać skonfiskowany, nawet jeśli kierowca nie podróżuje własnym samochodem. W takich przypadkach obowiązuje tak zwany zakaz prowadzenia pojazdów. Samochód nie może być w przyszłości użytkowany przez kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość.
Czytaj także: Ograniczenia prędkości na autostradach: Niemcy nadal domagają się ogólnego limitu prędkości, a Włochy i Czechy go łagodzą

Nowe przepisy w Austrii dotyczą również kierowców z Niemiec

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie, będzie miało zastosowanie do wszystkich kierowców w Austrii – w tym kierowców z Niemiec. Zgodnie z oceną ADAC, pojazdy wszystkich kierowców może skonfiskować lokalna policja w Austrii. Dlatego powinni oni zwracać szczególną uwagę na ograniczenia prędkości na wakacjach lub podczas przejazdu, aby zaoszczędzić sobie kłopotów.

Ważna zmiana dotycząca prawa jazdy

W ramach nowych przepisów dotyczących przekraczania dozwolonej prędkości zacznie obowiązywać również zmiana w prawie jazdy. Będzie można skonfiskować prawo jazdy, jeśli przekroczy się prędkość o 40 km/h w terenie zabudowanym i o 50 km/h poza terenem zabudowanym. Do tej pory policja mogła indywidualnie decydować o konfiskacie prawa jazdy.

Źródło: tz.de PolishObserver.com