Przejdź do treści

Próba podpalenia synagogi Nożyków. “Haniebny atak” poruszył nie tylko Polskę

01/05/2024 19:31 - AKTUALIZACJA 01/05/2024 19:34
atak na synagogę nożyków

Atak na synagogę Nożyków – Niezidentyfikowani jeszcze sprawcy próbowali podpalić w środę, 1 maja, zabytkową synagogę w Warszawie za pomocą koktajlu Mołotowa – informuje PAP. Prezydent Andrzej Duda nazwał atak “haniebnym”. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski stwierdził na platformie X, że incydent to próba zakłócenia Polakom rocznicy wstąpienia do UE.

Atak na synagogę Nożyków. Prezydent Andrzej Duda potępili „haniebny atak”

„Rabin Schudrich pisze, że ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktailu Mołotowa. Dzięki Bogu nikt nie ucierpiał. Ciekawe kto nam próbuje zakłócić rocznicę wstąpienia do UE. Może ci sami, którzy bazgrali gwiazdy Dawida w Paryżu?” – napisał  na platformie X szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Prezydent Andrzej Duda potępił „haniebny atak na Synagogę Nożyków w Warszawie”. „Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!” – napisał prezydent RP na platformie X.

Reakcja ze strony ambasad

„Misja USA w Polsce zdecydowanie potępia atak na Synagogę im. Nożyków w Warszawie. Jesteśmy solidarni z członkami Synagogi i całą społecznością żydowską w Polsce. Wspieramy wszystkich tych, którzy działają na rzecz zwalczania antysemityzmu” – napisała na platformie X Ambasada USA w Warszawie. 

Do sprawy odnieśli się również dyplomaci. Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne zaznaczył, że „skandaliczne antysemickie ataki nie mogą być dziś tolerowane”. „Dziś w nocy w Synagogę Nożyków – jedyną synagogę, która ocalała w Warszawie po Holokauście – rzucono koktajlem Mołotowa. Takie skandaliczne antysemickie ataki nie mogą być dziś tolerowane. Sprawcy muszą zostać znalezieni i ukarani” – napisał na platformie X.

Atak potępił również ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling. „Potępiam próbę zamachu na Synagogę Nożyków. Stop antysemityzmowi!” – napisał na X.

„Policjanci, którzy pełnili w pobliżu służbę, ugasili ogień nie dopuszczając do jego rozprzestrzenienia. Od kilku godzin mocno pracują nad ujęciem sprawcy” – przekazał na platformie X wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Kom. Jacek Wiśniewski z Komendy Stołecznej Policji przekazał w rozmowie z PAP, że policja podchodzi z powagą do tej sytuacji. „Sprawca nie może pozostać bezkarny” – przekazał Polskiej Agencji Prasowej.

Źródło: PAP, PolishObserver.com

Tagi: