Zmiany dotyczące plastikowych butelek od stycznia 2025 roku – W ostatnich latach wiele emocji wzbudziła unijna dyrektywa dotycząca walki z zanieczyszczeniem plastikiem, wprowadzająca przytwierdzone nakrętki (tethered caps). Od 3 lipca 2024 roku wszystkie plastikowe butelki w Unii Europejskiej muszą być wyposażone w nakrętki, które pozostają przymocowane do butelki nawet po odkręceniu. Ma to zapobiegać przypadkowemu wyrzucaniu nakrętek i ich rozprzestrzenianiu się w środowisku.
Decyzja ta spotkała się z krytyką wielu konsumentów, którzy zwracali uwagę na problemy techniczne. Niektóre nakrętki blokowały swobodne nalewanie napojów, jeśli nie zostały odpowiednio podniesione. Teraz jednak nadchodzą kolejne zmiany, które mają wpłynąć na produkcję plastikowych butelek.
Zmiany dotyczące plastikowych butelek od stycznia 2025 roku
Unia Europejska kontynuuje działania na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu plastiku na środowisko. Tym razem zmiany dotyczą składu plastikowych butelek. Od stycznia 2025 roku wszystkie butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów muszą zawierać co najmniej 25% plastiku pochodzącego z recyklingu. Przepisy te zostały zapisane w Dyrektywie UE 2019/904, przyjętej 5 czerwca 2019 roku.
Nowe regulacje obejmują wszystkich producentów plastikowych butelek, bez wyjątków. Celem długoterminowym jest osiągnięcie do 2029 roku 90% poziomu zbierania jednorazowych butelek plastikowych w celu ich recyklingu. Już do 2025 roku Unia chce, aby zbierano co najmniej 77% takich butelek. Przeczytaj także: Austria wprowadza rewolucyjny system recyklingu, popiera go 82 procent mieszkańców
Kolejne zmiany w plastikowych butelkach: co oznaczają nowe przepisy?
Od 1 stycznia 2025 roku producenci plastikowych butelek są zobowiązani do stosowania co najmniej 25% plastiku z recyklingu w każdej butelce o pojemności do 3 litrów. To kolejny krok w stronę zmniejszenia ilości nowego plastiku wprowadzanej do obiegu.
Co zmienia się dla konsumentów?
Butelki mogą nieco zmienić swój wygląd. Mogą mieć ciemniejszy lub żółtawy odcień, co jest efektem wykorzystania plastiku z recyklingu. W przeciwieństwie do wprowadzenia przytwierdzonych nakrętek, te zmiany nie wpłyną jednak na codzienne użytkowanie butelek.
W krajach nordyckich podobne regulacje funkcjonują już od lat. Na przykład w Norwegii niektóre firmy stosują aż 80% plastiku z recyklingu w swoich produktach.
Nowy obowiązek dla producentów
Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją plastikowych butelek muszą dostosować swoje procesy do nowych wymogów. Większość dużych producentów już teraz wykorzystuje plastik z recyklingu w różnych proporcjach. Nowe przepisy mogą być impulsem do dalszego rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i zachęcać do segregacji odpadów.