Przejdź do treści

Nowe zasady dotyczące podróży do europejskich miast. Turyści są ostrzegani przed tym co nadchodzi

26/04/2024 17:00

Zmiana zasad w miastach UE. Brytyjscy turyści podróżujący do europejskich miast będą musieli zachować szczególną ostrożność, ponieważ Parlament Europejski wprowadził nowe zasady dotyczące zrównoważonego środowiska. Oto co zmieni się dla podróżujących do UE.

Zmiana zasad w miastach UE

W środę Parlament Europejski dał zielone światło dla nowych środków, które mają na celu nie tylko uczynienie opakowań bardziej zrównoważonymi z punktu widzenia ochrony środowiska, ale także zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych, donosi Olive Press.

Przepisy te muszą jednak jeszcze zostać zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej, która reprezentuje kraje członkowskie, takie jak Hiszpania. Według Parlamentu Europejskiego, każdy obywatel UE produkuje około 190 kilogramów odpadów opakowaniowych rocznie. Nowe przepisy wyznaczają cele w zakresie zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych w bloku: 5 procent do 2030 r., 10 procent do 2035 r. i 15 procent do 2040 r.

Jednak po ich wejściu w życie, określone rodzaje opakowań jednorazowego użytku zostaną zakazane od 1 stycznia 2030 roku. Należą do nich opakowania na owoce i warzywa, opakowania na żywność i napoje serwowane i spożywane w kawiarniach i restauracjach oraz bardzo lekkie torby plastikowe.

Opakowania używane do pojedynczych porcji, takie jak te na cukier i przyprawy, takie jak keczup i sosy, również zostaną objęte zakazem. Przepisy odnoszą się również do „wiecznych chemikaliów”, które są niezwykle trwałe i nie ulegają całkowitemu rozkładowi, co prowadzi do ich akumulacji zarówno w środowisku, jak i w organizmach ludzkich.

Zatwierdzone przepisy gwarantują, że te substancje chemiczne – per- i polifluoroalkilowe (PFAS) – nie będą stosowane powyżej określonych limitów w opakowaniach mających kontakt z żywnością. Aby ograniczyć ilość opakowań, opakowania zbiorcze, transportowe i e-commerce będą ograniczone do maksymalnego współczynnika pustej przestrzeni wynoszącego 50 procent.

Producenci i importerzy będą również zobowiązani do zminimalizowania wagi i objętości opakowań. Co więcej, sprzedawcy napojów i żywności na wynos będą musieli zaoferować klientom możliwość przynoszenia własnych pojemników na zakupy.
Źródło: Express, PolishObserver.com

Tagi: