Przejdź do treści

Pilne wycofanie toksycznych substancji i mandaty dla sklepów w Polsce. Ministerstwo reaguje na przypadki tragicznych zatruć

Tagi:
15/11/2024 15:02 - AKTUALIZACJA 15/11/2024 16:55
Wycofanie toksycznych substancji po zatruciach

Wycofanie toksycznych substancji po zatruciach. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadza zmiany w przepisach dotyczących obrotu silnie toksycznymi środkami ochrony roślin. Nowe regulacje mają ograniczyć dostęp do tych preparatów, które obecnie często są nadużywane, powodując poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Przypadki zatruć dzieci wstrząsnęły opinią publiczną i zmusiły władze do szybkiej reakcji. Dotychczasowe kontrole Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykazały skalę problemu – nałożono już 110 mandatów na sprzedawców łamiących przepisy. Kara może dotknąć także osoby, które nielegalnie kupiły te środki.

Wycofanie toksycznych substancji po zatruciach

Wycofanie toksycznych substancji po zatruciach

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak w rozmowie z Radiem ZET podkreślił, że silne środki chemiczne, stosowane m.in. do gazowania i czyszczenia silosów, powinny być dostępne wyłącznie dla profesjonalistów. Dotychczas preparaty te trafiały w ręce osób nieuprawnionych, co prowadziło do ich nielegalnego używania w przydomowych ogródkach do zwalczania gryzoni czy kretów.
Przeczytaj także: Ten popularny lek może wywoływać depresję. Stosuje go wiele osób po 50. roku życia

Aby ukrócić ten proceder, resort rolnictwa planuje stworzenie specjalnej bazy firm uprawnionych do sprzedaży i stosowania tych produktów. W przyszłości zakup będzie możliwy tylko dla zweryfikowanych osób i przedsiębiorstw. „Podmioty wprowadzające te środki na rynek będą musiały sprawdzać sklepy, które chcą je sprzedawać” – wyjaśnia Kołodziejczak.

Internetowe sklepy pod lupą

Jednym z kluczowych problemów jest sprzedaż toksycznych środków przez internet. Wiele niezweryfikowanych sklepów specjalizuje się w oferowaniu tych preparatów, często nie przestrzegając przepisów. Wiceminister zwraca uwagę na brak kontroli nad takimi sprzedawcami, których rejestracje bywają trudne do ustalenia. W odpowiedzi na te nieprawidłowości, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa rozpoczęła intensywne kontrole. Dotychczas nałożono 110 mandatów, a do prokuratury trafiły zgłoszenia dotyczące łamania prawa przez nieuczciwych handlarzy. Jak informuje resort, konsekwencje mogą dotknąć nie tylko sprzedawców, ale również osoby, które nielegalnie kupiły te niebezpieczne preparaty.

Tragiczne skutki nadużywania chemikaliów

Zatrucia toksycznymi substancjami, szczególnie wśród dzieci, skłoniły władze do podjęcia natychmiastowych działań. W ostatnich miesiącach doszło do kilku tragicznych incydentów. W Olsztynie 2,5-letnie dziecko zmarło po zatruciu środkiem do zwalczania gryzoni. Podobne przypadki odnotowano niedaleko Tomaszowa Lubelskiego, gdzie życie stracił dwuletni chłopiec, oraz w okolicach Grodziska Wielkopolskiego, gdzie zmarła trzyletnia dziewczynka. W Płocku hospitalizowano także dziewięcioletnie bliźnięta z objawami silnego zatrucia.

Read More