Przejdź do treści

Wszystkich Świętych w Szwajcarii: Oto jak jest obchodzone święto 1 listopada

31/10/2023 08:33 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
Wszystkich Świętych Szwajcarii

Wszystkich Świętych w Szwajcarii. Dzień Wszystkich Świętych to chrześcijańskie święto obchodzone na całym świecie. W niektórych krajach jest to dzień wolny od pracy. Z tego artykułu dowiesz się jak święto 1 listopada jest obchodzone w Szwajcarii oraz w których częściach kraju jest to dzień wolny.
PRZECZYTAJ: Najbogatszy kraj w Europie szuka pracowników. Zarobki od 4500 euro wzwyż

Historia Dnia Wszystkich Świętych

Pierwszy obrządek Dnia Wszystkich Świętych odbył się 13 maja. Święto po raz pierwszy udokumentowano w IV wieku, jednak według jednej z relacji data została zmieniona, gdy papież Grzegorz III poświęcił kaplicę w Bazylice św. Piotra ku czci wszystkich świętych 1 listopada 731 roku. Istnieje również teoria, że data 1 listopada ma swój początek w Irlandii- gdzie w VIII I IX wieku właśnie tego dnia upamiętniano chrześcijańskich świętych. Dzień Wszystkich Świętych został jednak ogłoszony katolickim świętem obchodzonym 1 listopada w 835 roku.

Wszystkich Świętych na świecie

We Francji i regionach francuskojęzycznych, kwiaty układa się w specjalne wieńce, zwane „Koronami wszystkich świętych”. W Austrii i Bawarii natomiast, mieszkańcy świętują obdarowując bliskich plecionym chlebem drożdżowym z rodzynkami i makiem. W niektórych częściach Niemiec to święto nazywa się „cichym dniem”, zatem wszelkie wydarzenia rozrywkowe są mocno ograniczone. Sytuacja prezentuje się inaczej w Meksyku – ludzie czczą pamięć o bliskich na paradach i festiwalach. Ponadto, ich twarze zdobią kolorowe makijaże i maski w kształcie czaszek.
PRZECZYTAJ: Warunki pracy w Szwajcarii – Tyle wynosi tygodniowy czas pracy w jednym z najbogatszych państw na świecie

Dzień Wszystkich Świętych w Szwajcarii

Wszystkich Świętych w Szwajcarii jest dniem wolnym od pracy w następujących kantonach:
Częściowo Argowia, Appenzell Innerrhoden, częściowo Fryburg, Glarus, Jura, Lucerna, Nidwalden, Obwalden, Schwyz, częściowo Solura, St. Gallen, Tessyn, Uri, Valais, Zug.

1 listopada wielu Szwajcarów idzie na mszę przed odwiedzeniem grobów swoich bliskich. Według dziennika Aargauer Zeitung wśród szwajcarskich rolników istnieje przesąd, że pogoda jaką Szwajcarzy zastaną tego dnia, przepowiada jak będzie wyglądać nadchodząca zima.