
Wnioski o azyl w UE – W 2024 roku do państw Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii wpłynęło niemal milion wniosków o azyl – wynika z najnowszego raportu Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EUAA). Jeden kraj odnotował aż 237 tys. osób wniosków, co stanowiło 23 proc. wszystkich wniosków.
Wnioski o azyl w UE
Mimo, że w ubiegłym roku złożono blisko milion wniosków o azyl, było ich jednak o 11 proc. mniej niż w 2023 roku. Największy spadek liczby aplikacji odnotowano w drugiej połowie roku, co stanowiło istotną zmianę w dotychczasowych trendach migracyjnych. Mimo że Syryjczycy nadal stanowili najliczniejszą grupę ubiegającą się o azyl w Europie (151 tys. wniosków, 15 proc. całości), ich liczba spadła o 17 proc. w porównaniu do 2023 r. Co więcej, od początku 2024 r. do Syrii wróciło już ok. 270 tys. osób.
Przeczytaj także: USA: Po decyzji Trumpa polskie konsulaty przygotowują się na możliwe masowe deportacje Polaków
O 25 proc. zmniejszyła się liczba wniosków o azyl składanych przez Afgańczyków, a o 50 proc. przez obywateli Turcji. Mimo ogólnego trendu spadkowego Niemcy pozostały głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową. Wysoką liczbę aplikacji zarejestrowano również w Hiszpanii (166 tys.), Włoszech i Francji (po 159 tys.).
Z kolei znaczący wzrost odnotowano w przypadku Ukraińców – wynika z raportu EUAA. W 2024 r. złożyli oni 27 tys. wniosków o azyl, co oznacza wzrost o 90 proc. w porównaniu z 2023 r. Połowa z nich trafiła do Francji, a drugie miejsce pod tym względem zajęła Polska.
Polska wśród krajów z największą liczbą wniosków
W Polsce w 2024 r. o azyl ubiegało się najwięcej Ukraińców (41 proc. wszystkich wniosków), a po nich Białorusini (23 proc.) i Rosjanie (6 proc.). Wśród innych narodowości starających się o ochronę znaleźli się także Somalijczycy, Etiopczycy, Erytrejczycy, Afgańczycy i Syryjczycy.
W Niemczech schronienie znalazło 1,1 mln Ukraińców, a w Polsce 1 mln. Dla porównania, we Francji zarejestrowano zaledwie 59 tys. obywateli Ukrainy. Tymczasowa ochrona Ukraińców w UE została przedłużona do marca 2026 r.