Przejdź do treści

Wielkie zmiany dla klientów banków – koniec plastikowych kart płatniczych

19/09/2023 18:00 - AKTUALIZACJA 21/09/2023 13:37
karty platnicze

Wiadomości z Niemiec – koniec plastikowych kart płatniczych. Klientów banków czekają wielkie zmiany. Pierwsze instytucje oferują już klientom karty płatnicze nie tylko z plastiku, ale także z drewna. Jest to odpowiedź na liczne prośby od klientów chcących zobaczyć proekologiczną inicjatywę.
>> Błąd w banku pozwolił na wypłaty z pustych kont. Klienci czuli się jak w raju

Koniec plastikowych kart płatniczych

Niemiecki bank Volks- und Raiffeisenbanken wprowadził wielką zmianę. Zamiast konwencjonalnego plastiku do produkcji swoich kart płatniczych wykorzystuje drewno. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne wyjście. Jest odpowiedzią na rosnące pragnienie klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju i stanowi przykład działań proekologicznych.

Używanie plastiku do kart płatniczych ma negatywny wpływ na środowisko ze względu na jego produkcję i utylizację. Mając to na uwadze, grupa banków postanowiła zmienić materialne źródło. Zmiana ta dotyczy ok. 27 mln kart będących w obiegu w bankach spółdzielczych oraz ok. 5 mln kart kredytowych z tej samej grupy bankowej.

Warto zauważyć, że karty bankowe nadal są wykonane z różnych materiałów, które nie ulegają biodegradacji. Należą do nich na przykład chip, pasek magnetyczny i kolor logo.

Kolejne banki dołączają się do inicjatywy

Bank zrównoważonego rozwoju GLS oraz Volksbanken w Hamburgu i Hanowerze jako pierwsze wprowadziły drewniane karty. Około 15 innych banków podejmie podobne kroki w nadchodzących miesiącach. Christoph Korn, szef marketingu w DG Nexolution, centralnym dostawcy usług dla banków spółdzielczych, podkreślił rosnące zainteresowanie tą zmianą.
>> Banki będą mogły zamykać konta z powodu poglądów

Drewniane karty powinny być używane nie tylko w Niemczech, ale także na arenie międzynarodowej. Znani dostawcy usług płatniczych tj. Mastercard czy Visa deklarują zmiany w tym kierunku. Zapowiada się na to, że w przyszłości będziemy również mogli zobaczyć wykonane z drewna identyfikatory pracownicze czy też karty podarunkowe.

Źródło: Chip.de, PolishObserver.com